Ana sayfa GÜNDEM POTA’ya eser bağışları artıyor

POTA’ya eser bağışları artıyor

738
0

Ellerindeki tarihi malzemelerini POTA’ya bağışlıyorlar

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın Şehrin tarihi değerlerinin tespiti, toplanması ve koruma altına alınarak gelecek nesillere aktarılması gayesiyle kurduğu Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Müzesine yapılan eser bağışları her geçen gün artıyor.

Polatlı’nın kırsal mahallelerinde ikamet eden vatandaşlar, kırlardan bulduğu, ailesinden kalan tarihi malzemeleri zimmet karşılığında POTA Müzesine bağışlıyor. POTA Müzesine onlarca eser bağışlayan Ilıca Mahalleli Avcı Hasan Şentürk, bağda, bahçede, çobanlık ve avcılık yaparken kırsal alanda bulduğu Sakarya Savaşından kalan mühimmat parçalarının müzede emin ellerde olduğunu bildiğini ve bunun mutluluğunu yaşattığını söyledi. Hasan Şentürk, “ toplayıp özenle sakladığım tarihi eserlerin POTA müzesinde adımla birlikte teşhir edilmesi beni çok heyecanlandırdı, duygulandırdı. Yarın ben rahmeti rahmana kavuşunca torunlarım, çocuklarım bu müzeye gelecek adımı okuyacak, Sakarya Savaşından kalan malzemelere bakarak dedeleriyle onur duyacaklar. Belediyenin bu müzesine daha eser getireceğim.” diye konuştu.

Koç: “Müzemizi zenginleştiren tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum”

Pota Genel Koordinatörü Kadim Koç, POTA Müzesine bu güne kadar birçok vatandaşın bağışta bulunduğunu bunlardan birinin de Hasan Şentürk olduğunu dile getirdi. Kadim Koç, ”Hasan Şentürk’ün şahsında ‘Malzeme Bağışla Adın Yaşasın’ kampanyasına katılarak müzemizi zenginleştiren tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Polatlı’nın tarihi değerlerini korumayı amaçlayan bu kampanyaya tüm hemşerilerimizi davet ediyorum. Bu müze hepimizin” dedi. POTA müzesine, kasatura, matara, top mermisi kovanı, şarapnel parçaları, mermi çekirdeği, mermi kovanı, mermilerin deldiği taş parçaları ile geçmişte evlerde kullanılan çeşitli eşyalar bağışlandı. POTA Müzesi, Şehir Merkezi Dörtyol mevki Yenimahalle Camiinin yanında ziyaretçi kabul ediyor.