Ana sayfa GÜNDEM Sakarya Muharebelerinde Yaşananlar

Sakarya Muharebelerinde Yaşananlar

2056
0

Sakarya Meydan Muharebesinin saklı kalmış hikayeleri Bölüm 1: “Askerim açsa biz de açız”

“Bugünden itibaren Sakarya Muharebelerinde yaşanan olayları bir yazı dizisi şeklinde mevcut yayınlar, Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi kayıt ve bilgileri, POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç’tan alınan bilgiler yerinde yaptığı açıklamalar ışığında sizlere aktaracağız.”

Bilindiği üzere tarihimizin en önemli savaşlarından birisi olan Sakarya Savaşı Polatlı topraklarında cereyan etmiştir, işte Polatlı, ilçe olarak yakın bir geçmişe sahip olmasına karşın, Türk tarihinde Sakarya Savaşı ile kazandığı bu önem açısından çok özel bir yerde durur. Zira bu savaş, Osmanlı Devleti’nin yıkılış sürecine girdiği zamandan itibaren sürekli gerileyişimizin durdurulduğu bir savaştır. Dahası bu savaşla yurdumuzdan düşmanlar kovulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti son derece sağlam temeller üzerine inşasını gerçekleştirmiştir. Böylesine önemli gelişmeler, elbette Sakarya Savaşına odaklı olaylardır. Sakarya Savaşı; Mücadele dönemi içerisinde savaşılan her yerin, her cephenin ayrı bir önemi vardır. Fakat Sakarya, savaşın başlangıcı, gelişmesi, süresi ve sonuçları itibariyle çok özel bir yerde durur. Her şeyden önce bu savaş, Eskişehir-Kütahya savaşları (10-24 Temmuz 1921) ndaki başarısızlığımız üzerine Türk ordusu geri çekilmesi ve Afyon, Kütahya ve Eskişehir gibi önemli yerlerin Yunanlıların eline geçmesinin hemen akabinde yapılmıştır. Yani her şeyin bittiği sanılan bir zamanda yeniden derlenip toparlanmanın, düşman ordularını ricata mecbur bırakarak Mücadele’nin seyrini değiştiren ve büyük bir zaferle neticelenen bir savaştır.

“Askerim açsa biz de açız”

O gün Duatepe’de düşmanın iniltisini sevinç gözyaşlarıyla kutluyorduk. Kolordu Kurmaybaşkanı Hayrullah (Fişek), bir akşam yemeği hazırlamıştı. Ortada bir cılız tavuk ile, dört beş dilim siyah ekmekten başka bir şey yoktu. Dünden beri ağzımıza en ufak bir lokma girmemişti. Gazi Paşa, İsmet Paşa, Kazım Bey sofraya bağdaş kurduk. Hayrullah Bey, Tevfik Bey (Bıyıklıoğlu), Salih Bey (Omurtak), Muzaffer Bey (Kılıç), Salih Bey (Bozak), biraz uzaktaydılar. Mustafa Kemal Kazım Bey’e dönerek:

– Erlere yiyecek ne verebildiniz? dedi. Kazım Bey şaşırdı, durakladı, Kurmaybaşkanına dönerek:

– Hayrullah Bey, erlere ne verebildik? diye sordu.

– Efendim, dün sabah tedarik etiğimiz buğdayı kavurmaları için birliklere dağıtmıştık!…

Mustafa Kemal Paşa biraz durakladıktan sonra ayağa kalktı ve tavuğa el atmadan yürüdü, biz de onu takip ettik, diğer arkadaşlar da ne tavuk, ne de bir dilim ekmeğe el sürebilmişti. O akşam hepimiz aç yattık. (Garp Cephesi Kurmay Başkanı Asım Gündüz Hatıralarım, Kervan Yayınları, İstanbul, 1973, s.245-246)

(Bu yazı dizisinin hazırlanmasına katkı sunan Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Genel Koordinatörü Kadim Koç’a, “Sakarya’nın Destan Olduğu Yer Polatlı” kitabının yazarı Mustafa Özçelik’e teşekkür ederiz.)