Ana sayfa GÜNDEM Özel, su sorununu meclise taşıdı

Özel, su sorununu meclise taşıdı

677
0

Özel: “Polatlı’ya sahip çıkalım, suda kırmızı alarm” 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi MHP Meclisi Üyesi Mahir Özel, mart ayı meclis toplantısında gündem dışı söz alarak Polatlının sorunlarını dile getirdi.

Polatlı Belediye Meclisi Mart ayı ilk meclis toplantısında gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan Meclis Üyesi Mahir Özel, içme suyu sorunu gündeme getirdi. Özel, içme suyu konusunda AK Parti Meclis grubuna seslenerek; “Gelin Polatlı’nın geleceğe yönelik inşasında birlikte ortak düşünceler oluşturalım. Ankara ile bütünlüğü sağlamak için Polatlı yı daha kaliteli bir yaşama kavuşturmak için kentin yaşanılabilirlik seviyesini yükseltmek için bir takım kararları geç kalmadan birlikte alalım.”dedi. Meclis Üyesi Özel, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ankara’nın planlamasında biz neredeyiz”

“Polatlı İlçe Tarım daha önceki yıllarda olduğu gibi sulamalar konusunda kırmızı alarm verdi,
bu yıl yine sıkıntı çok.  Değerli üyeler, Polatlı’da gelen yeni nesillerin, bizlere iyilikler yönünde duaları etmesini istiyor ve bekliyorsak eğer, bazı konular da şimdiden akılcı hamleler yapmalıyız. 2030’ların, 2040’ların Ankara’nın planlamasında biz neredeyiz. Ankara ile bütünleşmede hangi noktadayız.
Buralardan Polatlı neler alacak karşılığında neler verecek bunu iyi bilmeliyiz.  Bunun planlamasını başkaları değil, biz Polatlılar, ihtiyaçları öne alarak şimdiden yapma durumundayız. Bu planlara Polatlı’nın düşünen akılları katkı yapmalıdır. Çözüm üretme noktasında düşünen akılları öne çıkmalıdır. Polatlı’nın şimdiki, orta vadede ve gelecekteki ihtiyaçları ve hedeflediği noktalar konusunda ortak aklı faaliyete geçmelidir.”

“AK Parti grubunun değerli mensuplarına sesleniyorum”
“Çocuklarımızın geleceği konusunda bu noktalarda düşünceye sahip olmalıyız, hak sahibi olmalıyız..
Buradan ortak irade sahibi, yaptırım gücü sahibi AK Parti grubunun değerli mensuplarına sesleniyorum. Gelin Polatlı’nın geleceğe yönelik inşasında birlikte ortak düşünceler oluşturalım. Ankara ile bütünlüğü sağlamak için Polatlı yı daha kaliteli bir yaşama kavuşturmak için kentin yaşanılabilirlik seviyesini yükseltmek için bir takım kararları geç kalmadan birlikte alalım. Sayın üyeler, şehir içindeki su hattı değişim projesinin 2019 a kadar planlanan ilk bölüm 282 km su hattının henüz 75 km yapılabilmiştir ki bu durumda hâlâ kullanılan asbest borular ve diğer sağlıksız borular bir an önce değişmeden, içme suyundaki kaliteyi de arttıramayacağımız açıkça ortadadır. 2019 yılına kadar bitmesi planlanan öncelikli hatların, personel sayısının ve vardiya sayısının bir an önce artırılarak çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu konuda AK Partili meclis üyeliği arkadaşlarımızın çalıştığını gayret gösterdiğini biliyoruz. Bizler de AK Parti Büyükşehir Meclis Üyesi arkadaşlarımızla ortak bir çalışma gerekiyorsa buna hazırız.”

“Ankara’nın kullandığı, Polatlı halkının kullanımına sunulmalıdır”

“Yapılan planlamalar da Ankara İvedik, Yenikent, Sincan, Malıköy ve Temelli ana su isale hattında Temelli’den:  Polatlı için planlanan su çıkışı saniyede 500 litredir. Bu plan göz önüne alınarak Polatlı’nın gelecekteki kullanım ihtiyacı tespit edilmeli ve bu planlamaya mutlaka bir şekilde konulmalıdır. Yüzükbaşı Polatlı hattından temin edilip şehrimize verilen 52 – 56 Fransız sertliği derecesinde kullanma suyu yerine, Ankara’nın kullandığı 7- 8 Fransız sertliği derecesindeki kaliteli su Polatlı halkının kullanımına sunulmalıdır.  Bunu sağlamak biz sorumluların, sorumluluk sahiplerinin önemli ve öncelikli görevidir. Ankara’nın suyu ile ulaşımı ile entegrasyonu tamam olan Polatlımızın marka değeri artacaktır. Bu göz önünde bulundurulması gereken ciddi ölçüde bir gerçektir.  2025’lerde ya da 2030’larda Metro sistemini de devreye sokan Polatlı Ankara tamamlanan entegrasyon ile marka değerinin zirvesine ulaşacaktır. Tüm çabalarımız, çalışmalarımız, emeklerimiz bu noktalarda olmalıdır. Üniversite kenti, sanayi kenti ve tarımda üretim kenti, komple modern bir Polatlı hedefi bu olmalıdır.”

“Taban suyu hemen hemen tükettik”

“Yüzükbaşı su projesi için ilk anda hesaplanan; buradan Polatlı’ya yeterli suyu 2040 yılına kadar süreceği görüşündeydi. Ancak şu anda ne kadar yanıldığımızı görüyoruz ki 2018 yılında 14.kuyuyu açıyoruz ve 250-300 metrelere inmiş durumdayız.  Yani taban suyu hemen hemen tükettik. Burada senin dediğin benim dediğim konusunun daha ötesinde işi; aklın, mantığın istediği yönde çözme durumundayız. Gelin  75 kilometrelik Gökpınar – Polatlı hattının yeniden yapılması yerine, projede zaten var olan ve Temelliye kadar gelen Ankara içme suyunun 25 kmlik  mevki den Polatlı’ya taşıyalım. Hem  maliyeti düşürelim, suyun kalitelisini içelim, hem Ankara ile entegreyi tamamlayalım ve  de su sorunumuzu artık garantiye alalım. Gökpınar Barajı ise bırakalım çiftçilerimize hizmet etsin, bırakın o mahalde ki sulama ve tarım alanlarında kullanırsın, vatana hayırlısı olsun.”