Ana sayfa GÜNDEM Birlik Vakfından “Nuri Pakdil” programı

Birlik Vakfından “Nuri Pakdil” programı

777
0

Birlik Vakfı Polatlı Temsilciliğince geçtiğimiz gün Şehit Seher Yaşar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde “7 Güzel Adamın Abisi Nuri Pakdil’i anma ve anlama” konferans programı düzenlendi.

Birlik Vakfı Polatlı Temsilciliği kısa süre önce kuruluş aşamalarını tamamlamasının ardından çalışmalarında hızla devam ediyor. Birlik Vakfı Polatlı Temsilciliği, bu kapsamda geçtiğimiz gün bir konferans daha düzenledi. “7 Güzel Adamın Abisi Nuri Pakdil’i anma ve anlama” konulu konferansın konuşmacısı ise Necip Evlice oldu. Şehit Seher Yaşar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe; Birlik Vakfı İlçe Temsilcilerinin yanı sıra; AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Nuri Pakdil’in video selamlaması ile başlayan program, Pakdil’in hayatını anlatan kısa film ile devam etti. Sonrasında konuşmacı Necip Evlice, katılımcılara Pakdil’i anlattı.

Nuri Pakdil kimdir?

1969-1984 yılları arasında çıkardığı Edebiyat Dergisi ile bütünleşmiş yazar; Nuri Pakdil,  1934 yılında Kahramanmaraş‘da doğmuştur. İlkokuldan itibaren yazmaya başladı. Ortaokuldayken tanıştığı Büyük Doğu, hem düşünce ve hem de yazı macerasına ivme kazandırdı. 1954 – 1955 yıllarında Lisedeyken iki arkadaşıyla birlikte ‘Hamle’ dergisini çıkardı. Kahramanmaraş’ta çıkan Demokrasiye Hizmet ve Gençlik gazetelerinde yazıları yayınlandı. Bir süre Yeni İstiklâl Gazetesi’nde sanat sayfaları düzenledi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1965 yılında mezun oldu. 1964 yılında İstanbul’da Yeni İstiklâl Gazetesi’nde sanat sayfaları düzenledi. Üniversite yıllarında Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç gibi sanatçı, edebiyatçı ve düşünürlerle yakın ilişkiler kurdu. Hukuk Fakültesi’nden 1965 yılında mezun olduktan sonra 1967 yılına kadar Hukuk Müşavirliği yaptı. 1967 yılından 1973 yılına kadar Devlet Planlama Teşkilatı’nda uzman olarak çalıştı. Kasım 2014’te Necip Fazıl Kısakürek Saygı Ödülü’nün ilkini aldı.

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)