Ana sayfa GÜNDEM Kut’ül Amare Kahramanları Mamak’ta Yad Edildi

Kut’ül Amare Kahramanları Mamak’ta Yad Edildi

642
0

29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı Ordusu’nun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zafer olan Kut’ül Amare adına, Mamak Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Mamak Belediyesi Prof.Dr Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde bir anma programı düzenlendi. Mamak Belediyesi ev sahipliğinde zaferin öneminin anlatıldığı programa Mamak Kaymakamı Ziya Polat, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Öztürk, Mamak İmam Hatipliler Platformu Başkanı Habip Aşır, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Bu milletin tarihi şanla şerefle dolu

Kut’ül Amare Zaferi’nin İngilizler’e verilen en büyük derslerden biri olduğunu ve yıllarca bu zaferin saklandığını kaydeden Mamak Kaymakamı Ziya Polat, “Bu milletin tarihi şanla şerefle dolu. Her tarihte bir anlam ve bir destan ve destanı yazan da bir ecdat var.102 yıl önce kazanmış olduğumuz zaferimizi tekrar hatırladık. Bu zaferde destan yazan şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.

Çanakkale ,Kut’ül Amare ve 15 Temmuz ruhu  aynıdır

Kut’ül Amare zaferinin Çanakkale Zaferine eşdeğer olduğunu kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Bizim şanlı tarihimiz zaferlerle doludur. Bu zaferleri anlamak ve kutlamak için 365 gün yeterli değildir. Kut’ül Amare Zaferi’nin kutlanması yasaktı, tarih kitaplarından kaldırılmıştı. Ecdadımızın verdiği büyük mücadeleyi ve yazdıkları kahramanlık hikâyesini 102 yıl sonra anıyoruz. Çanakkale ruhu, Kut’ül Amare ruhu ve 15 Temmuz ruhu aynıdır. Bu zaferlerin mimarı olan şehitlerimizi minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

“Unutulan Zafer” canlandırıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Kut’ül Amare Zaferi’nin anlatıldığı slayt gösterisin ardından öğrencilerin okuduğu şiirler ve Mamak Anadolu İmam Hatip Lisesi okul korusunun seslendirdiği şarkılar büyük beğeni topladı. Program öğrencilerin oynadığı “ Unutulan Zafer” adlı tiyatro gösterisi ile son buldu