Ana sayfa Köşe Yazarlarımız “2023’e İlk Ulaşan İlçe” – KÖŞE YAZISI

“2023’e İlk Ulaşan İlçe” – KÖŞE YAZISI

921
0

POLATLI

Yazının başlığını okuyan vatandaşlarımıza aslında bu sonuca nasıl vardığımı yazmak gerek.

Önce şehrin giriş ve çıkışı ile başlayalım. Ankara girişinde gerçekten güzel bir Alışveriş merkezi, Kartaltepe.Eskişehir girişinde ise; İlçeye yakışır bir sanayi sitesi sanat okulu duvarları ve sanayi sitesi duvarları ışıklandırma, artık Sakarya zaferine ev sahipliği yapan bir İlçeye çok yakışıyor.Hemen önümüzdeki yıl E-90 karayolu üzerine yapılacak Belediye Binası, bize daha büyük güç katacak.

Yıldızkaya; Polatlı’ya Başkanlık yapmış tüm Belediye başkanlarımızı incelemiş. Onların iyi icraatlarını sürdürecek hizmetleri gerçekleştirmek için başkanlığı öncesindeki on yılı; Bu derse çalışmak için, projeler hazırlamak ve bu projeleri gerçekleştirecek zaman, kaynak ve personeli bulmak için harcamış. Bugün yaptıklarına bakınca ve tam dört yıl önce tüm yapacağım dediklerini gerçekleştirdiğini görünce oldukça üst düzey iyi bir satranç oyuncusu olduğunu da görüyoruz.

Sessiz, sakin ve stratejik oynuyor, başkanlık oyununu. Piyonları çok iyi kullanıyor, at ve filleri gerektiğinde oyuna sokuyor. Kaleler ve veziri geride bekliyor. Rakiplerini çok iyi tanıyor, bazen de onlarında hamle yapmasına izin veriyor, çünkü saldıran mutlaka savunmada hata yapar o da bu hatayı mata çevirip, onları oyun dışına atıyor. Belki bu satranç strateji yaklaşımım  çok iyi anlaşılmayabilir. Ama Yıldızkaya; iyi bir stratejist demek daha doğru olur.

Vatandaşın ihtiyaçlarını, yöneticilerin ihtiyaçlarını, Sivil toplumun ihtiyaçlarını çok iyi tahlil eden Yıldızkaya, yaptığı her projede tam not aldı. Yıldızkaya ilk yılında önce tasarruf tedbirlerini uyguladı sonra da kaynak bulmak için gereken stratejiyi gerçekleştirdi. Sonra projelerini teker teker uyguladı. Şimdi onları yazıp “2023, Polatlısını nasıl kurdu” onu görelim.

Belediye işsizlik sorununa bir İlçe Başkanı düzeyinde kurduğu Belediye İŞKUR ile neşter vurdu. Bugün binlerce kişi, Başkana hayır dua ediyor. Engellilere olan ilgisi, önceki Başkan Yakup Çelik’in ilk kez başlattıklarını daha titiz ve ayrıntılı geliştirerek uygulaması ile zirve yaptı. Başkanın bu konuya bakışını  anlamak ve “engellilerin mutluluğunu ölçmek için” onlarla birlikte gittiği tatilleri görmek,yaşamak  gerek.

Gençlik ve spor faaliyetleri hiç bir dönemde olmadığı kadar başarılı. Türkiye Hentbol kupasını kazanan, Avrupa’ya giden Bayan Süper Lig Hentbol Takımımız. Futbol Bölgesel Amatör Ligte, mücadele edecek 1926 Belediyespor. Satranç, Bilardo, Oryantring, Atletizm, Kix box, Tekvando dallarında Türkiyede mücadele eden gençlerimiz ve Eylül’de açılacak Gençlik Merkezimiz. Lütfen bir kişi de çıksın; Polatlı’nın adı sporda şu Başkan döneminde Türkiye’de bu denli anıldı desin. Lütfen, bu konuda 90 yılda ilk kez Türkiye’de sporda ismini ulusal basında manşetlere yazdıran Polatlı Belediyesine kimse haksızlık etmesin.Üstelik bu işleri, bütçesinin büyük kısmı Büyükşehre devrettikten sonra kalan bütçe ile yapıyor,YILDIZKAYA..

Söz Verdiği Her Şeyi Yaptı…Üçpınar Parkı, Tenis Kortları, Karapınar Parkı her mahalleye yapılan parklar, çocuk bahçeleri ve Hanımlar Konağı, şehitlikteki özel parklar nasıl kullanılıyor, gidin bakın.O Dünya standartlarında yapılacak iki muhteşem otopark hizmete açıldığında ilçenin bu sorunu da  bir az olsun çözülmüş olacak.

Gelelim, Polatlı’nın tanıtım faaliyetlerine. Bence Yıldızkaya, ilk iş olarak satrançta tek vezirle oyun oynama ezberini bozup piyonu rakibin son hanesine çıkarıp bir kaç vezirle rakiplerini siyasi satranç tahtasında adeta masaya gömdü. İlk veziri Kadim Koç. Bu adam dört yılda Türkiyeyi aştı. Dünyaya ulaştırdı Polatlı’yı. Gordion Yarı Maratonu, Milli Park çalışmalarını tüm ülkeye ve  üniversitelere yayması. Personeli iyi idare. Bölgeyi karış karış gezmesi. Şehitlerin naaşlarını bulma çalışmaları. Daha ne diyeyim. Polatlı Tanıtım Tırı. En son Polatlı Fotoğrafları Albümü. Arkadaş bir vezir böyle seçilir ve rakibe karşı da böyle vurucu hamle yapılır. Bir başka vezir de Veli Keskin…Kültür faaliyetleri belediyemizin yüz akı. Bu adam bulunduğu cephede tam bir komutan. Piyon gibi durur ama gerekirse vezirlik koltuğuna da böyle oturup,cephesinde savaşı kazanır…

Halk Sağlığı, İlçenin Temizliği, Hijyen mücadelesi hiç konuşulmuyor. Ama bu konular ve hizmetler olmazsa olmaz ihtiyaçlardan… Eğer bu işler doğru yapılmazsa 150 bin nüfuslu İlçede vatandaş helak olur.Perde arkasında Başkanın satrançtaki kalesi Özgür Özcan var…Kaleyi kaybeden çoğu kez oyunu da kaybedermiş…Temizlik belediyenin omurgası…

Muhtarlar, Odalar, Dernekler, Sivil Toplum Kuruluşları, Kent Konseyi.Onlara sağlanan tesis ve olanaklarla; Bu dönemde kişilik kazandılar. Hepsinin ayrı bir makamı, kariyeri ve gücü var. Ne diyeyim, yapılanları inceleyin, anlarsınız.

Son konu Polatlı Belediyesi Su Parkı. Polatlı’da çok yatırım yapıldı. Tüm Başkanlarımız çok güzel şeyler yaptı. Ama hiç biri bu derece halka hizmet hedefli değildi. Tam kelime ile “Yıldızkaya 5 yıldızlı Otel Su Parkı konforunu Polatlı halkının ayağına getirdi”. İki günde oradan yararlanan binlerce kişinin mutluluğunu görünce artık bu yazıyı yazmak gerek dedim.

Ben bu denli güzel bir hizmetten, gördüklerimden ve sosyal medyada paylaşılan yüzlerce su parkı paylaşımından etkilenip dört yılda Yıldızkaya neler yaptı, onu yazdım. Sizde gidin 2023’ü yakalayan Polatlı Belediyesi Su Parkını görün. Hak vereceksiniz…