DOLAR 8,51841.06%
EURO 10,03590.59%
ALTIN 480,72-1,08
BITCOIN 4102570,54%
Ankara
17°

KAPALI

19:20

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Türk Hava Kurumu 93 Yaşında!

Türk Hava Kurumu 93 Yaşında!

ABONE OL
17 Şubat 2018 20:08
Türk Hava Kurumu 93 Yaşında!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Hava Kurumu Polatlı Şube Başkanı Ömer Lütfü Türker, Türk Hava Kurumu’nun 93. kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir kuruluş yıldönümü mesajı yayınladı.

Cumhuriyet’in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleriyle ‘Türk Tayyare Cemiyeti’ adıyla kurulan Türk Hava Kurumu (THK), 93’üncü kuruluş yıldönümünü kutluyor. Türk Hava Kurumu Polatlı Şube Başkanı Ömer Lütfü Türker, THK’nın 93. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle dün yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Türker, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Mutluyuz, gururluyuz…

“Milletimizin ayrılmaz bir parçası olan Türk Hava Kurumu’nun 93. yılına erişmiş olmaktan dolayı mutluyuz, gururluyuz. Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında temeli atılan THK, 93 yılın sonunda tarihindeki parlak başarılarla millet hizmetinde yoluna devam ediyor. Halkımızın cömert destekleriyle edindiğimiz kaynaklardan Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Üniversitemizin kurulmasıyla büyük bir idealimizi gerçekleştirdik. Üniversitemiz yanında ülke havacılığının bu günkü seviyesine gelmesi ve gençlerimizin havacılıkla tanıştırılması boyutunda Kurumumuzun hizmetleri halkımızın malumudur. Havacılık aşkını toplumumuza aşılamayı hiç durmadan sürdürüyoruz. Bu yıl da 93 senedir yaptığımız gibi pahalı havacılık eğitimlerini kadirşinas milletimizin kurumumuza sağladığı destekler sayesinde, gençlerimize ücretsiz olarak sunacağız. Amacımız Türkiye’yi dünya çapında bir havacılık merkezi haline getirmek Millet olarak bir amacımız da Türkiye’yi dünya çapında bir havacılık merkezi haline getirmektir.”

Türkiye’nin 17 noktasında hava ambulans hizmeti

“Türk Hava Kurumu, havadan yangın söndürme imkân ve kabiliyetini ülkemize kazandıran ve halen bu hizmeti yürüten tek milli kurumdur. Avrupa’da bu alandaki en başarılı organizasyona sahip olduğumuz tescillenmiştir. Bu kabiliyetlerimizi zaman zaman başka ülkelerin orman yangınlarında da sergilemekteyiz. Hedefimiz her yıl orman yangınları sebebiyle kaybettiğimiz ağaç sayısını en düşük seviyeye indirmektir. Şimdiki hedefimiz, orman yangınlarının yanında büyük endüstri tesisleri yangınlarında da aynı başarıyı sergilemektir. Avrupa kıtasının en modern helikopter filosuyla Türkiye’nin 17 noktasında Sağlık Bakanlığımız çatısı altında hava ambulans hizmeti veriyoruz. Bugünlerde bu hizmeti geceleri de vermek üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ambulans uçaklarımızla organ bekleyen hastalara jet hızıyla organ taşıyoruz.”

“THK, milletin desteğiyle millete hizmeti şiar edinmiştir”

“Milletin kurumu olan THK, milletin desteğiyle millete hizmeti şiar edinmiştir. Bu amaçla varlıklarımızdan, milletimizin yardımlarından ve havacılık alanında yürüttüğü ticari faaliyetlerden kazandığımız her kuruşu tekrar milletimiz hizmetine harcıyoruz. Atatürk’ün Türk Hava Kurumu’nu kurarken ‘İstikbal Göklerdedir’ sözüyle göstermiş olduğu hedef doğrultusunda ‘sportif ve amatör havacılığı desteklemek’ THK’nin varlık sebebi ve ruhudur. Böylece havacılık alanında ‘ilelebet payidar’ olacak bir toplumu inşa etme yolunda uçuşumuzu sürdüreceğiz. Ülkemizin bütününün arkasında durduğu ve haklı müdafaamız olan Afrin operasyonunda da görüldüğü üzere Hava Kuvvetlerimizin başarısı bizleri gururlandırmıştır. Uçaklarımız gece gündüz demeden terör örgütlerinin inlerini başlarına yıkarak sahayı temizlemiş ve Kara Kuvvetlerimizin karadan ilerleyişini kolaylaştırmıştır. Bu operasyonda hayatını kaybeden Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.