DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 379969-2,05%
Ankara
15°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Öztürk: “İlçe başkanlarını göreve çağırıyorum”

Öztürk: “İlçe başkanlarını göreve çağırıyorum”

ABONE OL
28 Şubat 2018 14:34
Öztürk: “İlçe başkanlarını göreve çağırıyorum”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şeker Fabrikalarının satışını Cargill mi istedi?

İYİ Parti İlçe Başkanı Yetkin Öztürk, dün bir basın toplantısı düzenledi, toplantının gündeminde şeker fabrikalarının özelleştirilmesi vardı.

İYİ Parti İlçe Başkanı Yetkin Öztürk ve Yönetim Kurulu üyeleri, dün yerel basın mensupları ile parti binasında düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. İYİ Parti İlçe Başkanı Yetkin Öztürk, konuşmasına başlarken Hocalı Katliamının yıl dönümü olması sebebiyle hayatını kaybedenleri andı. İYİ Parti İlçe Basın toplantısının öncelikli gündeminde Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi vardı. Öztürk, yapılan bu uygulamanın çiftçiye ve ülkeye ciddi zararlar vereceğini söyledi. Bu konudaki tepkisini dile getiren Öztürk, tepkisiz kalınmaması gerektiğini belirterek; “Tüm siyasi partilerin, tüm sivil toplum kuruluşlarının başkanlarını, bulundukları makamların hakkını vermeleri için göreve davet ediyorum. İş işten geçtikten sonra keşke demenin bir anlamı yok.”dedi. Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Cargill firması tarafından Şeker fabrikalarının satışı istenmiştir”

Ülkemizde toplam 33 şeker fabrikası var bunun 5’i Pankobirlik’in elinde, 24 devlet tarafından kamuda, 4 şeker fabrikası da özel şirketlerin elindedir. Şu anda 14 şeker fabrikası ne yazık ki alelacele kamuoyunda tartışılmadan, oradaki üreticilerle görüşülmeden satış kararı alınmıştır ve önümüzdeki günlerde de kuvvetle muhtemel satışları gerçekleşecektir. Pankobirlik başkanımız Muhittin Bey ile de görüştüm ondan da detaylı bilgi aldım. Bu işte Cargill firmasının dahil olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz hafta üç buçuk saatlik Dış İşleri Bakanlığı’nın Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri ile görüşmüş olduğu bir toplantı vardı. Malumunuz ülkeler arası görüşmelerde kesinlikle bir tutanak altına alınır, bu tutanaklar da iki ülkede bulunur.  Yapılan bu görüşmede herhangi bir tutanak alınmamıştır. Görüşme resmidir ama maalesef gayri resmi şekilde yapılmıştır. Burada edindiğimiz bilgiler Cargill firması tarafından Şeker fabrikalarının satışı istenmiştir. Şu anda Cargill firmasının Bursa’da Ülkerle yarı ortaklı bir fabrikası vardır. Türkiye’deki şu anda tatlandırıcı piyasasının yüzde sekseni bu firmanın elindedir.  Cargill Firması 1800’lü yıllarda kurulmuş ve bugünkü cirosu 137 milyar dolar seviyesine ulaşmış güçlü bir firmadır. Amerika bizi tamamen tatlandırıcıya mahkum etmek istiyor. Şu anda Devlet Hastanesi’ne gelen şikayetler ve yapılan tahlillerde kişilerin yüzde sekseninde B12 vitamini eksikliği çıkıyor, bu tesadüfi değildir. Bunu geçmiş yıllarda eski tarım bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp çok net bir şekilde ifade etmiştir. Yurtdışından gelen ürünlerin Türk genlerine aykırı olduğunu söylemişti. Maalesef şu anda yavaş yavaş genlerimizle oynanmaya başlandı.  Tatlandırıcılar ayrıca kanser yapıyor, obeziteye ve diyabete neden oluyor. Amerika kendi ülkesinde bunu kullanmıyor. Orada kullanma oranı yüzde 2 bizde yüzde 80.”

“Tarımı ve hayvancılığı da öldürmüş olacaksınız”

“14 fabrikanın dördü zarar ediyor; Erzurum, Erzincan, Muş ve Kastamonu. Fakat aldığımız bilgi şu; bu fabrikalarda sosyal amaçlı fabrikalar. Erzurum, Erzincan ve Muş yöresinde çok ciddi bir hayvancılık var. Bu fabrikaları buradan kaldırdığınız anda oradaki tarımı ve hayvancılığı da öldürmüş olacaksınız. Ayrıca fabrikalar şu anda şehrin en kritik yerlerinde bulunuyor. Şeker pancarının Türkiye’deki pazar Payı %45. 14 fabrika kapandığı anda Türkiye’deki şeker pancarının pazar payı yüzde 25 azalacak,  Cargill’in bu pazardaki payı yüzde 25 artmış olacak. Şu anda satış 5 yıllığına verildiği ifade ediliyor. 2019 seçimlerinden sonra kuvvetle muhtemel bu 14 fabrika satılacaktır ve kapatılacaktır. Afyon, Alpullu, Bor, Çorum, Elbistan, Erzincan, Burdur, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat ve Muş Şeker Fabrikaları satılacak olan şeker fabrikalarıdır.” (Devamı Yarın)

(Haberin videosunu www.polatliistiklal.com veya www.youtube.com “İstiklal Gazetesi” kanalından izleyebilirsiniz)

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.