Ana sayfa GÜNDEM Polatlı tarihindeki en büyük organizasyon!

Polatlı tarihindeki en büyük organizasyon!

1334
0

Polatlı tarihindeki en büyük etkinlik; Gordion Yarı Maratonu

Polatlı Belediyesi, ilçemiz Yassıhöyük mahallesinde bulunan Gordion Antik Kentinde, Polatlı tarihindeki en büyük spor organizasyonu olan Gordion Yarı Maratonunu yoğun katılımla gerçekleştirdi.

Anadolu Bozkırının Parlayan Yıldızı Polatlı; Polatlı Belediyesi tarafından 6 Mayıs Pazar Günü Gordion Antik Kenti’nde gerçekleştirilen ‘Gordion Yarı Maratonu’ ile tarihindeki en büyük spor organizasyonuna ev sahipliği yaptı. ‘Polatlı Büyük Hedeflere Koşuyor’ parolasıyla gerçekleştirilen Gordion Yarı Maratonu’nda Türkiye’nin dört bir yanından efsane sporcular Polatlı’da bir araya geldi. Maraton, 124 tane Tümülüsün bulunduğu Gordion’da 124 metre minikler koşusu ile başladı. Sonrasında 21 kilometrelik Gordion yarı maratonunu için start verildi. Ardından yüzlerce vatandaşın katıldığı 10 bin metre Frig koşusu yapıldı. Yapılan bu organizasyon ile Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, tarih turizmi alanında bir ilke daha imza atmış oldu.

Festival tadında maraton organizasyonu

Maraton’a 7’den 70’e; 800’den fazla yerli yabancı sporcu ve yüzlerce vatandaş katıldı. Gordion yarı maratonunda birinci olarak ipi göğüsleyen Etiyopyalı sporcu oldu. Gordion Yarı Maratonu organizasyonu üç gün boyunca yapılan etkinliklerle festival havasında gerçekleşti. Maraton günü Gordion’da gerçekleştirilen çeşitli etkinlikler de vatandaşlara unutulmaz bir Pazar günü yaşattı. Pazar günü Gordion’da gerçekleştirilen organizasyona; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Maraton sponsorları, POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç, Belediye Kültür Müdürü Veli Keskin, İlçe Spor Müdürü İrfan Aytekin, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 23 Nisan kutlamaları kapsamında paraşütle Duatepe’de serbest atlayış gerçekleştiren, sporcu kişiliği ile tanınan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aydın Bacak da maratona yarışmacı olarak katılarak 21 bin metre koştu. Pazar günü maraton alanında ayrıca, Polatlı’dan; BEKOS Börek Evi, Ciğerci Yakup, Anadolu Bacıları gibi pek çok firma stant kurarak Polatlı’nın lezzetlerini, yurt içi ve yurt dışından gelen misafirlerle buluşturdular.

Yıldızkaya: “Amacımız; Gordion’un Unesco ana listesinde yer alması”

Gordion Yarı Maratonu startını, Kaymakam Tunçer ve Başkan Yıldızkaya birlikte verdi. Başkan Yıldızkaya ayrıca vatandaşlar ile birlikte 10 bin metre koşusuna 750 göğüs numarası ile katıldı. Başkan Yıldızkaya, maraton başlangıcında katılımcılara seslendiği konuşmasında şunları söyledi: “Frig medeniyetinin başkenti Gordion şehrine hepiniz hoş geldiniz. İçinde bulunduğumuz Gordion Tümülüsler ve antik kent hem Polatlımızın hem de Ankara’mızın en önemli tarihi mirasıdır. Buradaki 124 adet Tümülüs hakikaten eşiz bir manzara oluşturmakta. En büyük Tümülüs Kral Midas Tümülüsü 3 bin yıllık ardıç ağaçlarından yapılma ahşap mezarıyla dünyadaki tek örnektir. Yine filmlere, efsanelere konu olan Asya Fatihi Büyük İskender’in kördüğümü kestiği yer de burasıdır. Dolayısıyla bizde bu büyük kıymete tarihi değere daha fazla önem kazandırmak adına çok çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Gordion, UNESCO tarihi mirası geçici listesinde bulunmaktadır. Bütün amacımız onun ana listeye girmesidir. Bugün de Gordion’a dikkat çekmek amacıyla bir uluslar arası yarı maraton tertip ettik. Biz sporun öneminin, sporun tanıtım faaliyetlerine etkisinin farkındayız ve bunu biliyoruz. Bu amaçla bugün minikler 124 metre koşumuz, 10 kilometre Frig koşusu ve en büyüğü olan 21 kilometrelik Gordion yarı maratonunu gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili katkı sunan paydaşlarımıza sponsor firmalarımıza resmi kurumlarımıza ben şükranlarımı sunuyorum. Maratonun sloganı Polatlı büyük hedeflere koşuyordur. İnşallah Polatlımızla beraber daha büyük hedeflere koşarız diyorum bütün sporculara başarılar diliyorum.”

Tunçer: “Sporcularımızın teveccühü daha çok artacaktır diye düşünüyorum”

Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Polatlı’nın tanıtımına bu denli katkı sunan dev organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Kaymakam Tunçer, gazetemize yaptığı açıklamada; “Başta İlçe Belediyemiz olmak üzere katılım sağlayan tüm sponsorculara hepsine teşekkür ediyorum. Olağancasına görev alanlara teşekkür ediyorum. Ayrıca buraya katılan tüm yarışmacılara da başarılar diliyorum. Polatlımızda ilk defa oluyor duyduğuma göre yaklaşık 800-850 civarında sporcu iştirak ediyor. İlk defa bu kadar sporcunun olması inşallah ileriki yıllarda bu sayıyı daha da artıracaktır. Çünkü ilk kanıtı bu olacak. Daha sonra buraya vatandaşlarımızın sporcularımızın teveccühü daha çok artacaktır diye düşünüyorum.”dedi.

Madalyalar büyük beğeni topladı

Maratonda tüm katılımcılara madalya verildi. Madalyalar, organizasyonun sponsorlarından Ortadoğu Rulman Sanayi tarafından yapıldı. Rulman şeklinde yapılan ve eşi benzeri olmayan bu madalyalar, katılımcıların büyük beğenisini topladı. ORS İnsan Kaynakları Müdürü Muharrem Özyiğit, organizasyona ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada; “Ortadoğu Rulman Sanayi olarak Polatlı’nın gerek tarihi ve gerek kültür açısından gelişmesi için yaptığı bütün katkılara hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Amacımız Gordion Antik Kentinin UNESCO Dünya Miras yedek listesinden ana listeye alınması için katkı sağlamak farkındalık yaratmak. Bu proje ilk defa bana söylendiğinde çok büyük heyecan duymuştum. Ortadoğu Rulman Sanayi olarak yönetim kurulu genel başkanımız genel müdürümüz tarafından tamamıyla desteklenmiştir. Hiçbir fedakarlıktan kaçınılmamıştır. Amacımız Polatlı’nın ve Türkiye’nin bütün dünyada tanınmasına katkı sağlamaktır.”dedi.

Organizasyon, katılımcılardan tam not aldı

Gordion yarı maratonun sona ermesinin ardından Polatlı Belediyesince kurulan dev sahnede konser etkinliği düzenlendi. Sporcular, yorgunluklarını dans ederek attı. Sahnede ayrıca ödül töreni düzenlendi. Ödüller, dereceye giren sporculara Başkan Yıldızkaya tarafından verildi. İlk kez düzenlenmesine rağmen özellikle Polatlı dışından yüzlerce kişinin ağırlandığı organizasyon, katılımcılardan tam not aldı.

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)