Ana sayfa GÜNDEM Hububatta hastalıklara dikkat!

Hububatta hastalıklara dikkat!

642
0

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Hububat için Mantari hastalıklar (kök ve kökboğazı çürüklüğü septoria, pas) hakkında çiftçileri uyardı.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, yağış miktarına bağlı olarak bu yıl 15-20 gün kadar önde gelişim gösteren hububatlarda hastalık riskine karşı uyardı. Köseoğlu, yaptığı açıklamada; “Bölgemiz ağırlıklı ürünlerimizden olan buğday ve arpa üretiminde ekiliş döneminden başlayarak takip etmekteyiz. Şuana kadar olan gelişmelerden söz edecek olursak 1 önceki yıl eylül, ekim, kasım, aralık aylarında 112 mm yağmur düşerken aynı aylarda bu yıl 82,3 mm yağış almıştır. Şubat mart aylarının yağış ortalamaları bir önceki yılla yakındır ama bu yıl ürünlerin istediği dönemlerde yağışla buluşması ve sıcaklıkların kış ayında mevsim normallerinden yüksek seyretmesi buğdaylar ve arpaların gelişimi hızlandırmıştır, normalden 15-20 gün kadar gelişimleri öndedir. Sonuç olarak gelişimler iyi fakat hava şartlarındaki bu değişim, erken gelişimler buğday ve arpalar için hastalıkların habercisidir. Odamız mühendisi ekilişinden bu yana sahada çiftçilerimizle beraber ürünlerimizi takip etmektedir. Hububatta yaprak hastalıkları tarla ziyaretlerimizde “septoria yaprak lekesi” mantar kökenli hastalıklara rastlanmıştır. Hububat İçin Mantari hastalıklar (kök ve kökboğazı çürüklüğü septoria, pas) uygun hava Şartları ile ürünlerimize %50 varan zararlar vermektedir. Çiftçilerimiz tarla kontrollerini yapsınlar yukarıda belirttiğimiz durumlar veya farklı gördüğünüz durumlarla odamız mühendisi, ilçe tarım mühendislerimizle paylaşabilirsiniz. Yılınız Bereketli Olsun.”dedi. Köseoğlu, söz konusu hastalıklar hakkında şu bilgileri verdi:

Septoria Yaprak Hastalığı

Hastalık, ilk olarak en alt yapraklarda görülür. Yaprak üzerinde damarlar ile sınırlandırılmış, küçük, düzensiz, kırmı­zımtrak-kahverengi lekeler şeklindedir.

Kök ve Kökboğazı Çürüklüğü

Hastalık kök ve kök boğazında meydana getirdiği lekeler koyu veya soluk kahverengi görünümdedir. Bitkilerde tüm gelişme dönemlerinde ve tüm organlarda hastalık mey­dana getirmektedir. Bu nedenlerle tane ölümleri, fide yanıklığı, kök ve kök boğazı çürüklüğü; yapraklarda noktalar halinde nekrotik lekeler; başakta kavuz ve tane yanıklığı, embriyo kararmasına ait belirtiler mey­dana getirmektedir.