Ana sayfa GÜNDEM İstiklal Marşımız 97 Yaşında!

İstiklal Marşımız 97 Yaşında!

454
0
PAYLAŞ

Polatlı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı, dün 13 Eylül Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marşının Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilmesinin 97.yılını kutluyoruz. Polatlı Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen program bu yıl Atatürk Anadolu Lisesince hazırlandı. İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı dün 13 Eylül Kültür Merkezinde yapıldı. Program, Topçu ve Füze Okulu Bando Takımı eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başladı. Sonrasında Mehmet Akif Ersoy’un unutulmaz şiirleri, okulun öğrencileri tarafından okundu. Daha sonra yapılan Tiyatro gösterisi ve Oratoryonun ardından ödül töreni gerçekleştirildi. İlçe genelinde Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verildi. Dereceye giren öğrenciler ödüllerini; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan ve Belediye Başkan Vekili Tekin Çelik’in elinden aldı. Yarışmanın birincilerinden Sakarya İlkokulu öğrencisi Fadime Tuana Kala, program sonunda İstiklal Marşının 10 kıtasını sahnede okudu. Minik öğrencisin performansı ayakta alkışlandı.

Konuklar kapıda ikramlarla karşılandı

Dün 13 Eylül Kültür Merkezinde düzenlenen programa; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Belediye Başkan Vekili Tekin Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Veysel Kaçmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aydın Bacak, İlçe Spor Müdürü İrfan Aytekin, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Daire Amirleri, ilçedeki birçok okul müdürü, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı katılımcılar tarafından oldukça beğenildi. Programa gelen konuklar öğrenciler ve öğretmenler tarafından kapıda ikramlarla karşılandı. Program sonunda Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisi katılımcılarca gezildi.

“Onun hangi şartlarda yazıldığını bilmeliyiz”

Programın açılış konuşmasını yapan Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Kasım Eser, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilişinin 97. Yıldönümü için toplanmış bulunuyoruz. İstiklal Marşını anlamak ve anlatmak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve onu o çerçevede değerlendirmemiz gerekir.  İstiklal Marşının elemli ve buhranlı günlerindeyiz. İzmir gitmiş, Bursa düşmüş, Afyon kaybedilmiş, düşman orduları bin yıllık Türkiye tarihinde ilk defa Türk yurdunun içlerine sokulmuştur. Türk milleti tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Böyle bir ortamda yazılan İstiklal Marşı ‘Korkma’ seslenişiyle başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp her karış toprağı şehit kanlarıyla yoğrulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin büyük bir şairin kaleminde vücut bulmasıdır. Bu en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmenin bir ifadesidir. Çünkü esaret de ümitsizlik de bize yakışmazdı. Öyle de oldu. Milletimizin hür yaşama azmi ve aşkı, Mustafa Kemal gibi eşiz bir liderin şahsında var olacak ve bizlere bir ufuk olacaktır. Ezelden beridir hür yaşamış ve bundan sonra da yaşayacak olan milletimiz vatanına ve İstiklaline yönelmiş olan bu çılgınca ve hayasızca saldırılara elbette boyun eğmeyecektir. Medeniyeti yüzlerindeki vahşeti örtmek için bir maske gibi kullanan dönemin süper güçleri en güçlü silahlarıyla  yurdumuzu  işgale yeltenmişler, fakat Türk ordusu çelikleşmiş iradesi ve iman dolu göğsüyle onlara en güzel cevabı vermiştir. Zaten İstiklal Marşımız kahraman ordumuza hitap edilmiştir. Ama biz biliyoruz ki savaş meydanlarında kazanılan zaferler diğer anlamdaki çalışmalarla taçlandırmalıdır. Bu hususta bizlere büyük görevler düşmektedir.”

“Malazgirt’ten Dumlupınar’a hep bu gençliğin misallerini görmüş bu topraklar”

“Milli mücadelenin destansı bir ifadesi olan İstiklal marşı, Korkma hitabından sonra ilerleyen dizelerde yeni bir hitap bizlere şöyle seslenir; Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın, vatanın korunması bastığın yerleri toprak diyerek geçme, bu topraklar altında kefensiz olarak yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı gençliğin delili olacaktı. Malazgirt’ten Dumlupınar’a hep bu gençliğin misallerini görmüş bu topraklar. Atalarımızın büyük fedakârlıklarla canı pahasına koruduğu bu aziz vatan bizlere bir emanettir. Almış olduğumuz bu emaneti her ne pahasına olursa olsun korumak boynumuzun borcudur. Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan ve bilimin rehberliğinde kendini geliştiren bir nesil ancak bu yüksek idari sorumluluğunu taşıyabilir. İstiklal Marşı ifade ettiği derin anlamlar ve şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki diğer milli marşlardan üstün bir konumdadır. İstiklal Marşı milli mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtır. Onun bu başarısındaki en önemli unsur Mehmet Akif’in şahsiyeti ve milli mücadele yıllarındaki konumudur.”

“Mehmet Akif bir hukuk insanıydı ve gerçek bir vatanperverdi”

“Mehmet Akif o karanlık günlerimizde milli mücadelenin başarılı olması için Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde çalışmalar yapmış kelemiyle ve ilmiyle yer yer ümitsizliğe düşen insanlığımıza İstiklal Marşını ve kazanma enerjisini aşılamaya çalışmıştır. Mehmet Akif şiir ve yazılarının yanı sıra camilerde verdiği vaazlarla halkı milli mücadeleye destek vermeye çağırmış, İstiklal Marşı da o günün heyecanı ile yazılmıştır. Mehmet Akif bir hukuk insanıydı ve gerçek bir vatanperverdi.  İstiklal Marşı içinde gelen 500 liralık ödülün ihtiyacı olmasına rağmen kabul etmemiş bu parayı kimsesiz çocuklara ve kadınlara meslek öğreten bir hayır vakfına ve şehit ailelerine bağışlamıştır. Bizler şuanı yaşayanlar olarak geçmişin mirasını ve geleceğin emanetini taşıyoruz. Geçmişte yaşayanlar, Şehit dedelerimiz bize bu güzel vatanı miras bıraktı. Bizler bu gelecek nesillere bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımalıyız. Unutmayınız ki omuzlarınızda geleceğin sorumluluğu vardır. Bu sorumluluğu taşımak öyle de kolay değildir. Çalışmak ister, fedakarlık ister. Bizden sonra gelecek nesillere güçlü ve müreffeh bir ülke bırakmak geçmişin mirasını geleceğe emanet olarak taşımak için çok çalışmalıyız. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, aziz şehitlerimiz ve İstiklal şairimiz merhum Mehmet Akif’i şükran ve minnetle yâd ediyor saygıyla selamlıyorum.”

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)