Ana sayfa GÜNDEM “Fotoğraflarla Polatlı” projesi büyük beğeni topladı

“Fotoğraflarla Polatlı” projesi büyük beğeni topladı

2079
0

Koç, “Fotoğraflarla Polatlı” projesini anlattı

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi, Polatlı tanıtımına büyük katkı sağlayacak “Fotoğraflarla Polatlı” projesini gerçekleştirdi.

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi, binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Polatlımızın doğal güzelliklerini, yerel yaşamını, tarihi zenginliğini fotoğraflarla sundu. “Fotoğraflarla Polatlı” projesi büyük beğeni topladı. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın desteği, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç’un girişimleri ile oluşturulan ve POTA Personelleri ile Fotoğraf Sanatı Kurumu sorumluları işbirliği ile hazırlanan tanıtım albümü, Polatlı’nın güzelliklerini en iyi şekilde gözler önüne seriyor. Eser, 148 sayfadan oluşuyor ve içerisinde 36 Fotoğrafçının 100’den fazla Polatlı fotoğrafı yer alıyor. Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç, Polatlı tanıtımına büyük katkı sunacak bu proje hakkında sorularımızı yanıtladı.

Böyle bir proje yapma fikri nasıl oluştu? 

Kadim Koç: Bizler Polatlı’yı farklı kesimlere tanıtmak için her türlü  tanıtım aracını denemek istiyoruz. Projelerimizi yaparken öncelikle benzer projeleri inceliyor, yapmak istediğimiz projeyi olgunlaştırıp Belediye başkanımıza sunuyoruz. Bu projeyi de Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) ile yaptığımız görüşmede doğdu. Başkanımız uygun bulduktan sonra yapılan bir protokolle hayata geçirdik.

Bu projenin amacı nedir?

Kadim Koç: Bu projemizin amacı; binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Polatlımızın doğal güzelliklerini, yerel yaşamını, tarihi zenginliğini fotoğraflarla halkımıza sunmaktır. Bunun sonucunda insanımızda uyandıracağımız merakla onları bu alanları ziyaret etmelerini bu güzellikleri yerinde görmelerini sağlamaktır.

Bu projeyi yaparken kimlerden destek aldınız?

Kadim Koç: Her projede desteğini bizden esirgemeyen Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya, FSK yetkilileri, Polatlı’da fotoğraf meraklısı Sinan Güleç ve Selami Oral beyler büyük katkı sağladılar. Belediye Meclis üyesi Serpil Öztürk’ün yerel yaşam bölümünde büyük desteği oldu. İşyerini bize açan evinde ağırlayan vefakar insanlarımızın katkıları var. Beraber uygun bir kare fotoğraf yakalamak için uzun süre Anadolu bozkırında dolaştığımız POTA çalışanların emekleri var. Saatlerce binlerce fotoğraf arasından seçim yapan değerlendirme komitesi üyeleri ve kitabın tasarımını yapan Prof. Dr. Adnan Ataç hocamızın emeği…

Fotoğrafları seçerken nelere dikkat ettiniz?

Kadim Koç: Fotoğrafları dört kişiden oluşan değerlendirme komitesi seçti. Bu komitede Prof. Dr. Adnan Ataç, Mehmet uçar, Fikret Özkaplan gibi fotoğraf sanatçıları ile ben bulundum. Polatlı’nın doğal ve kültürel değerlerini en iyi yansıtan fotoğrafları seçtiğimizi düşünüyorum.

Bu projede sizi en etkileyen fotoğraf hangisi?

Kadim Koç: Bütün fotoğraflar çok güzel ama beni etkileyen birkaç fotoğraf var. Birincisi Adnan Ataç hocamın çektiği 47nci sayfada Tümülüsler soğan tarlası ile sıcak hava balonunun bir arada bulunduğu fotoğraftır. ikincisi 116 ncı sayfada Sakarya Nehrinin yeni ve eski yatağının Porsuk nehri ile kucaklaşmasıdır. Anadolu’da İki büyük nehrin kucaklaşmasının ender görüldüğü yerlerden biridir burası.

Böyle projelerin devamı gelecek mi?

Kadim Koç: Polatlı’nın tanıtımı noktasında belli bir aşamaya geldik diye düşünüyorum. Buna benzer projelerle birlikte ulusal ve uluslararası projelerde Polatlı yerini alacaktır. Yakın zamanda büyük bir proje için ilk adımı atmış olacağız.

Bu projeden size geri dönüşler nasıl oldu “olumlu ya da olumsuz” yorumlar aldınız mı?

Kadim Koç: Bu eseri öncelikle Polatlı ve Ankara’da dağıtmaya başladık. Şu ana kadar gerek sosyal medya üzerinde gerekse bir zat arayan vatandaşlarımızdan olumlu geri bildirimler almaya devam ediyoruz. Bu da ne denli doğru bir iş yaptığımızı göstermektedir.

Size fotoğraflarını ulaştırmak isteyenler nereden, nasıl ulaştırabilirler?

Kadim Koç: Bu eseri belli aralıklarla yenilemeyi düşünmekteyiz. Bu nedenle Polatlı’dan bulunan fotoğraf severler fotoğraflarını POTA’ya bizzat getirebilirler. Ayrıca  tarihialanlartanitimmerkezi@gmail.com  adresine gönderebilirler. Bilgi için  www.polatlitanitim.com  Telefon 03126225808.