DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4173681,65%
Ankara
24°

AÇIK

05:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Topçu Okulunda Yemin ve Diploma Töreni

Topçu Okulunda Yemin ve Diploma Töreni

ABONE OL
25 Şubat 2018 12:53
Topçu Okulunda Yemin ve Diploma Töreni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polatlı Topçu ve Füze Okul Komutanlığında eğitimini tamamlayan Uzman Erbaşlar ve 370. Kısa dönem erler ve 98/1 tertip uzun dönem erler için yemin ve diploma töreni düzenlendi.

Topçu ve Füze Okul Komutanlığında dün düzenlenen tören ile Uzman Erbaş 31 asker diploma aldı, 370. Kısa dönem er 220 asker ve 98/1 tertip er 164 asker yemin etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Sancak Kıtasının platformda yerini alması ve sancağın tanıtılması ile devam etti. Sancağın tanıtılmasının ardından yemin törenine geçildi. Törene; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Cumhuriyet Başsavcısı Veysel Kaçmaz, İlçe Emniyet Müdürü Fikri Yıldırım, İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, Şehit Can Çalışkan’ın babası Mustafa Çalışkan, Polatlı İstiklal Madalyalılar Dernek Başkanlığı, Askeri Erkan, asker aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Mehmetçik babasına ödül verildi

Yemin töreni ve konuşmaların ardından, Uzman erbaşlar dönem birincisi ve kıtaya ilk katılan erler adına birer asker tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı, askerler konuşma yaptı. Ardından Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan tarafından, dereceye giren uzman erbaşlara ve birliğe ilk katılan erlere ödülleri verildi. Törende ayrıca, babası ile aynı yerde askerlik yapan Er Hakan Akçalı’nın Babası Mehmet Akçalı’ya Tuğgeneral Ağırcan tarafından ödül verildi. Er Hakan Akçalı’nın Babası Mehmet Akçalı, 1990-1991 yılları arasında vatani görevini Topçu ve Füze okul komutanlığında yaptı. Sonrasında Topçu Marşının okunması ve Tören geçişi ile Yemin Töreni sona erdi. Tören sonunda askerler, aileleri ile bir araya gelerek özlem giderdi.

“Yolunuz ve bahtınız açık olsun”

Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, tören konuşması yaptı. Ağırcan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün vatanımızın dört bir yanından gelerek öğrenim ve eğitimlerini başarıyla tamamlamış uzman arkadaşlarımızın mezuniyet törenini kutsal vatan hizmetini yapmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin saflarına katılan erbaş ve erlerimizin ant içme törenini ircaa ettik. Bu anlamlı törene teşriflerinizden dolayı hepinize hoş geldiniz diyor şükranlarımı sunuyorum. Değerli uzman erbaş arkadaşlarım Yoğun bir temel eğitim ve öğretim dönemini başarıyla tamamlayarak kutsal askerlik mesleğini çağdaş Türk ordusu içinde ifa etmeye hak kazanmış bulunuyorsunuz. Bu başarı nedeniyle sizleri yürekten kutluyorum. Sizleri yeni görev yerlerinize ruhen ve bedenen yetişmiş kalpleri Atatürk sevgisiyle dolu Cumhuriyetine yurduna ve milletine bağlı birer asker olarak uğurluyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

“Sadakatle hizmet hepimizin namus borcudur”

“Sevgili erbaş ve er arkadaşlarım. Bu yemin ile sizler milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi emirlere ve amirlerinize mutlak itaat edeceğinizi ulusunuzun güvenine layık olacağınızı Atatürkçü Düşünce Sistemine gönülden bağlı kalacağınızı beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava su toprak kadar kutsaldır ve önemlidir. Sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza parolanızın vatan bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyoruz. Sizler Türk askeri olmanın onurunu gururunu ve sorumluluğunu taşıyacaksınız. Ettiğiniz bu kutsal andın size ailelerinize Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Kıymetli arkadaşlar Cumhuriyetin temel niteliklerini kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü Atatürk İlke ve İnkılaplarını canınız pahasına koruyacağınıza Atatürk’ün izinde onun İlke ve İnkılaplarını aydınlattığı yolda Türk Milletinin yükselmesi için çalışacağınıza ve vatanın her karışını koruyacağınıza olan inancımız tamdır. Birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu kutsal vatanı bağımsızlığımızı korumaya ant içmiş kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri bugünden itibaren sizlerinde katılımı ile daha da güçlenmiş olarak görevine devam edecektir. Bu milletin bir evladı olarak sadakatle hizmet hepimizin namus borcudur.”

“Unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz”

“Saygıdeğer konuklar unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz sizlerle birlikte bu törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen şanlı al bayrağımız Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen şanlı sancağımız canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz ve bugün bize bu güzel ülkemizde özgürce yaşama hakkını veren Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir. Bugün yaşadığımız ve gördüğümüz bu gurur tablosunda sizlerin çok büyük katkısı bulunmaktadır. Bu kahraman gençleri yetiştirdiğiniz için sizlere şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Arkadaşlarımızı yetiştiren kahraman silah arkadaşlarım anne ve babaların bize emanet ettiği biricik evlatlarını büyük bir sabır ve inançla gece gündüz demeden işlediniz. Aldığınız emanetleri bugün anne ve babalarının karşısına büyük bir gururla dimdik çıkardınız. Sizlere de ayrı ayrı teşekkür ediyor yürekten kutluyorum. Değerli silah arkadaşlarım kahraman Türk ordusunu yeni mensupları olarak muhtaç olduğunuz kudretin damarlarınızdaki asil kanda olduğu bilinciyle sizleri birliklerinize uğurlarken yeni görev yerlerinizin size ailelerinize Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor hepinize sağlık mutluluk ve başarılar diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken başta ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle yaşayan gazilerimiz ile yurdumuzun her köşesinde görev yapan değerli silah arkadaşlarımızı şükran duyguları ile anıyorum. Değerli arkadaşlarım yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

 

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.