Ana sayfa GÜNDEM Zafer Ruhu Polatlı’da Yaşandı!

Zafer Ruhu Polatlı’da Yaşandı!

1316
0

Şanlı Zafer Kutlandı, Şehitlerimiz Anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kapsamında bu yıl 13 Eylül Kültür Merkezinde program düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Kapsamında bu yıl 13 Eylül Kültür Merkezinde program, onun öncesinde Şehitlik anıtında anma töreni düzenlendi. Şehitlik Anıtında düzenlenen törenin ardından Polatlı Şehitliği ziyaret edildi. Sonrasında 13 Eylül Kültür Merkezindeki programa geçildi. Program bu yıl Polatlı İmam Hatip Anadolu Lisesi tarafından hazırlandı. Saygı Duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, konuşmalar ve şiirlerle devam etti. Sonrasında yapılan tiyatro gösterisi seyircilerden tam not aldı. Seyirciler adeta o yılları yaşadı. Kız öğrenciler Çanakkale marşını söylerken aynı zamanda işaret dili ile de gösterdiler.

Öğrencilere ödülleri verildi

Program sonunda ilçe genelindeki okullarda 18 Mart Çanakkale Zaferi konulu yarışmalarda ödül alan öğrencilere ilçe protokolünce ödülleri verildi. Programa; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer ve eşi Aysel Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan ve eşi Bediha Ağırcan, Belediye Başkan vekili Metin Baysar, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aydın Bacak, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç ve eşi Esra Kılıç, İlçe Spor Müdürü İrfan Aytekin, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, İstiklal Madalyalılar Derneği, Askeri Erkan, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program kapanışında, programın hazırlanmasında emeği geçen komisyon üyesi öğretmenler; Ömer Can Coşkun, İlknur Duran, Emine Güngör, Kübra İşlek, Nesibe Keskin, Yasemin Avcı, Bülent Köşkeroğlu, İbrahim Özgür Ünal, Hatice Çoşkunpolat, Okul Müdürü Mehmet Bilgin’e ve öğrencilere teşekkür edildi.

“Bin yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için geliyorlar”

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Mehmet Bilgin, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek en asil en yiğit en şerefli kahramanlarını, Özelde Çanakkale şehitlerin”‘ genelde bütün şehitlerimizi,15 Temmuz ve en son Afrin şehitlerimizi yad etmek, bir nebze olsun, onlara minnet borcumuzu ödemek üzere toplanmış bulunuyoruz. Hepiniz hoş geldiniz. 103 yıl önce Çanakkale, çok değil 103 yıl önce. 100 binlerce vatan evladının, bu vatanın bedelini ödemek üzere oraya akın ettiği ve toprağa düştüğü yer. Eğer amaç vatan savunmasıysa, eğer amaç bağımsızlık davasıysa, eğer amaç bir beka sorunuysa, canlar tenlerden uçuverir ve bedel ödenir. Ve bu Coğrafyanın bedeli şehit kanlarıyla bilesiniz ki defalarca ödenmiştir. Deseler ki, Çanakkale’yi üç kelimeyle anlatın. Diyebilirim ki geldiler, gördüler ve döndüler. Evet, geldiler 1915 yılında…1.Dünya savaşı, Osmanlı devleti dünyanın bütün emperyalist güçleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Avustralya , Rusya ve beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri, Osmanlının kalbine giden boğaz yoluna pençelerini attılar. Amaçları dünyanın incisi İstanbul, Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan bir daha yeşermemek üzere sonsuza dek silinecekti. Aslında bu onların ilk gelişleri de değildi. Onlar 1071’den beri aralıklarla geliyorlar. Bin yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için geliyorlar. En son taşeronlar vasıtasıyla 15 Temmuzda da geldiler. Şimdi de Güneyimizden Suriye’den Afrin’den aynı senaryonun devamını oynama ya çalışıyorlar. Ama boşuna ,çünkü bu asil millet gerekiyorsa bir kez daha bedel ödemeye hazırdır. İşte Çanakkale’yi Çanakkale yapan da, şu anda olduğu gibi, gelenleri karşılayan bu asil milletin asil ruhudur. O öyle bir ruhtur ki, teknoloji; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki, “bu vatan ve bu millet esir olarak yaşayacaksa, özgür ölmeyi yeğlerim” diyen insanların ruhudur. Bu bayrağın altında konuşabiliyorsak, şu an hepimiz nefes alıp verebiliyorsak, unutmayın gençler birileri nefesini kaybettiği içindir. Birileri bedel ödediği içindir. Bugün bize düşen, vatan olarak emanet edilmiş bu Anadolu toprağına sahip çıkmak, kendimizi şehitlerimize layık bir şekilde yetiştirmek ve kimliğimizle, kişiliğimizle, değerlerimizle bütün dünyaya ; “Bizim de bu dünyaya sözümüz vardır” diyebilmektir. Konuşmama Yüce Allah’ın şehitler için “Onlara ölüler demeyiniz, aksine onlar diridirler, fakat siz anlayamazsınız” ayetini hatırlatıyor ve diyorum ki, şu an belki de bizi izliyorlar ve belki de buradalar, yanımızdalar. Mekanları cennet olsun, hepsine selam olsun, ruhları şad olsun. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

Düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler:

Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler, Polatlı Anadolu İmam -Hatip Lisesi tarafından birer altın, Edebiyat Öğretmeni Ömer Can Coşkun’un “DÜNYANIN DÖNÜŞ HIZI” adlı öykü kitabı ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Önce “ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA” tarafından Lise Öğrencileri arasında düzenlenen Mehmet Akif ERSOY’un “ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE” adlı şiirini ezberden okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler:

1.Polatlı TOBB Fen Lisesi’nden Kemal Kurtaran AYDIN

2.Atatürk Anadolu lisesi’nden Fatma Nur YILDIZ ile

Duatepe Anadolu Lisesi’nden Nisanur YAVAŞ

3.Seher Yaşar Kız Anadolu Îmam-Hatip Lisesi’nden Nesibe YURDAKAN

“ÇANAKKALE” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler:

1-Şehitlik İlkokulu – Kayra Eflin TÜRKOĞLU(4A)

2-İnkılap İlkokulu – Nisa AYAZ(4E)

3-Mehmet Akif Ersoy İlkokulu – Emirhan ÜNAL(4A)

Ortaokullar arasında dereceye giren öğrenciler;

1-İstiklal Ortaokulu – Mustafa ÖZCAN – 8A

2-Namık Kemal Ortaokulu – Gülcan S.BEGDE -7G

3.13 Eylül Ortaokulu – Görkem Sude KÖKSAL 5C

Liseler arasında dereceye giren öğrenciler;

1-Anadolu imam-Hatip Lisesi – Sinem ÇAĞLANCI

2-Ted Polatlı Özel Anadolu Lisesi – İrem UĞURLU

3-Peyami Safa Anadolu Lisesi – Beyza AKKIN. Ayrıca “ÇANAKKALE” konulu resim yarışmasında Türkiye İkincisi Bedriye Halil Naci Mıhçıoğlu Ortaokulu öğrencisi Hazan AYAN.

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)