Ana sayfa GÜNDEM CHP’li Vekillerden Polatlı’ya Teşekkür

CHP’li Vekillerden Polatlı’ya Teşekkür

950
0

Bingöl: “Bu seçim kadar fütursuzca bir seçim asla olmadı”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri, 24 Haziran seçimlerinin tamamlanmasının ardından ilçe örgütlerine yaptıkları teşekkür ziyaretlerine başladılar.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilleri, Bala, Gölbaşı, Haymana’dan sonra Polatlı’ya geldiler. Geçtiğimiz akşam CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık ve Partilileri ile görüşen vekiller seçim sonuçlarını değerlendirdi. 24 Haziran seçimlerinin baskın bir seçim olduğunu vurgulayan vekiller, 16 Nisan referandumunun da 24 Haziran seçimlerinin de OHAL şarlarında yapıldığına dikkat çekti. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, CHP Polatlı İlçe Örgütü ziyaretinde seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bingöl, bu süreçte yaptıkları çalışmalar nedeniyle, CHP İlçe Başkanı Ovacık ve yönetimine, Kadın Kollarına, Gençlik Kollarına ve CHP seçmenlerine teşekkür etti, “İsimsiz kahramanlarsınız” dedi.

“Kaymakamların bir çoğu, Valilerin bir çoğu, adeta il ve ilçe başkanlarından daha çok bu seçimlerde müdahale ettiler”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Bu seçim kadar, devletin bütün olanaklarının kullanıldığı fütursuzca bir seçim asla olmadı. Elbette bundan önceki seçimlerde AKP yine devletin olanaklarını seçmen üzerinde kullanıyordu ama bu kez üst düzey bürokratların bir çoğu, Kaymakamların bir çoğu, Valilerin bir çoğu, adeta il ve ilçe başkanlarından daha çok bu seçimlerde müdahale ettiler. Muhtarlar tehdit edildi, baskı yapıldı. Muhtarlar, bürokratların baskısı altında, çaresizlik içerisinde, ne yapacaklarını bilemedikleri bir seçim sürecini yaşamak durumunda kaldılar. Birçok yerde sandık görevlileri göz altına alınarak sandıklar boşaltılamaya çalışıldı. AKP’li Belediyeler ve bir takım kamu kurumları, devlet olanaklarını seçmene yansıtarak yine AKP lehine bir seçim süreci yaşattılar.”

“AKP %8’in üzerinde bir oy kaybetti”

“Bizi iktidar partisinden ayıran en temel özellik; Ülke sevgisi, Parti sevgisi, tümüyle gönüllülük esasına bağlı bir seçim çalışmasını yürütmek oldu. AKP %8’in üzerinde bir oy kaybetti. Bunu AKP Genel Başkanı görüyordu, tespit etmişti, özellikle birçok mitinginde buna değinerek parlamentoda eli zayıflamasın diye bunları konuşmak zorunda kaldı. Bütün bunlara rağmen, %8 seçmen AKP’ye genel seçimlerde oy vermedi. Bu önümüzdeki yerel seçimlerde büyütülerek,  AKP’nin elindeki o mevzi olarak kullandıkları, asla tarafsız davranmadıkları partizan duygularla, yandaşlık duygusuyla yönettikleri belediyelerin, yeniden tarafsız, orada yaşayan vatandaşlarımıza ayrım yapmadan hepsini kucaklayan, tarafsız bir anlayışla insan odaklı bir belediyecilik yapan sosyal demokrat belediyeciliğin, Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin yönetimde olacağı bir döneme girdik. Bu %8’lik kayıp, yerel seçimlerde çok daha fazla olacak.”

“AKP’li belediyelerde bir metrekare yeşile hasret bırakan binalar diken rantiyeci anlayış vardır”

“Biz, yerel yönetim anlayışımızı insan odaklı bir anlayışla yapıyoruz. Yerel yönetim anlayışımız, tarafsız, bütün seçmenlere ayrım yapmadan hizmeti hepsine götürecek, huzurlu vatandaşların rahat nefes alacağı kentlere dönüşecek bir sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla yönetiyoruz. Bazı siyasi partilerin belediyelerine baktığımızda orada temel bir olgunun olduğunu görüyoruz o da; rantçılık ve yandaşlık. AKP’li belediyelerde bir metrekare yeşile hasret bırakan binalar diken rantiyeci anlayış vardır. Bizim belediyecilik anlayışımızda ise çevreyi koruyan, yeşile önem veren, doğayı koruyan ve insana rahat nefes aldıracak, sosyal donatıların da olduğu bir belediyeciliğe dönüştürecek bir anlayış vardır. Vatandaş, bu ikisini karşılaştırarak oy kullanacağı için önümüzde böylesine kıymetli bir seçim var. Biz buna odaklanacağız. Birliğimizi, bütünlüğümüzü, gönüldaşlığımızı, birlikte çalışarak yerel yönetimi yeniden sosyal demokrat belediyecilikle taçlandıracak bir sürece evrilteceğiz.”

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)