Ana sayfa GÜNDEM STK Başkanları, Tuna’nın Makamında

STK Başkanları, Tuna’nın Makamında

778
0

Polatlı STK’lardan Başkan Tuna’ya ziyaret

Polatlı Sivil Toplum Kuruluşları, AK Parti İlçe Başkanı Aysel Demir ile birlikte, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu, ayrıca Polatlı’nın da talepleri iletildi.

Polatlı Sivil Toplum Kuruluşlarından; Polatlı Bakkallar odası Başkanı Davut Yaşar, Elektrikçiler Odası Başkanı Recai Taşçı, Sobacılar Odası Başkanı Cabbar Çepur, Lokantacılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş, Mobilyacılar Odası Başkanı Hamza Kurt, Sanayi Esnaf ve sanatkârlar Cami Dernek Başkanı Ramazan Akdağ ve Sanayi Ziraat Aletleri Odası Başkanı Osman Aydoğan,  Ak Parti Polatlı İlçe Başkanı Aysel Demir ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’yı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundular. Bunun yanın sıra Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları hem odalarla alakalı sıkıntıları hem de odalarına bağlı üyelerin mağduriyetlerini dile getirerek, büyükşehir tarafından Polatlımızda yapılması gereken işlerle alakalı talepte bulundular.

Aydoğan: “Kalan işlerin kısa sürede yapılmasını büyükşehir belediyemizden talep ediyoruz”

Polatlı Sanayi Ziraat Aletleri Odası Başkanı Osman Aydoğan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya hayırlı olsun diyerek sözlerine başladı. Aydoğan; “2017 Mart ayı itibariyle Büyükşehir tarafından Polatlı Sanayi Sitemizin yollarının asfalt çalışmaları başlamıştır. Sanayimizin %80 yolu yapılma aşamasına gelmiştir. Çalışmalar devam ederken acil olarak köy yollarına müdahale etmeleri gerektiği belirtilerek, kısa bir süreliğine sanayideki yol çalışmaları durdurulmuştur. Daha sonra geriye dönüş yapılmamıştır. Hal böyle olunca yapılan yol çalışması yarım kalmıştır. Sanayimizin Gülveren tarafındaki girişi sanayi içerisindeki bazı caddelerin ikinci kat asfaltı ve%20’lik sanayimizin alt tarafında kalan yollarımız yapılmamıştır. Bunun yanı sıra sanayimiz içerisinde bulunan çift yollarda orta refüjlerin mezbele halinde kalması, sanayi içerisinde bulunan camimizin, çıraklık eğitim merkezimiz ve sanayi içerisindeki yeşil alanlarımızın kaldırım çalışmaları da yapılmamıştır.  Bu kalan işlerin kısa sürede yapılmasını büyükşehir belediyemizden talep ediyoruz.  Yıllarca süregelen, bizim de 2005 yılından bu yana oda olarak şahit olduğumuz sanayimizin güvenlik meselesi sorununu çözemediğimizi, bununla ilgili sanayimiz içerisinden geçen, Karailyas mahallesi, İğciler mahallesi, Mezbahane, TÜV Araç Muayene İstasyonu, Baştaş Beton, Sümer Beton, Besihaneler ve Eğlence yerlerine giden güzergahların İpek-Un’un oradan kavşak açılarak açılan kavşaktan trafiğin işlemeye başlamasıyla beraber bizde sanayi olarak tüm esnaflarımızın maddi ve manevi güvenliğini sağlamak için nizamiye kurabiliriz. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımızın bize destek vermesini istiyoruz.”dedi.

Yaşar: “Esnafımız cezai işlemlere maruz kalıyor”

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Davut Yaşar da Mustafa Tuna’ya hayırlı olsun dileklerini ileterek; “Hem odamız üyeleri hem de Polatlıdaki tüm esnaf ve Sanatkarımız, Polatlımızın Büyükşehire bağlanmasıyla Tabela vergilerini Polatlıda yatıramıyorlar. Böyle olunca Polatlıdaki bütün esnafımız bu konuda muzdarip olup, cezai işlemede maruz kalıyorlar. Esnaflarımızın mağduriyetlerinin ortadan kaldırılabilmesi için Polatlımızda Büyükşehir bünyesinde bir büro açılarak bu hizmetin Polatlıda verilmesini talep ediyoruz.”dedi.

Çavuş: “Gerekli evrakların ve kontrollerin Polatlı’da yapılmasını talep ederiz”

Sonrasında konuşan Lokantacılar Odası Başkanı Hıdır Çavuş da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya Hayırlı olsun diyerek şunları söyledi: “Hem odamız üyeleri  hem de Polatlıdaki tüm yeni işyeri açan esnaf ve sanatkarlarımızın ruhsat alımı sırasında Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye İşletmeciliği tarafına giderek  para yatırıp daha sonrasında, büyükşehir belediyesi  İtfaiye müdürlüğünden gelen elemanlar tarafından kontrol edilerek işyeri açma ruhsatı için belge almaktadırlar. Durum böyle olunca hem esnaflarımız mağdur olmaktadır hem de zaman kaybı yaşamaktadırlar. Bu iş için de Polatlımızda aynen Tabela vergisinde olacağı gibi ruhsat alımında gerekli evrakların ve kontrollerin Polatlıda yapılmasını talep ederiz”

Kurt: “Sanayi yollarımız bozuk”

Marangozlar ve Mobilyacılar odası Başkanı Hamza Kurt da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya hayırlı olsun dileklerini ileterek Sanayi ve oda bünyesindeki sıkıntıları şöyle anlattı: “14.02.2018 de göreve geldik.  Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı ziyaret ettik. Sanayimizin yollarının bozuk olması nedeniyle hizmet almadığımızı beyan etti. Yeni yapılacak olan Belediye Sarayı binamızın alt tarafındaki Keresteciler sitesinin kaldırılacağından dolayı, sanayideki dükkânların az olması nedeniyle dükkan sıkıntısı olduğunu,  Polatlı Belediye Başkanımıza ilettik. Sizden de bu konu hakkında destek bekliyoruz.”

Çepur: “Belgesiz, vergisiz ve sigortasız çalışanların önüne geçilmelidir”

Daha sonra Sobacılar ve Kalaycılar Odası Başkanı Cabbar Çepur söz alarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya hayırlı olsun dileklerini iletti.  Çepur; “Polatlıdaki Su tesisatı yapan esnaflarımızın odamıza kayıtlı olması sebebiyle,   Su sayaçlarının takılması ve değişiminde ustalık veya kalfalık belgesi olan kişiler tarafından yapılması konusunda üyelerimizden faydalanılmasını talep ediyoruz.  İkinci bir konu binaların sıhhi tesisat, dekorasyon, sıva, beton işlerinde belgesiz, vergisiz ve sigortasız çalışanların önüne geçilmesi konusunda belediye olarak i sizlerden odam ve üyelerim adına destek bekliyorum. Son olarak, Türkiye genelinde olduğu gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konu üzerinde hassasiyet gösterdiğini bildiğim için, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin odamızda olması sebebiyle hem geçmişi unutmamak hem de geleceğe ışık tutmak için küçük bir esnaf çarşısı kurulması için çalışma yapılmasını istiyoruz.”dedi.