Ana sayfa GÜNDEM Eskikarsak’tan örnek proje

Eskikarsak’tan örnek proje

1347
0

TKDK, Kooperatifleri bilgilendirdi

Eskikarsak Mahallesi Sulama Kooperatifinin, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) sunduğu güneş enerjisi projesi hakkında dün TKDK yetkililerince Polatlı Ziraat Odasında Bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Elektrik borcu nedeniyle dört yılı aşkın süre kapalı kalan, uzun uğraşlar sonunda yeniden faaliyete geçen Eskikarsak mahallesi sulama kooperatifinin TKDK ikinci çağrısında sunduğu proje ile kooperatiflerin enerji sorunu büyük ölçüde çözülecek. Son kabul aşamasında olan Eskikarsak Mahallesi sulama kooperatifinin 1,5 milyon lira maliyetli güneş enerjisi projesi kesin kabulünde  %50 hibe desteği alacak. Proje ile yılda 200 bin lira tasarruf edilecek, bu para ile çeşitli yatırımlar yapılabilecek. Polatlı Ziraat Odasında dün konuya ilişkin bilgilendirme toplantısı yapıldı, TKDK yetkilileri diğer sulama kooperatiflerine konuya ilişkin bilgi verdi.

Oyman; “Niyetli olursanız biz size destek veririz”

Polatlı Ziraat Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya; İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, TKDK Yetkilisi Güzin Oyman, Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özel ve yönetimi,  Polatlı Ziraat Odası yetkilisi Volkan Dinçer, Ziraat Bankası Şube Müdürü Murat Kızıltunç, İlçemiz sulama kooperatifi başkanları ve yetkilileri ile çiftçiler katıldı. İlk olarak konuşan TKDK Yetkilisi Güzin Oyman, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bizde ilkokul mezunu olup çok güzel projeler hazırlayanlar var. Sadece okumakta yetmiyor niyetli olursanız biz size destek veririz. Gelsin çiftçi büyükten çok ölçekli ölçekli elimizden geleni yapalım konuşalım ne yapabileceğimiz hakkın da bizde sıkıntı yok. Üretici olarak artı puanlar koyduk tedbirlerine üretici örgütleri, birlikler başvurdukları zaman artı puanlar alsınlar. Süt toplama merkezlerine baktığımız zaman sadece üretici birlikleri başvurabiliyor. Baktığımızda sadece sizler başvurabiliyorsunuz bu alanda sadece size yönelik şeyler var.  Artı puan vermek için elimizden geleni yapabiliriz. Eskiden bizde bütçede puanlama yoktu. Çünkü bütçe çok fazlaydı. Ama şimdi o kadar çok var ki gelen projeleri beşte biri geçiyor. Türkiye genelinde çok fazla sıralama var çok fazla rağbet var puan durumunda yukarılara çıkmanız gerekiyor. O yüzden çoğunluk bütçe sınırlaması koyduk. Bu kadar bütçenin altında olan puanlara artı puan var. Bizde il bazlı bütçe yoktur. Hangi ilin projeleri daha iyiyse hangi proje daha kaliteliyse il bazlı da yapılmaz. Eskiden Ankara birinci sıradaydı Şuan baktığımızda verilen hibeler yine birinci sırada ama geçmişte verilenlerden dolayı son zamanlarda Ankara altıncı, yedinci sıralardaydı çünkü daha kaliteli projeler vardı.”

Projeler büyük denetimlerden geçiyor

Oyman, konuşmasının devamında; “Projeler sadece Türkiye’nin denetiminden geçmiyor. Komisyonların ağır denetimleri ağır yaptırımları, ağır cezaları var. Sadece proje üzerinden cezalar verilmiyor Türkiye genelinde proje sayısına çarpılıyor yüzdelik dilimler halinde ceza kesiyor. Bir parselde, parseli ayırmadan hiçbir işlem yapmadan yaparsanız o projeler kopya ve çıkar ilişkisinden dolayı red yiyebilir. Bizim bakanlıklarla kurumlarla aramızda protokol var bizim işlemleri öne almaları için Tkyk gelen projeye başvuracağınızı söylediğiniz takdirde zaten işlemlerinizi onaylanıyor. Tarım bakanlığı ile protokolümüz var TKYK projeleri sürelerinden dolayı belli bir süresi olduğu için her zaman önceliklidir. Sıkıntı yaşadığınız zaman biz görüşeceğiz.”dedi.

Özel: “Çiftçilerin en büyük sorunu; finans”      

Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özel ise yaptığı konuşmada; “En büyük sorunumuz finansaldır. TKDK başvurursak sadece makine ve ekipman teminatı ile ilgili hibe veriliyor. Projemizin şuanda TKDK hesaplarına göre maliyeti 1 milyon lira tutarında oluyor. Bizim projemizin hayata geçmesine 650-750 bin lira kadar finansal ihtiyaç duyuluyor. Ortaklarımızın nakit olarak anlaşma şansımız yok herhangi bir banka özel ya da kamu kredi olarak başvurduğunuz da kooperatifler sıcak bakmıyor çekiniyorlar bunun için teminat isteniyor. Bunu üyelerimize anlatamıyoruz. Kimse o işin içine girmek istemiyor. Bu sistemi kurduklarında çok rahat bir şekilde ödeyebilirler. Çünkü Şuan da yaptıkları hizmete karşılık enerji bedeli ödüyor. Bizim tüzüğümüzde bizi bağlıyor. Tüzükte eğer kooperatifin yanında krediye başvurduğunda bütün üyelerin imzası isteniyor. Benim 70 üyem varsa 70 kişinin imzası almak zorundayız. Bunların içinde imza verip vermeyenler olacaktır.”dedi.

Kızıltunç: “Üyelerin tamamının krediye dâhil olması gerekiyor”

Son olarak konuşan Ziraat Bankası Şube Müdürü Murat Kızıltunç ise çiftçilere hangi durumda kredi alıp alamayacaklarını anlattı. Kızıltunç; “Bu durumu aşmak için tüzüğü yazan kişiye sizlerle anlaşmayı sağlayan o maddeleri tüzüğünüzü yerine getirmesini sağlayan kişi kim ise sizi kısıtlayıcı maddeleri farklı şekilde düzenlenmesi lazım ki size en azından kredi açılabilecek duruma gelmelidir. Birincisi kişinin yapısıyla oluyor ilk şartımız budur. İkincisi enerji sorunlarınızdan dolayı geçmiş dönemde yaşadığınız problemler bizim bankamız uygulamasında geri dönük bir yıllık sorunu olan kişinin kurumun kredilenmesini mümkün kılmıyor. İkincisi olarak üyelerin tamamının krediye dâhil olması gerekiyor. Üyelerin hepsinin imzalaması gerekiyor. Bunun yanında bankacılık yasası gereği risk grubu oluşturulması gerekiyor. Kooperatifin birliğin üyelerin tamamının bize bunun karşılığında kefareti imzalaması halinde kefillerin tamamının kooperatifle birlikte hareket etmesi gerekiyor. Herhangi bir red talebinde diğerlerinin değerlendirilmesi gerekiyor. Bankanın kredilendirme aşamasında yapacağı en son şey teminatlandırma kısmıdır. Teminatlandırma ile alakalı aynı sorunları yaşıyoruz. Bütün bunları üst üste koyduğumuzda sonuç olumsuz bir yere doğru gidiyor. İlişki içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Bunun için ilk olarak tüzüğün değişmesi lazım.”dedi.