Ana sayfa GÜNDEM Polatlı TOBB Fen Lisesi Öğrencileri Fransa Yolunda

Polatlı TOBB Fen Lisesi Öğrencileri Fransa Yolunda

1487
0

TOBB Fen Lisesi Öğrencileri, Fransa’nın Hondschoote şehrinde

Polatlı TOBB Fen Lisesi öğrencileri, 2016-2019 yıllarını kapsayan “Water Equals Hundreds of opportunities” ( Su Dünyayı Eşitler ) adlı AB Bakanlığı Erasmus +  projesi kapsamında bugün Fransa’nın Hondschoote şehrine gidecek.

AB Bakanlığı Erasmus + projesi, Polatlı TOBB Fen Lisesi Öğretmenleri Özlem Taş, Erdem Eren ve Meryem Ünsal’ın proje koordinatörlüğünde 2016-2019 yıllarını kapsayan “Water Equals Hundreds of opportunities” ( Su Dünyayı Eşitler ) adlı Erasmus plus projesi kapsamında kültür elçisi dünya çocukları, proje ile ilgili çalışmaları yaparken, ülkelerinin kültürlerini de tanıtmaya devam ediyor.  İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Hollanda, Macaristan, Portekiz ve Türkiye’den oluşan sekiz okul proje ortağı olarak, ” Suyun farkındalığı”  üzerinde çalışılarak, suyun teknolojideki, endüstrideki ve günlük hayatımızdaki yerini araştırılırken , gençlere ve ailelerine de su farkındalığının sağlanması amaçlanıyor.

Fransız Öğrenciler Memnun Ayrılmıştı

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Polatlı TOB Fen Lisesi Okul Müdürü Yahya Doğan, ” Proje kapsamında 14-21 Nisan haftasında üç öğrenci iki öğretmenden oluşan Fransa’dan gelen grubu ağırlamıştık. Gelen öğrencilerin otellerde değil bizzat okul öğrencilerimizin evinde konaklaması, onlarla bütün bir haftayı onların yaşam şekilleriyle, kültürleriyle birlikte  geçirmeleri bulundukları ülkenin kültürünü tanımak adına çok güzel de bir anlam ifade etmektedir.12-19 Mayıs tarihleri arasında Fransa’nın Hondschoote şehrine gidecek ve oradaki öğrenciler ve aileleriyle bu bir haftayı geçirecekler. ” dedi.

Su Dünyayı ve Farklı Kültürleri Eşitliyor

Polatlı TOB Fen Lisesi Okul Müdürü Yahya Doğan, ” Fransa’dan proje ortağı okul öğrenci ve öğretmenlerini, Ankara, Eskişehir, Beypazarı ve Konya gezileriyle ülke değerlerimizi tanıtma anlamında faaliyetlerimizin yanı sıra Polatlı’ mızı da en iyi şekilde tanıtmış, Polatlı’mızı POTA ‘dan gelen rehberimizle beraber gezmiş. Duatepe,  Kartaltepe ve Şehitliğimizi, Gordion ve Tümülüsleri gezen konuklarımızın tarihimize ve kültürümüze hayran olduklarını bizzat gözlemlemiştik.” sözleriyle Türk Misafirperverliğin en iyi örneklerinden birini sergilediklerini belirtti.

Fransız Misafir Öğrencinin Giderken Bıraktığı Not Duygulandırdı

“Water Equals Hundreds of opportunities” ( Su Dünyayı Eşitler ) adlı AB Bakanlığı Erasmus +  projesi kapsamında Polatlı’ ya gelen Fransız öğrencilerden Guillaume Rogie, TOBB Fen Lisesi öğrencisi Gökalp Hafızoğlu ve ailesinin misafiri olmuştu. 14-21 Nisan haftasını Hafızoğlu ailesinin misafirperverliğinde geçiren Guillaume Rogie’nin, Gökalp ve Hafızoğlu ailesine bıraktığı not duygulandırdı. 12-19 Mayıs tarihleri arasında Guillaume ve Gökalp’in  dostlukları tekrar pekişecek. Su, dünyayı ve farklı kültürleri dostluk ekseninde eşitleyecek.