DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4170761,74%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ovacık: “Nevruz, barışa ve kardeşliğe yapılan bir çağrıdır”

Ovacık: “Nevruz, barışa ve kardeşliğe yapılan bir çağrıdır”

ABONE OL
21 Mart 2018 10:45
Ovacık: “Nevruz, barışa ve kardeşliğe yapılan bir çağrıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ovacık: “Nevruz’u yaşamalıyız ve yaşatmalıyız”

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Selami Ovacık, Nevruz Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık, Nevruz Bayramı kutlama mesajında bu bayramın anlam ve önemini anlattı. Ovacık, şunları söyledi: “Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür. Nevruz, geniş bir coğrafyada, toprağın uyanışının, baharın gelişinin, kardeşliğin, dostluğun ve dayanışmanın sembolü olan bir gündür. Birleştirici ve bütünleştirici yönüyle kültürümüzde özel bir yeri bulunan Nevruz’u hep birlikte karşılamanın ve kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz, en eski bayramlardan olan Nevruz’un, özünde taşıdığı değerlerle Türk dünyasında ve geniş bir coğrafyada asırlar boyunca kutlana gelmiştir. Bu niteliğiyle Nevruz’un, Asya’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan Anadolu’ya kadar büyük bir coğrafyada halkları birbirine bağlayan, yakınlaştıran ve kaynaştıran bir bağ olma özelliğini sürdürmektedir. Doğanın canlanmasını, baharın gelişini, bolluğu, bereketi, dostluğu, dayanışmayı, simgeleyen Nevruz, aynı zamanda barışa ve kardeşliğe yapılan bir çağrıdır.”

“Birlik ve beraberliğin pekişmesine vesile olan günler”

“Nevruz, gerginliklerden uzak bir şekilde, her kesimden insanın katılımıyla, huzur içinde, coşkuyla kutlanması gereken bir bayramdır. Bayramlar, karşılıklı sevgi ve saygının ifade edilmesine, birlik ve beraberliğin pekişmesine vesile olan günlerdir. Farklılıkları ve çeşitlilikleriyle, tüm kültürel değerleriyle bir bütün olduğumuzu hatırlatan Nevruz’u, tarihin süzgecinden geçerek günümüze ulaşan geleneklerine ve ruhuna uygun şekilde yaşamalıyız ve yaşatmalıyız. Nevruz Bayramı’nın bu yıl, olumlu gelişmelerin meydana geldiği, daha iyi bir geleceğe ulaşma yolunda umutların tazelendiği bu günü kutlarken, aşırılıklardan ve ölçüsüzlüklerden kaçınılması konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi elzemdir. Barış ve huzur ortamını korumanın, kardeşliği, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmenin ve bu yolda samimiyetle gayret göstermenin ülkemizin geleceği adına herkese düşen en önemli sorumluluk olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Şunu bir kez daha ifade etmek isterim ki, etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun, bu ülkede herkes asırlardır olduğu gibi, bundan sonra da eşitlik, dostluk, saygı ve sevgi hisleri temelinde, kardeşçe yaşamaya devam edecektir.”

“Farklılıklarımızı ve çeşitliliklerimizi ülkemizin zenginliği olarak görüyoruz”

“Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizi her daim güçlü kılacaktır. Aziz milletimizin asli, değerli ve ayrılmaz unsurlarını oluşturan farklılıklarımızı ve çeşitliliklerimizi ülkemizin zenginliği olarak görüyoruz. Herkesin farklılığına saygı gösterme anlayışıyla Türkiye, sorunlarını kendi iradesiyle, demokrasi ve hukuk içerisinde kalarak, en ileri ülkelerin standartlarını hayata geçirerek çözecektir. Bu vesileyle, sorunlar karşısında kalıcı çareler ve çözümler üreterek, büyük bir özgüvenle mutlu, huzurlu, müreffeh yarınları hep birlikte kucaklayacağımıza olan inancımı ifade etmek istiyorum. Nevruz’un huzur, barış ve mutluluğun egemen olduğu daha güzel günlerin başlangıcı olmasını, bu müstesna Bayram’ın özündeki değerlerin tüm toplumumuzu kuşatmasını diliyorum.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.