Ana sayfa GÜNDEM 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

1371
0

19 Mayıs coşkusu Polatlı’da yaşandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs, Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak yurdun dört bir yanında olduğu gibi ilçemizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. yılı Polatlı’da coşkuyla kutlandı. Kutlama programı sabah saatlerinde yapılan çelenk sunma töreni ile başladı. İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü çelengi Atatürk anıtına sunuldu. Sonrasında yeni kapalı spor salonunda ilçemiz okullarının hazırladığı gösterilerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 99. Yılı kutlandı. Yeni kapalı spor salonunda yapılan kutlama programında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Polatlı Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü İrfan Aytekin günün anlam ve önemini belirten konuşmasını gerçekleştirdi.

Programa katılım yoğun oldu

Kutlama programına; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve eşi Aysel Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan ve eşi Bediha Ağırcan, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Spor Müdürü İrfan Aytekin, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aydın Bacak, Askerlik Şube Başkanı Üsteğmen Osman Alkan, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İstiklal Madalyalılar Derneği, Askeri Erkan, Siyasi Parti İlçe Temsilcileri, STK Başkan ve temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Aytekin: “Tüm dünyaya örnek, güçlü ve büyük Türkiye’yi sunmalıyız”

Programın açılış konuşmasını yapan Polatlı Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü İrfan Aytekin, günün anlam ve önemine ilişkin şunları söyledi: “19 Mayıs 1919; Türk Milletinin bağımsızlığa atılan ilk adımı, milletimizin, birlik ve beraberlik içerisinde, gelecekte daha huzurlu, daha gelişmiş, daha müreffeh bir ortama kavuşması için kendi ülkesinde, özgür ve bağımsız olarak onuruyla yaşama, kararlılığının ilan edildiği gündür. Osmanlı Devleti’nin son t döneminde Türk-İslam medeniyetinin yaydığı değerlerden  rahatsız olan emperyalist güçlerin saldırıları Çanakkale Savaşları I ile zirveye çıkmış ve istilacı güçler gözlerini Anadolu’ya dikmişti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması ile bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi başlamış Anadolu insanının kutlu direnişiyle kazanılan bu mücadele neticesinde Anadolu; medeniyet merkezi olarak ilelebet yaşama şansına kavuşmuştur. Cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar devam eden bu mücadele başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de örnek olmuştur. Sevgili Gençler! Bugün 99.sunu kutladığımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bu bayram siz gençlere İtam bağımsızlık yolunda aynı kutlu mücadeleyi hatırlatarak eğitimde bilimde sporda ve muasır medeniyetin göstergesi olan her alanda çok çalışmalı ve tüm dünyaya örnek, güçlü ve büyük Türkiye’yi sunmalıyız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesi ile başta Polatlı olmak üzere tüm gençlerimizin ve milletimizin bayramını tebrik ediyor; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve si/ah arkadaşları ile vatan uğruna şehit düşen tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.”

Gösteriler beğeniyle izlendi

Programda; Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları gösterisi, Abdullah Soytürk Spor Kulübü Kick Boks gösterisi, TOBB Fen Lisesi Halk Oyunları Gösterisi, Şiirlerin okunması, İzzet Taşar tekvando spor kulübü gösterisi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Jimnastik grubu gösterisi ve Peyami Safa Anadolu Lisesi müzik dinletisi yapıldı. İzzet Taşar, yaptığı gösteride 33 tane mermeri üst üste koyarak eliyle kırdı, yapılan gösteri şaşkınlıkla izlendi. Gösterilerin adından; 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik Koşusunda dereceye giren okullara ödülleri verildi.

19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik Koşusu kazananları;

Küçük Kızlar Kategorisi; 1. BHN Mıhçıoğlu Ortaokulu, 2. İMKB Ortaokulu, 3. Namık Kemal Ortaokulu, 4. Zafer Ortaokulu.

Küçük Erkekler Kategorisi; 1. 13 Eylül Ortaokulu, 2. BHN Mıhçıoğlu Ortaokulu, 3. Namık Kemal Ortaokulu, 4. İMKB Ortaokulu.

Yıldız Kızlar Kategorisi; 1. BHN Mıhçıoğlu Ortaokulu, 2. Namık Kemal Ortaokulu, 3. Zafer Ortaokulu, 4. İMKB Ortaokulu.

Yıldız Erkekler Kategorisi; 1. BHN Mıhçıoğlu Ortaokulu, 2. İMKB Ortaokulu, 3. Namık Kemal Ortaokulu.

Genç Kızlar Kategorisi; 1. Gevher Nesibe MTAL, 2. Peyami Safa Anadolu Lisesi, 3. Beştepe MTAL, 4.Atatürk Anadolu Lisesi.

Genç Erkekler Kategorisi; 1. Peyami Safa Anadolu Lisesi, 2. Gevher Nesibe MTAL, 3. Atatürk Anadolu Lisesi, 4. ALFA Yaşam Koleji.

Ödül töreninin ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 99. Yıldönümü kutlama töreni sona erdi.

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)