Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz Oy Geçişleri: Kimden Kime Gitti, Kim Kimi Destekledi? – KÖŞE YAZISI

Oy Geçişleri: Kimden Kime Gitti, Kim Kimi Destekledi? – KÖŞE YAZISI

549
0

Partilerin oyları seçimden seçime, yıldan yıla artabilir, düşebilir… Bundan daha doğal bişey olabilir mi?

Şimdi, 24 Haziran seçimleri için deniyor ki CHP seçmeni, HDP’yi destekledi ve barajı geçmesini sağladı.

Bu, doğru mu?

Aynı iddia, 7 Haziran 2015 seçimleri için de dile getirilmişti.

CHP hem 7 Haziran’da, hem de 1 Kasım 2015’te %25 oy aldı. HDP ise, 7 Haziran’da %13 oy alırken, 1 Kasım’da 11 puanda kalmıştı. Bu vaziyette, 7 Haziran’da HDP’yi destekleyen(!) CHP seçmeni 1 Kasım’da desteklememiş oluyor. O vakit, HDP’nin düşen 2 puanı nereye gitti? CHP’ye gitmediği ortada!

Demek ki 7 Haziran’da CHP’den HDP’ye oy kaydığı palavra!

Gelelim 24 Haziran seçimlerine… 1 Kasım 2015’e göre CHP 2,5 puan oy kaybetmiş. HDP ise oyunu 0,7 puan kadar artırmış. Geçen üç yıl içinde, sadece nüfusun artmasından dolayı bile gerçekleşebilecek kadar küçük değişimler!

Bununla beraber, bazı illerdeki 1 Kasım 2015 ile 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarını mukayese edelim. Sonuçlara dikkatle bakın! Partiler arasında oy kayması var mı yok mu, ben yorumlamayayım, sonucu siz görün. Buyurun, Adana ve Antalya’ya özel dikkat:

Trabzon’da AKP’nin milletvekili sayısı beşten dörde düşerken İYİ Parti kentte bir milletvekili çıkardı.

Denizli’de CHP, milletvekili sayısını ikiden üçe çıkardı, MHP elindeki bir milletvekilini kaybetti, İYİ Parti ise bir milletvekili kazandı.

Milletvekili sayısı artan Konya’da AKP’nin milletvekili sayısı 12’den 10’a düştü, MHP’ninki birden ikiye yükseldi, yine CHP’ninki birden ikiye çıktı, İYİ Parti de bir milletvekili çıkardı.

Gaziantep’teki iki yeni milletvekilliği MHP ve İYİ Parti arasında paylaşıldı.

Samsun’da 1 Kasım’da altı milletvekili çıkaran AKP’nin vekil sayısı bir düştü, İYİ Parti bir milletvekili çıkardı.

Erzurum’da da AKP’nin milletvekili sayısı bir düşerken İYİ Parti bir vekil çıkardı.

Milletvekili sayısı bir artan Adana’da AKP’nin vekili sayısı altıdan beşe düştü, CHP’ninki dörtte sabit kaldı, MHP’ninki üçten ikiye düştü, HDP’ninki birden ikiye çıktı. İYİ Parti ise iki milletvekilli çıkardı.

Milletvekili sayısı iki artan Antalya’da, AKP’nin vekil sayısı yediden beşe, MHP’ninki ikiden bire düştü, CHP beş sayısını korudu, HDP bir, İYİ Parti üç milletvekili çıkardı.