Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Aç doymam, tok acıkmam sanır – KÖŞE YAZISI

Aç doymam, tok acıkmam sanır – KÖŞE YAZISI

689
0

Aç, hiç doymayacakmış gibi saldırır yemeğe. Toksa önüne dünyanın en lezzetli yemekleri bile konsa fazla yemek istemez, ilgisiz kalır. Yani parası olmayan insanlar verilen para kendilerine hiç yetmeyecek sanır, fakat parası olan kişi de parasının hiç bitmeyeceğini sanır. Parası olmayanlar doyacağını unutmamalı, parası olanlar bir gün parasız kalabileceklerini unutmamalı, ona göre çalışmayı bırakmamalı.

Eski zamanın birinde, bir ağa, adamlarından birine çok kızar. Giysilerini çıkarttırıp bir direğe bağlar onu. Üstüne de pekmez döktürüp:

-Bir gün böyle bekleyecek, kimse dokunmasın, diyip gider.

Arı ve sinekler, pekmezi fark eder fark etmez hücum ederler adamın üstüne. Vücudunda gezinmeye, vızır vızır konup kalkmaya başlarlar.

Oradan geçen bir avcı görür adamı. Yardım etmeye koşar hemen. Eliyle arı ve sinekleri kovalamaya, uzaklaştırmaya çalışır önce:

– Sakın yapmaaa! diye bağırır.

Pekmeze bulanmış adam, hiç hoşlanmaz bundan:

– Kovalama onları!

Avcı şaşırıp öyle bakakalınca pekmeze bulanmış adam hemen şu açıklamayı yapar:

– Bu sineklerle arılar üzerimdeki pekmezi yiyip biraz doydular. İlk baştaki kadar rahatsızlık vermiyorlar şimdi. Bunları kovarsan yerine yenileri gelir. Yeni gelen açlar, doymak için daha çok dolaşırlar vücudumda, daha çok rahatsızlık verirler. Çünkü aç doymam, tok acıkmam sanır.