Ana sayfa GÜNDEM Seyyar Satıcılar Erol Gürbüz’le devam dedi

Seyyar Satıcılar Erol Gürbüz’le devam dedi

567
0

Ankara Seyyar Satıcılar Esnaf Odası 28. Olağan Genel Kurul Toplantısı, ANKESOB Toplantı Salonu’nda yapıldı.

ANKESOB Genel Sekreteri Nurettin Erol’un Divan Başkanlığını yaptığı genel kurulda tek listeyle gidilen seçimde mevcut Başkan Erol Gürbüz kullanılan oyların tamamını alarak 4 yıllığına yeniden seçildi.  Divan teşekkülünün oy birliğiyle  oluşturulmasının ardından Divan Başkanı ANKESOB Genel Sekreteri Nurettin Erol tarafından gündemde yer alan maddeler okunarak oy birliğiyle kabul edildi. Genel Kurulda gündemin ilgili maddesi gereği Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunarak gündem maddelerine geçildi.

2014-2017 yıllarına ilişkin yönetim kurulu faaliyet raporu ve denetim kurulu raporları bedava bonus veren bahis siteleri ile bilanço ve gelir gider hesapları okunarak müzakereye açıldı. Ardından tüm raporlar oybirliği ile ibra edildi.  Gündem maddelerinin tek tek görüşülerek kabul edildiği Genel Kurulda, dilek ve temenniler bölümünde yapılan konuşmaların ardından gündem gereği seçime geçildi. Tek listeyle yapılan seçimde mevcut Başkan Erol Gürbüz kullanılan oyların tamamını alarak yeniden başkan seçildi.

Başkan Erol Gürbüz teşekkür konuşmasında, genel kurula katılımdan ve kendilerine duyulan güven ve gösterilen teveccühten dolayı tüm üyelere teşekkür ederek, yeni dönemde de zorlukları aşmak ve sorunları çözmek için birlik ve beraberlik içerisinde olmanın önemine dikkat çekti.

Gürbüz,  yönetim olarak görevlerini başarılı bir şekilde sürdürdüklerini, çalışma arkadaşları ile birlikte büyük bir uyum içerisinde çalışarak esnafın sorunlarına odaklandıklarını, dört yıllık dönem içerisinde 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun verdiği görev ve sorumluluk içerisinde hareket ettiklerini, odalarına kayıtlı üyelerinin her türlü iş ve işlemlerinde kendilerine yardımcı ve destek olduklarını belirterek,  yeni dönemde de hız kesmeden seyyar satıcı esnafının sıkıntılarını aşmak için fazlasıyla mücadele edeceklerini ve esnafın  menfaatleri doğrultusunda çalışacaklarını kaydetti.

“SEYYAR SATICILAR CEFAKAR VE VEFAKARDIR”

Oda Başkanı Gürbüz, “Seyyar satıcılar olarak sorunlarımız çok büyük. Yazın sıcağında, kışın soğuğunda şehrin her köşesinde insanlara hizmet etmekteyiz. Amacımız; bir taraftan vatandaşlara hem ucuz hem de kaliteli mal ve hizmet satarken diğer taraftan da geçindirmekle yükümlü olduğumuz ailemizin insanca yaşamını sağlamaktır. Esnafımız ne kadar cefakar ise o kadar da vefakardır. Çalışma koşulları göz önüne alındığında alınlarından öpülecek insanlardır seyyar satıcı esnaf kardeşlerim. Benim esnaf kardeşlerim kendi çektiklerini çocuklarının çekmesini istemezler. Çocuklarını okutup, topluma yararlı iyi insan, iyi vatandaş olması için yetiştirirler.” diye konuştu.

 “AVM’LER ESNAFI BİTİRDİ”

Kent içindeki AVM’ler’in küçük esnafın belini büktüğünü söyleyen Gürbüz, “Ekonomideki durgunluğun, kırılganlığın en çok esnaf ve sanatkarı etkilediği bir gerçektir. Bunun yanında bir de şehir merkezlerinde yan yana açılan AVM’ler ile zincir marketler esnaf ve sanatkarlarımızı bitirme noktasına getirdi. Bundan en çok  seyyar satıcı esnafımız etkilendi.” dedi.

“SEYYAR SATICILIK TARİH OLMASIN”

Seyyar satıcılık hususunda kentte gerileme yaşandığını kaydeden Gürbüz, şöyle devam etti: “Mahalle kültüründe sokak satıcılarımız; yoğurtçularımız, dondurmacılarımız, bozacılarımız, simitçilerimiz vardı.  Artık, sokakta elinde oyuncak ve balon satan amca da kalmadı. 2010  yılında göreve geldiğimizde seyyar esnafımızın istihdamı ve kayıt altına alınması için bütün belediyelere başvurduk. Taleplerimizin geriye dönüşünden, yazdıkları cevap yazılarından oluşan kocaman bir klasör kaldı. Odasına kayıtlı, vergisini ödeyen seyyar satıcı esnafımızın karşılaştıkları sorunları çözmemiz için odamızla birlikte yerel yönetimlerin, vergi dairelerinin ortak hareket etmesi en büyük dileğimizdir. Seyyar satıcılık tarih olmasın. Kayıtdışı esnafın da bir şekilde kayıt altına alınmasıyla tüm sorumluluklarını yerine getiren seyyar satıcılarımız, mesleğimiz yaşatılsın. Bundan devletimiz, ülkemiz de kazansın.”

Ankara Seyyar Satıcılar Esnaf Odası yönetimi seçimin ardından şu şekilde oluştu: Yönetim Kurulu Asıl Üyeler: Erol Gürbüz (Başkan), Orhan Demir, Mevlüt Doğan, Hakan Çevik, Nuri Ahmet Kılıç, Ömer Cengiz Aytan, Gülşen Savi. Denetim Kurulu Asıl Üyeler: Şerife Güner, Serkan Canlı, Ahmet Ekinci.