Ana sayfa GÜNDEM Devlet hastanesinde emzirme polikliniği açılacak

Devlet hastanesinde emzirme polikliniği açılacak

859
0

Annelere emzirme danışmanlığı hizmeti

Polatlı Devlet Hastanesinde anne sütü emzirme danışmanlığı ve relaktasyon polikliniği açılacak, annelere emzirme danışmanlık hizmeti verilecek. 

T.C. Sağlık Bakanlığı Polatlı Duatepe Devlet Hastanesi anne sütü emzirme danışmanlığı ve relaktasyon polikliniği 14 Mayıs pazartesi günü açılıyor. Polikliniğin amacı; sağlıklı anne ve bebekler için annede özgüven oluşturarak süt oluşumunu arttırıp doğru tekniklerle bebeğini yeterli sürede emzirmesini sağlamak olarak açıklandı.

Anne sütü alan çocukların almayanlara oranla zeka seviyesinin daha yüksek olduğu görüldü

Polatlı Devlet Hastanesinden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Anne sütü bebeği için mucizevi bir besin kaynağıdır. Kolay hazmedilir ve bebeği bütün hastalıklardan koruyucu özelliktedir. Anne ve bebek bağının kurulmasına önemli derecede yardımcıdır. Araştırmalara göre anne sütü alan çocukların almayanlara oranla zeka seviyesinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Her anne bebeğine yetebilecek oranda süt üretimini sağlayabilir.  Emzirmek anneyi de meme ve rahim kanseri gibi birçok önemli hastalıklardan yüksek oranda korur.  Anneler emzirmeye doğumdan hemen sonra  ½ -1 saat içerisinde başlayıp ilk 6 ay yalnız anne sütü ile besleyerek 6. Ayda ek besine geçilip emzirmeye en az 2 yaşına kadar devam etmelidirler. Amacımız; sağlıklı anne ve bebekler için annede özgüven oluşturarak süt oluşumunu arttırıp doğru tekniklerle bebeğini yeterli sürede emzirmesini sağlamaktır. Danışmanlık hizmeti;  Yeni doğum yapmış annelere emzirme ve süt arttırma yöntemleri, Emzirme ile ilgili sorunu olan annelere, Meme çatlakları ve gerginliği durumunda, Emzirdiği halde bebeğinde kilo sorunu yaşayan annelere, Bebeklerde meme reddi durumunda, Düşük doğum ağırlıklı ve prematüre bebekleri olan annelere, Evlatlık edinilmesi durumunda, Emzirmeye ara verilip yeniden emzirmek istenmesi durumunda, İşe başlayacak annelere süt sağılması ve saklanması konularında, Çocuk hastalıkları doktorlarımızdan uzm. Dr. Volkan Köse ve Emzirme danışmanı Yenidoğan yoğun bakım hemşiremiz Pakize Karagöz tarafından polikliniğimizde anne sütü emzirme ve relaktasyon hizmetleri verilecektir.”