Ana sayfa GÜNDEM Termal tesis inşaatı neden durduruldu?

Termal tesis inşaatı neden durduruldu?

1808
0

Yassıhöyük termal tesis inşaatı durdu

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı Belediye Meclisi Mart ayı ilk toplantısında Yassıhöyük Termal Tesis inşaatının durdurulma sebebini açıkladı.

Bilindiği gibi önceki dönem Belediye Başkanı Yakup Çelik zamanında yapımına başlanan ve %30 seviyesine gelen Yassıhöyük Termal Tesis projesinin inşaatı yeni dönemde de devam etti. Çevre düzenlemesi haricinde proje inşaatı büyük ölçüde tamamlanmıştı. Bir süre önce Yassıhöyük mahallesinde devam eden tesis inşaatı durduruldu. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, inşaatın durma sebebini Belediye Meclis toplantısında açıkladı. Yıldızkaya, tesise su sağlayacak kuyuların içinde bulunduğu Çağlayık mevkiinde ihalesi de tamamlanan HES projesi nedeniyle inşaatın durdurulduğunu açıkladı. Projenin başlamasından bu zaman kadar buraya yaklaşık 15 milyon lira para harcandığını belirten Yıldızkaya, burada yapılan harcamanın tazminini talep ettiklerini söyledi.

Yıldızkaya: “İnşaatı durdurmuş bulunuyoruz”

Başkan Yıldızkaya, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Yassıhöyük mahallemizde bir termal tesis inşaatımız var. Sarıoba mahallesi Çağlayık mevkiinde iki tane kuyumuz var. Bu tesisin temeli biliyorsunuz bir önceki dönem atılmıştı. Göreve geldiğimizde %30 seviyesindeydi. Yaklaşık 21 kilometreden de su taşınıyor. Kuyular halen faal çalışıyor. Bu kuyulardan da seçim döneminde inşaat alanına su basılmış ve su gelmişti. Biz de yapılan ihalenin sonucunda işe devam ettik. Uzunca bir dönem de inşaatta çevre düzenlemesi hariç bitirdik sayılır. Biz geçen aylarda bu inşaatı durdurmak durumunda kaldık. Çünkü Çağlayık mevkiine bir HES projesi var. Yapılacak Hidro Elektrik Santral ile ilgili ihaleler yapılmış, fizibilite bitmiş ÇET raporu bekleniyor. Bizim o bölgede ruhsatlı kuyularımız olduğu için de bu raporu alamıyorlar. Kuyularımız suyun içinde kalıyor ve hatta bizim o alanda bulunan 25 bin dönümlük ruhsat sahamız var. Bu alanda yeni bir kuyu açıp su verin dedik ama teknik heyetin raporu o alanda su olmadığı yönünde oldu. Tesisi bitirdik ama şu anda kuyular risk altında. Dolayısıyla biz inşaatı durdurmuş bulunuyoruz. Enerji Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Üç bakanlık temsilcisinin bir araya gelmesi ile önümüzdeki günlerde nihai karar alınacak.”dedi.

“Bunu söyleyen arkadaşımız para saymayı bilmiyor”

Başkan Yıldızkaya ayrıca, CHP İlçe Genişletilmiş Divan Toplantısında yaptığı konuşmada termal tesise 50 milyon lira harcandığı söylentileri hakkında konuşan CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık hakkında “para saymayı bilmiyor” dedi. Yıldızkaya; “Polatlı Belediyesi buraya para harcamıştır. Biz en kötü ihtimalle buradaki yaptığımız harcamaların tazminini talep ettik. Geçenlerde de bir siyasi parti ilçe başkanı Yassıhöyük’teki bu tesise 50 milyon lira harcandığı ile ilgili gazeteye açıklama yapmış. Bu asparagas bir haberdir. Bunu söyleyen arkadaşımız para saymayı bilmiyor, yanlış bilgilerle hareket ediyor. Buraya geçmişten bugüne harcanan para 15 milyon lira civarındadır. Polatlı Belediyesi ne şartta olursa olsun kendi hakkını hukukunu, ekonomik kaybını buradan mutlaka telafi edecek. Yani inşaatın durmasının asıl sebebi budur, bunun bilinmesi lazım.”şeklinde konuştu.