Ana sayfa GÜNDEM Akkaya: “Artık her tökezlemede korkan bir Türkiye yok”

Akkaya: “Artık her tökezlemede korkan bir Türkiye yok”

653
0
PAYLAŞ

Gayrimenkul yatırım danışmanlığının yanı sıra bir dönem AK Parti Ankara İl Genel Meclis Üyeliği yapan ve aktif olarak siyasetin de içinde bulunan Akkaya Gayrimenkul sahibi Mustafa Akkaya, basın açıklaması yaptı; piyasalardaki dalgalanmalar ve yatırımlar üzerine konuştu.

Siyasi istikrarın uluslararası ve Türkiye içindeki güvenilirliği sayesinde, konut sektöründen paydaşları olan inşaat ve diğer tüm sektörlerin yatırım noktasında herhangi bir korku yaşamadığını ve yeni yatırımların devam ettiğine vurgu yapan Akkaya Gayrimenkul sahibi Mustafa Akkaya “Sektörler birer dinamo misali birbirlerini iterek ve destekleyerek yatırımcının önünü açıyor. Ancak bunda en önemli faktör siyasi ve ekonomik istikrardır. Bu güçlü birliktelik devam ettiği takdirde gerek vatandaşımız, gerek inşaat sektörümüzün paydaşları ve gerekse de gayrimenkul sektörü yeni yatırımlar için taşın altına elini çekinmeden koyacaktır” dedi.

Akkaya: Kriz tetikçiliği yapanlar avuçlarını yalar!

Gayrimenkul yatırım danışmanlığının yanı sıra bir dönem AK Parti Ankara İl Genel Meclis Üyeliği yapan ve aktif olarak siyasetin de içinde bulunan Akkaya Gayrimenkul sahibi Mustafa Akkaya, basın açıklaması yaptı; piyasalardaki dalgalanmalar ve yatırımlar üzerine konuştu.

Akkaya Gayrimenkul sahibi Mustafa Akkaya, son dönemde kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarında tek tek 0,98’lik konut faizi uygulamasına başladığına dikkat çekerek “Geçtiğimiz ay içinde ekonomik istikrar ve beraberindeki siyasi güçlülük sayesinde yatırımcının korkmadığını açıklamış ve dövizdeki dalgalanmanın geçici olduğunu vurgulamıştık. Mayıs ayı içine baktığımızda bu söylemimizin ne denli doğru bir okuma olduğunu gördük. Konuk kredi faizlerinin düşürülmesinin ardından hükümetin ayakları yeri sağlam basan para politikası sayesinde, yurt dışı meşeli baskılar olsa da, dövizdeki inişte başlamıştır. Umuyorum önümüzdeki aylarda bu siyasi istikrar ve ekonomik güçlülük sayesinde yatırımlar daha da artacaktır” diye konuştu.

Dövizini Bozduran Gayrimenkule Yatırım Yapıyor

“İnsanlarda dövizin yükselmesiyle yaşanan panik havası yerini yeniden stabil yatırımlara bıraktı. Biz daha önce de uyardığımız gibi siyaset, ekonomik duruş, yatırım sektörünün paydaşlarının güçlenmesi gibi pek çok faktörü içine alan genel yapı, Türkiye’de son derece sağlam temeller üzerindedir” diyen Akkaya Gayrimenkul sahibi Mustafa Akkaya, vatandaşların dövizlerini bozdurarak en önemli yatırım aracı olarak kabul edilen konuta yatırım yaptığını, böylece de piyasaların sürekli olarak sıcak döngü içinde devam ettiğini söyledi. Akkaya; “Bakınız Nisan ve Mayıs aylarını baz alarak değerlendirme yaptığımızda, birbiri ardına konut ve genel inşaat sektörü piyasasını güçlendirecek ve yeni yatırımların hız kazanmasını sağlayacak adımlar peş peşe gelmiştir. Konut ve ofis satışındaki KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi, öte yandan tapu harçlarının yüzde 3’e çekilmesiyle birlikte ciddi bir hareketlenme yaşanmıştı. Ardından konut faizlerinin 0,98’e indirilmesiyle birlikte özellikle konutta ciddi bir talep patlaması yaşandı. Şöyle bir baktığımızda ardı ardına atılan bu adımlar sayesinde piyasalar hareketlenmiş ve yatırımcının önü açılmıştır. Bu göz ardı etmememiz gerekiyor. Umuyorum sektörleri canlandırmak ve yatırım ekonomisini iyileştirmeyi hedefleyen hükümetimiz yeni adımlarla da yatırımcının önünü açacaktır” dedi.

Konutta Ciddi Bir Yatırım Talebi Var

Akkaya Gayrimenkul sahibi Mustafa Akkaya, Polatlı bazında Türkiye’nin değişik bölgelerindeki emlak sektörü temsilcileri, gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapan şirketlerin yetkilileriyle sürekli olarak istişare içinde olduklarını, ülke genelinde ardı ardına gelen iyileştirmeler sayesinde konut talebinin ciddi oranlarda arttığını söyledi. Akkaya “İnsanlarımız konutta kalite, ödeme çeşitliliği ve güven gibi değişik unsurlara bakarak konut yatırımı yapıyor. Polatlı’da bu anlamda inşaat sektörü ciddi ivme kazandı. Yeni yatırımlar ardı ardına yükselmeye başladı. Hükümetin aldığı indirim ve destekleme kararlarının ilk ayının yansımalarına baktığımızda da bu gidişatın son derece olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Bankalarda ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın ilgisi de bir hayli yoğun. Gerek kredi imkanlarının çeşitliliği ve gerekse dövizini bozduran ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımız tercihini yine konuttan yana kullanıyor ki, konut istikrarlı bir biçimde her zaman en çok kazandıran bir yatırım aracıdır” dedi.

Artık Her Tökezlemede Korkan Bir Türkiye Yok

Gayrimenkul yatırım danışmanlığının yanı sıra bir dönem AK Parti Ankara İl Genel Meclis Üyeliği yapan ve aktif olarak siyasetin de içinde bulunan Akkaya Gayrimenkul sahibi Mustafa Akkaya, piyasaların dalgalanmasına ilişkin sağduyulu bir mesaj verdi. Akkaya “Hepimiz geçmiş dönemleri, koalisyonları ve gazete manşetleriyle düşürülen hükümetleri hatırlarız çünkü hepimiz Türkiye’nin bu zor günleri birlikte yaşadık, teneffüs ettik. İstikrarlı bir biçimde seyreden siyasetin son 15 yılına baktığımızda ise pek çok toplumsal, ekonomik, siyasi kriz gibi dönemlerden geçtik. Hatta hainlerin darbe girişimini bile insanımız göğsünü siper ederek şehit olarak durdurdu. Şimdi şöyle son 30 yılın bir kıyaslamasını yapmak ve şapkayı önümüze almak gerekiyor. Bakınız ardı ardına saydığım tüm bu kriz ortamları ve kriz tetikleyici unsurlara rağmen Türkiye hız kesmeden yatırımlarını sürdürüyor. Siyasette elbette gerçekler ve popülist yaklaşımlar vardır. Türkiye’nin istikrarla ve güvenle devam ettiği bu yolda artık eski Türkiye’de olduğu gibi ülkemizi kimse korkutamaz ve bu ülke özellikle ekonomisiyle, milletle bütünlüğüyle artık krizleri sadece teğet geçer” diye konuştu.