Ana sayfa GÜNDEM Ovacık: “Filistin halkına yapılan katliamdır, zulümdür”

Ovacık: “Filistin halkına yapılan katliamdır, zulümdür”

461
0

CHP, Kara Pazartesi’yi Lanetliyor

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık, dün yaptığı yazılı basın açıklamasıyla İsrail Askerlerinin Filistinlilere yaptığı saldırıyı kınadı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Selami Ovacık, Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararını protesto eden Filistinlilerin, İsrail askerleri tarafından öldürülmesine tepki gösterdi. Ovacık, açıklamasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisini aktararak başladı. Ovacık, açıklamasında şunları söyledi:

“Trump yönetimi, Ortadoğu’ya kanı ve gözyaşını, ölümleri getirir artık”

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazze’deki katliamla ilgili, “Geldiğimiz noktada Filistin halkına yapılan açık bir katliam, zulümdür. Katliamları yapanları, şiddetle kınıyoruz. Beklerdik ki bütün dünya ayağa kalksın. Amerika’da kendi iç sorununu çözemeyen bir Başkan sorunu gündemden düşürmek için İsrail ile ilgili başka politikaları yürürlüğe koydu. 18 yıldır Başkana verilen yetki kullanılmadı. Tel Aviv’den Kudüs’e Amerika’nın büyükelçiliği taşındı. Gönül isterdi ki Sn. Trump da bunu uygulamasın. Ortadoğu’da, Amerika artık arabulucu olma rolünü tümüyle kaybetmiştir. Çünkü taraftır, İsrail hükümetinden yana taraftır. Trump yönetiminin Ortadoğu’ya barış getirme şansı artık yoktur. Trump yönetimi, Ortadoğu’ya kanı ve gözyaşını, ölümleri getirir artık, dedi.”

“Pimi çekilen bombayı Kudüs’ün ortasına yerleştirdiler”

“Filistin halkına yapılan katliamdır, zulümdür. Açıkça kınıyoruz. Bekliyoruz ki bütün dünya ayağa kalksın. ABD’de sorunlarını çözemeyen bir başkan, bu kararı aldı. Tel Aviv’den Kudüs’e ABD’nin büyükelçiliği taşındı. Gönül isterdi ki, Trump bu yetkiyi kullanmasın. Ortadoğu’nun kan gölü olmasına teşvik ediyorsunuz. Pimi çekilen bombayı Kudüs’ün ortasına yerleştirdiler. Tarihe kanlı Pazartesi olarak geçecektir. Hiçbir Ortadoğulu Kanlı Pazartesi’yi unutmamalıdır. Siz gelişmiş silahlarla, insanları tarıyorsunuz, bu mudur ahlak? Trump, kendi ülkesinde bilim adamlarına sorsun, nasıl oluyor da Ortadoğu kan gölüne dönüşüyor? Ortadoğu’daki barış silahla olmaz. BM kararlarını tanımıyorum diyorsun, ben istediğimi yaparım diyorsun. İstediğini yaparsan tarihine Kanlı Pazartesi’yi geçirirsin. İnsanlık tarih boyunca seni lanetler. Yazık günah değil mi o insanlara?”

“ABD yönetiminin Ortadoğu’ya barış getirme şansı yoktur”

“70 yıldır mücadele ediyorlar. Bir insanın vatanı için mücadele etmesi kadar doğal ne olabilir? İnsan kendi toprağında mülteci olabilir mi? Ötekileştirilen, ikinci sınıf vatandaş olabilir mi? Kudüsü savunmak isteyen insanlara kurşun yağdıranları tarih unutmayacaktır. O çocukların tankları, topları, tüfekleri yok. Sadece slogan atıyor, yürüyüş yapıyorlar. Buna bile tahammülleri yok. Bundan böyle kimse demokrasi dersi vermesin. Onlara bundan sonra sürekli Kanlı Pazartesi’yi hatırlatacağız. Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu İsrail’le yapılan Mavimarmara Anlaşmasının iptalini ve aynı zamanda Türkiye’nin İsrail Büyükelçisinin geri çekilmesine dönük öneride bulunmuştur. Aynı zamanda İİT’nin de acilen toplantıya çağırılmasını önermektedir.”