Ana sayfa GÜNDEM THK Polatlı, Dünya Havacı Kadınlar Haftasını kutladı

THK Polatlı, Dünya Havacı Kadınlar Haftasını kutladı

894
0

Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi, Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (iWOAW) tarafından koordine edilen “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” kapsamında gezi düzenledi.

Havacılık-uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi amacı ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini artırmak için dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (iWOAW) tarafından koordine edilen “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” bu yıl 5-1 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Türk Hava Kurumu Polatlı Şubesi, bu günün anlam ve değerini belirtmek ve havacılığı sevdirmek ve tanıtmak için 25 kız öğrenci ile Çarşamba günü Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığına, Türk Hava Kurumu Üniversitesine, Hava Kuvvetleri müzesine ve Malı köy Tren istasyonu müzesine gezi düzenlendi. Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığında Türk Hava Kurumu Genel Sekreteri Salim Kaya tarafından karşılanan grup Havacılık hakkında merak ettiklerini Genel Sekreter Salim Kaya’ ya Sorma fırsatı elde ettiler.

Genç kızların havacılıkta ufkunu açmak ve meslek olarak seçebilecekleri havacılığın her dalında istihdam sağlayabileceklerini anlatmaya çalıştı. Türk Hava Kurumu Üniversitesinde kaptan Pilot ve Eğitimci Berna Şen Şenol’un söyleşisine katılarak bir Türk Kadının istedikten sonra her işin üstesinden gelebileceğini ve Pilotluğun sadece erkek mesleği değil kadınlarında yapabileceği çok zevkli bir meslek olduğunu öğrendiler. Hava Müzesinde dünden bu güne Dünyada ve Türkiye’de havacılığın gelişimini kanıtlarıyla görme şansına eriştiler.