Ana sayfa GÜNDEM Çinli İş Adamları Polatlı’da

Çinli İş Adamları Polatlı’da

1220
0
PAYLAŞ

Çin’den Polatlı’ya Yatırım Çalışmaları

Polatlılı İş Adamı Durali Yağcı’nın girişimleri ile Çin’in köklü yatırım firmalarından Baoxin Group yetkilileri Polatlı’ya gelerek yatırım incelemelerinde bulundular.

Polatlı’nın tanınmış İş Adamlarından Durali Yağcı ve Halil Yılmaz, Polatlı’ya yatırım gelmesi noktasında Çinli yatırım firması Baoxin Group ile görüşmelerini sürdürüyor. İkbalhan Otel’de konaklayan Baoxin Group yetkilileri; Xingmin Song, Jianrui Li ve Yuguo Li, haftasonu Polatlı’da OSB başta olmak üzere yatırım incelemesinde bulundular. Bir haftadır görüşmelerin devam ettiğini belirten İş Adamı Durali Yağcı, öncelikle Meyve ve Zeytinyağı pazarlamasında anlaşmaya vardıklarını belirtti. Yağcı’nın daveti ile Türkiye’ye gelen Yatırımcılar, Polatlı’da bir üretim tesisi veya showroom kurmak üzerine de araştırmalarını sürdürüyorlar.

Yağcı: “Polatlı’yı seviyoruz, Türkiye’yi seviyoruz”

Bir haftadır yaptıkları görüşmeler hakkında gazetemize açıklama yapan İş Adamı Yağcı, bu süreci şöyle anlattı: “Taze ve Donmuş Meyve, Zeytinyağı almak için ikna ettik. Türkiye’deki ayrıca fındık, kurutulmuş incir ve diğer kurutulmuş meyvelerimizi de pazarlamaya çalışıyoruz. Bu kişiler daha önce tanıştığımız, bizleri seven Türkleri seven ama Türklerle iş yapmaya biraz çekinen insanlar. Daha önce birkaç sıkıntı yaşamışlar. Biz bu güveni verdiğimiz için verdiğimiz güveni ticarette de sağlayabileceğimizi göstermek adına Türkiye’ye davet ettik. Yaklaşık bir haftadır beraberiz. İstanbul, Aydın, İzmir, Ayvalık’a götürdük, birçok yer gezdirdik. Cuma akşamından itibaren de Polatlı’dayız. Burada OSB’ye götürdük. Bunlar ayrıca inşaat malzemesi yapıp satıyorlar. Bizim Türkiye’deki ürünleri onlara pazarlamamız daha önemli. Çin’den aracılarla gelen ürünler hakkında da Polatlılılara şunu söylemek istiyorum; Çin’den her hangi bir şeye ihtiyacı olanlar, araya aracı sokmadan direkt Polatlı’ya bu şirket aracılığıyla getirebilirler. Lojistik servisleri de var. Fabrika çıkış fiyatıyla alma imkânları var. Çin’den ne isterlerse; elektronik olabilir, okullar için malzeme olabilir, ev aletleri olabilir, tabi toptan olmak kaydıyla biz bunlara fiyat verebiliriz. Tabi bizim öncelikli amacımız ülkemizin, Polatlımızın ürünlerini pazarlamaktır. Soğanla ilgili yapılacak çalışmalar hakkında konuştuk şu anda düşünme aşamasındalar. Tabi bunlar milyon dolarlarla yapılan işler olduğu için önce pazarı görmeleri lazım. Ben de yaz sonunda Çin’e ziyaret düzenleyeceğim. Maksat güzel işler yapalım. Polatlı’yı seviyoruz, Türkiye’yi seviyoruz.”

Hem ihracat hem ithalat

Çinli iş adamlarının Polatlı’daki yatırım düşüncelerini aktaran Yağcı, yaptığı açıklamada; “Polatlı’ya gelip gördüler. Burada yatırım yapabilecekleri bina, showroom gibi alanlarda incelemelerde bulundular. Belki ilk etapta ürettikleri malları Türkiye’ye getirme şansı olabilirse belki organize sanayide bir fabrika yapıp buradan piyasaya sürme imkânı olabilir. Bir diğer konu da burada bir showroom açarak ürünleri pazarlama imkânımız olabilir. Bunun yanı sıra tavukayağı ve akciğer ithalatı da düşünülüyor. Şu anda oraya kanunda yapılan değişiklikle bizim direkt satış yapma ihtimalimiz biraz zayıf. Kanun değiştiğinde Polatlı’da bir tesis kuracağız. Mezbahadan çıkan hayvan akciğerlerini ve tavuk ayaklarını burada hijyenik koşullarda dondurup Polatlı’dan Çin’e gönderme bir planımız var. Tabi bunun için kanundaki kısıtlamaların değişmesi lazım. Bunun yanı sıra taze meyve kiraz göndermeyi düşünüyoruz. Onun gönderimi de kolaylaştığı zaman buradan gönderme imkânımız olacak. Polatlı çevresinde ürettiğimiz kirazları Çin’e göndermeyi düşünüyoruz. Bizleri seviyorlar, burada yatırım yapmak için bizim doğrultumuzda bir şeyler yapmayı düşünüyoruz. Umarız iyi işler yapacağız.”dedi.