Ana sayfa GÜNDEM Dünya Mirası Gordion’u, okullarda anlatıyorlar

Dünya Mirası Gordion’u, okullarda anlatıyorlar

824
0

Dünya Mirası Gezginleri Gordion Eğitimleri

Dünya Mirası Gezginleri Derneği Polatlı Belediyesinin desteğiyle ilçedeki ilkokullarda Gordion’un UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için farkındalık Eğitimi çalışması yürütüyor.

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkeziyle (POTA) birlikte yürütülen  farkındalık çalışmasında Genç Osman İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Ruhiye İrfan Yurtseven İlkokulu ve Atatürk İlkokulunda öğrenim gören 750 öğrenci ve 20 öğretmene eğitim verildi. Seminer sonunda katılımcı öğrenci ve öğretmenlere Patrimonito Genç Dünya Mirası Koruyucusu katılım belgesi veriliyor. Eğitim çalışmasını yürüten Dünya Mirası Gezginleri Derneği  Ankara Sorumlusu Mukadder Ekremoğlu,  Gordion’a dikkat çekmek için farkındalık çalışması başlattıklarını bu konuda Polatlı Belediyesi, Ankara Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğünün  katkı sunduğunu söyledi.

Ankara’da bine yakın öğrenciye eğitim

Polatlı’nın tarihi değerlerinin Dünya Mirası olarak kabul edilmesi için yürütülen çalışmalar katkı sunduklarını belirten Ekremoğlu, “Ankara’da bine yakın öğrenciye eğitim verdik.  Polatlı’da ise 7 yüz elli öğrencimize farkındalık eğitimi verdik.  Hedefimiz Polatlı’daki tüm okulların farkındalık eğitiminden yararlanmasıdır.  Öğretmen ve öğrencilerimizin Patrimonito farkındalık eğitimlerine katılması, Gordion’un Dünya Mirası Listesine alınmasına katkı sunacağına inanıyoruz. Çalışmalarımızı Polatlı’nın tarihi değeri Gordion’un Dünya Mirası Listesine alınana kadar sürdürmeyi planlıyoruz.  Bu çalışmayı tüm halkımızla birlikte yürüteceğiz.  Sakarya Şehitlerimizin yattığı kutsal topraklarda    hem eski tarihimiz hem de Cumhuriyet tarihimizi yaşatmanın yolu olarak görüyoruz.    Çalışmalarımız nedeniyle çok mutluyuz.” dedi.  Mukadder Ekremoğlu, Ankara’da Yenimutlu, Yeni Turan, Abdürrahim Karakoç, Türk-iş Blokları Mehmetçik ilkokulları, Salih Alptekin ortaokulu ve TEMA Vakfı gibi çeşitli STK’larda  da  sunum gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Öğretmenlerin konuya hakimiyeti çocukların ilgisini daim kıldı

Dünya Mirası Gezginleri Derneğinin eğitimine katılan Polatlı Atatürk İlkokulu Müdür Yardımcısı Necmiye Demirok, “çok başarılı bir eğitimdi. Öğrencilerimiz eğitime başarılı bir şekilde katıldılar. Görsel materyaller ve öğretmenlerin konuya hakimiyeti çocukların ilgisini daim kıldı…” ifadelerini kullandı. Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Emekli Albay Kadim Koç ise   Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın desteğiyle yürüttükleri Şehrin tarihi değerlerinin tanıtımı çalışmalarına bir yenisini eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.