Ana sayfa GÜNDEM THK’dan bir ilk!

THK’dan bir ilk!

1056
0

THK’dan kadın havacılar sergisi

Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi, tarihinde ilk kez, 5-11 Mart Dünya Havacı Kadınlar haftasında kadın havacıları Cumhuriyet Meydanında andı.

THK Polatlı Şubesi, cumartesi günü Cumhuriyet alanında bir stand açarak havacılık tarihimizdeki ilk kadın pilot, ilk kadın jet pilotu, ilk kadın paraşütçü, ilk kadın hava kontrol uzmanı gibi tarihe geçen kadın isimleri Polatlı’ya tanıttı. Atatürk’ün kurduğu THK’nın Polatlı Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günün hemen ardından cumartesi günü, Atamızın bundan 100 yıl önce kadına verdiği değeri ifade eden kadın havacıları gururla andı. Meydanda açılan sergide, Dünya’nın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen, İlk Akrobasi Pilotu Edibe Subaşı, İlk Türk Kadın Havacı Şehidi Eribe Kartal Hürkuş, İlk Türk Kadın Paraşütçü Yıldız Uçman, İlk Türk Kadın Jet Pilotu Leman Bozkurt, İlk Türk Kadın Hostes Adile Tuğrul, İlk Türk Kadın Hava Kontrolör Nazmiye Göyük, Türk Hava Kurumunun ilk kız öğrencileri fotoğrafları yer aldı.

5-11 Mart Dünya Havacı Kadınlar Haftası

THK Polatlı Şube Başkanı Ömer Lütfü Türker, etkinliğe ilişkin yaptığı açıklamada; “Dünya Havacı Kadınlar haftası ( WOAW) 8 Mart 1910  yılında Baronesse Raymonde de Laroch’un dünyanın ilk kadın pilotu olarak lisanslandırıldığının 100. yıl dönemi 2010 yılında  dan sonra merkzi kanada da bulunan Dünya Havacı Kadınlar Entistüsü –Institute for Woman Of Aviation Worldwide (İWOAW) koordinesinde 8 Martı kapsayan hafta içinde ; havacılığa kadın katkısı tarihinin anılması, Genç kızlar ve kadınlar arasında havacılıktaki fırsatlar hakkında farkında lığın arttırılması, tüm endüstriyi kapsayan işbirlikleri ile havacı genç kızlar ve kadınlar tarafından geleceğin şekillendirilmesi, için etkinlikler düzenlenmektedir. Türkiye ve KKTC ‘de 2013 yılından sonra başlayan faaliyetlerle “ Dünya Havacı Kadınlar Haftası” ile ilgili farkındalığın oluşumu ve bu haftada etkinlikler düzenlenmesine çaba gösterilmektedir. Bu yılda 5-11 Mart tarihleri arasında kutlanan Dünya Havacı Kadınlar haftasında Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi olarak bu farkındalık da bizimde bir katkımız olsun istedik. Türk Havacılığında iz bırakan Havacı kadınlarımızın fotoğraflarının bulacağınız bir sergi düzenledik. Onlar bizlerin ufkunu açan zamanın zorluklarına rağmen hayallerinden vazgeçmeyen kadınlarımızdır. Küreselleşmenin hızla geliştiği günümüz de değer yargıları da değerlerimizde değişmektedir. Havacılıkta ilk önce ailelerin bilinçlenmesi gerekmektedir. Havacılık sadece erkek mesleği değil genç kızlarımızın ve kadınlarımızın da yapabileceği güzel ve saygın bir meslek olduğunu bunun için genç kızlarımızın havacı olmaları için sürekli gelişen bu alanda araştırmalar yaparak genç kızlarımızı bu konuda yönlendirmeliyiz. Günümüzde birçok rolü üstlenen kadın; analık yapan, seven sevilen, ışık tutan, eş, kardeş, komşu, arkadaş, öğretmen, meslektaş, iş ortağı olan kadın omuzlar üstünde göklere yükselmeye de layıktır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında havacılığa katkı sunmasını, İstikbalin göklerde olduğunu belirten konuşmalarıyla başladığımız Türk Hava Kurumu, nice 95 yıllar daha ayakta kalmaya devam edecektir.”dedi.

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)