Ana sayfa GÜNDEM Prim borcu olan çiftçiye emeklilik fırsatı

Prim borcu olan çiftçiye emeklilik fırsatı

741
0

Prim borcu olan Bağkur’lu çiftçiye emeklilik fırsatı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında, emeklilik hakkı doğmuş ama prim borcu bulunan Bağkur’lu çiftçilere aylık yüzde 1,28 faiz oranı ve 48 ay vade imkanıyla kredi sağlanmasını içeren iş birliği protokolü imzalandı.
Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında borcu olan Bağ-Kur’lu çiftçilerin emekliliğine imkân sağlayacak kredi işbirliği protokolü imzalandı. Prim borcu olduğu için emekli olamayan çiftçiler, Ziraat Bankası’ndan komisyonsuz, teminatsız kredi kullanarak emekli olabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Salonu’ndaki “Prim Borçlarını Ödeyerek Emekli Olabilecek Tarım Bağkurlu Sigortalılara Kredi Sağlanması Protokolü” imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı ve diğer yetkililer katıldı.

Kredi Siciline Bakılmayacak

Çiftçiler 48 ay vade ile kredi çekecek. Emeklilik için kredi kullanmak isteyen sigortalı çiftçilerin geçmişteki kredi siciline bakılmayacak. Protokol 3 ay için geçerli olacak. Karşılıklı mutabakat sağlanması halinde 2 kez uzatılabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye’de 708 bin Tarım Bağ-Kur’lu sigortalı, 682 bin tarım Bağ-Kur’lu emekli bulunduğunu açıkladı. Sarıeroğlu, kredi ödemesinin emekli maaşlarından kesileceğini, bu işlemlerden komisyon alınmayacağını söyledi. Sarıeroğlu, çiftçilerin iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kapsamına alınarak geçici iş göremezlik ödeneğine hak kazanması, 5 puanlık prim indiriminden yararlanmaları, doğum yapan tarım Bağ-Kur’luların 16 haftalık emzirme ödeneği ve istirahat parası alması, tarım sigortalılara yönelik kısıtlı sigorta primi ödeyerek tam ay hizmet alma imkânı sağlanması gibi konularda da çalışmalar yapıldığını vurguladı.

“İhtiyaçların karşılanması konusunda milletin yanındayız”

Törendeki konuşmasına Zeytin Dalı Harekatı’na katılanlara başarı dileyerek başlayan Sarıeroğlu, şehit olan Mehmetçiklere Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifa diledi. Sarıeroğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, şehit ailelerinin yanında olduklarını, onları emanet olarak gördüklerini ve her türlü işlemlerini kolaylaştırdıklarını söyledi. Türkiye’nin bir yandan terörle mücadelesini sürdürürken diğer yandan yatırım ve reformlarına hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Sarıeroğlu, ihtiyaçların karşılanması konusunda milletin yanında olmaya devam ettiklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta çiftçiler için önemli düzenlemeleri içeren açıklamalar yaptığını hatırlatan Sarıeroğlu,  imzalanan protokolün ve düzenlemelerin çiftlere kolaylık sağlamasını diledi. Göreve geldiği ilk andan itibaren hiçbir konuyu kenara itmediklerini anlatan Sarıeroğlu, şöyle devam etti: “Her konuyla ilgili ortak akla inanarak, diyalogla istişareyle çözüm odaklı bir bakış açısıyla çalışmalarımızı sürdürdük. Ücretsiz aile işçiliği bizim için önemli. Bu bağlamda kadınlarla ilgili özellikle çiftçi kadınlarımızla ilgili Tarım Bakanlığımızla geçmişten beri yürüttüğümüz çalışmalarımız var. Bu dönemde de inşallah İŞKUR aracılığıyla kadın çiftçilerimize destek olmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz sene çok başarılı bir projeyi, kadın girişimciliğinin desteklenmesiyle ilgili bir projeyi hayata geçirmiştik. Diğer taraftan uygulamaya koyduğumuz hem geçmiş dönemdeki teşviklerimiz hem bu dönemdeki istihdam teşviklerimiz çiftçilerimizi de kapsıyor. Beş puanlık prim indirimlerimiz çiftçilerimizi kapsıyor.” Sosyal Güvenlik anlamında önemli atılımlar yaptıklarını aktaran Sarıeroğlu, “Şuan 708 bin tarım Bağkur’lu sigortalımız var. Tarım Bağkur’lu 682 bin de emeklimiz var. Biz, inşallah önümüzdeki dönemlerde de bu kesimlerin tamamına dokunacak çalışmalarımızı gerçekleştirmek için çabalarımızı ortaya koymaya devam edeceğiz.” dedi.