Ana sayfa GÜNDEM İlçe Tarım uyardı; kımıl zararlısına dikkat!

İlçe Tarım uyardı; kımıl zararlısına dikkat!

1254
0

Çiftçilere kımıl zararlısı uyarısı

İlçe Tarım Müdürlüğü Hububatta verim ve kaliteyi düşürecek olan kımıl zararlısına karşı zararlının dağılmasına ve yumurta bırakmasına fırsat verilmeden toplu iniş alanlarında mücadelenin hemen başlaması konusunda uyarıda bulundu.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burhanettin Sütçü, havaların ısınması ile ortaya çıkan ve hububat için tehlike arz eden kımıl zararlısı konusunda çiftçileri uyardı. İlçe Tarım Müdürlüğünce yayımlanan bilgi notu ile bu zararlıların meydana getirdiği Kurtboğazı zararı, Akbaşak zararı, danelerde emgi zararı gibi verdiği zararlar konusunda uyarıda bulunuldu.

Süne survey çalışmaları da yakın zamanda başlayacak

İlçe Tarım Müdürlüğünce yayımlanan bilgi notunda şu ifadeler yer aldı: “Hububatın önemli zararlılarından olan kımıl (Aelia rostrata) zararlısının kışı geçirdikleri kışlaklarından (1500-2000m dağ ve tepelerdeki başta meşe olmak üzere kirpigeven, kirpiotu, çam, ayıkulağı gibi bitkilerin altlarından) ekili tarım alanlarına inişleri havaların ısınması ile beraber başlamıştır. Kışlaklardan ovalara inen kımıllar indikleri hububat ekili alanlara toplu olarak inerler ve indikleri yerde tarı oğulu gibi bir görüntü verirler. İnişten 10-15 gün sonrasına kadar beslenir ve çiftleşirler. Süne kışlamış erginleri gibi kardeşlenme döneminde bulunan hububatı kök boğazı üstünden emerek Kurtboğazı (Göbek Kurusu) zararını yapar. Bu şekilde zarar görmüş bitki başak bağlamaz. Hububatın başaklanma döneminde de başak sapını emerek bitkinin tane bağlamasına engel olur. Bu zarar şekline Akbaşak Zararı denir. Kımıl zararlısı ile mücadele kışlamış erginlerine karşı yapılması daha uygundur. Ovaya yayılan kımıl erginlerine karşı mücadele çok başarılı olmamaktadır. Yukarıda bahsedilen zararların yanında kımılın nimfleri de aynı sünenin nimfleri gibi danelerde emgi yaparak kaliteyi ve verimi düşürmektedir. İlçemizde ki en büyük zararı da bu şekilde Danelerde Emgi yaparak verdiği zarardır. Hububatta verim ve kaliteyi düşürecek olan bu zararlıya karşı zararlının dağılmasına ve yumurta bırakmasına fırsat verilmeden toplu iniş alanlarında mücadelenin hemen başlaması gerekmektedir. Çiftçilerimizin kendi üretim alanlarını sabah ve akşam serin saatlerde kontrol edip, metrekarede ortalama 2 veya daha fazla kımıl gördükleri yerler için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze gelerek gereken bilgiler ve kullanılacak ilaç (etkili madde: Alpha cypermethrin 45ml/da olacak şekilde) ve tavsiyelerini alarak ilaçlama yapmaları önem arz etmektedir. Süne survey çalışmalarımız da yakın zamanda başlayacaktır.”