Ana sayfa GÜNDEM Çiftçilere lisanslı depoculuk anlatıldı

Çiftçilere lisanslı depoculuk anlatıldı

758
0

Lisanslı Depoculuk Toplantısı Gerçekleştirilirdi        

Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürlüğü, Polatlı Ticaret Borsası, Polatlı Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliği ile çiftçilere lisanslı depoculuk anlatıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürlüğü, Polatlı Ticaret Borsası, Polatlı Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen Lisanslı Depoculuk Sistemi bilgilendirme toplantısı Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda yapıldı. Toplantıda konuşmacı olarak konu ile ilgili bilgilendirme yapan Lisanslı Depoculuk Şube Müdürü Gökhan Gürbüz, lisanslı depoculuk sisteminin amacı, işleyişi ve Türk Tarımına katkısı ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.

Toplantıya İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, TMO Yetkilileri, Ziraat Bankası Polatlı Şubesi yetkilileri, Oda ve Borsa üyeleri ile üreticiler katıldı. Lisanslı Depoculuk Şube Müdürü Gökhan Gürbüz sunumunda Lisanlı Depoculuğun önemine değinerek; “Bölgemiz ciddi bir üretim bölgesi. Üretim bölgesi olmakla beraber ürünlerimizin satışı ve depolanması konusunda Türkiye’de yeni bir süreç oluştu, bu süreç de lisanslı depoculuk. Lisanslı depoculuk Türkiye’nin tarım ürünlerinin satışıyla ilgili ciddi önem arz eden bir konudur. Üreticiler açısından da ciddi avantajları var” ifadelerine yer verdi.

“Sürdürülebilir bir sistem”

Gürbüz, Türk tarımının daha iyi yerlere gelmesi amacıyla hükümetin lisanslı depoculuk sistemine büyük önem verdiğini belirterek; “Bu önemin büyük bir sebebi var. Gelişmiş ülkelerin lisanslı depoculuk sistemi yaklaşık 200 yıldır faaliyet gösteriyor. Amerika’da 640 milyon ton olan depo kapasitesinin yaklaşık 300 milyon ton civarındaki kısmı lisanslı depoculuk faaliyetidir. Gelişmekte olan Macaristan’da, Fransa’da bu sistem yaygın bir şekilde devam ediyor. Sürdürülebilir bir sistemdir” dedi.

“Tarım ticareti kolaylaşacak”

Gürbüz, lisanslı depoculuk sistemiyle birinci olarak tarım ürünlerinin ticaretinin kolay olmasının amaçlandığına dikkat çekerek; “Önceden yapılan sistemde üreticiler hasat ettikleri ürünlerini kamyona yüklüyordu, önce bir tüccara götürüyor, fiyatı beğenmezse başka bir tüccara, o fiyatı da beğenmezse veya direkt gelip TMO’ya ürününü satıyordu. Ürünler tamamen kamyon ya da traktör sırtlarında dolaştırılarak fiyatları belirleniyordu. Bu sistemle, üretici ürününü lisanslı depoya teslim edecek. TMO’nun ve üreticilerin en çok mustarip olduğu konulardan birisinin de ürünlerin hasat döneminde arz fazlalığı nedeniyle düşen fiyatlar üzerinden pazarlanması olduğunu söyleyen Gürbüz; “Üreticilerimiz ne yapıyor? Borçlu olduğu için hemen ürünü satıp borcunu ödemek istiyor. Türkiye’de bu nedenle hasat dönemi yaklaşık 2,5 – 3 ayda tamamlanıyor. Bu sürede tamamlanan sürede ülke genelinde üretilen 21 milyon ton buğday, 7 milyon ton arpa, 1-2 milyon ton çavdar – yulaf piyasaya arz ediliyor. Sanayiciler kendi ihtiyacı olanı alıyorlar, daha sonra iş TMO’ya düşüyor. Biz de sanayicinin ihtiyacı olmayan, piyasadaki ihtiyaç fazlası ürünü çekmekle görevliyiz. Böylelikle piyasa fiyatlarının düşmesini engelliyoruz. Bu nedenle lisanslı depoculuk sistemiyle hasat döneminde piyasaya arz edilen ürünler o düşük fiyatlardan işlem görmesi engellenecek. Verilen teşvik ve desteklerle üreticiler, ürünlerini lisanslı depoya koyacaklar.”dedi.

Farklı algılara cevap verdi

Lisanslı depoculuk şirketlerinin alelade kurulmuş şirketler olmadığını ifade eden Gürbüz,” Bunlar tüzel kişiliğe sahip ciddi müesseselerdir. Bir lisanslı depo işletmesinin faaliyet gösterebilmesi için minimum 1 milyon TL sermayeyle kurulmuş bir anonim şirket olma zorunluluğu var. İkincisi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na almış olduğu ürünün depo kapasitesinin yüzde 15’i kadar teminat verme zorunluluğu var.”sözlerine yer verdi. Gürbüz’ün sunumunun ardından toplantı soru cevap bölümü ile sona erdi.