DOLAR 8,63750.11%
EURO 10,14150.2%
ALTIN 493,490,27
BITCOIN 3743984,31%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Top atışıyla yemin ettiler

Top atışıyla yemin ettiler

ABONE OL
17 Şubat 2018 20:22
Top atışıyla yemin ettiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

370.dönem Asteğmen adayları yemin etti

Topçu ve Füze Okul Komutanlığınca, dün 370.dönem Asteğmen adayları için yemin töreni gerçekleştirildi, bu yıl ilk defa yemin töreninde top atışı yapıldı.

Topçu ve Füze Okulunda gerçekleştirilen törende 370.dönem Asteğmen Adayı, yemin töreni heyecanı yaşandı. Törene katılan 184 asteğmen adayı yemin etti. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, Sancağın tanıtılması, Yemin töreni ve konuşmaların ardından, birliğe ilk katılan Asteğmen Adayına ödül verilmesi ile devam etti. Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, tören konuşması yaptı. Sonrasında Topçu Marşının okunması ve Tören geçişi ile Yemin Töreni sona erdi. Tören sonunda askerler, aileleri ile bir araya gelerek özlem giderdi. Törene; Kaymakam Mahmut Nedim Tunçer, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, Cumhuriyet Başsavcısı Veysel Kaçmaz, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Tayyar Köksal ve eşi Yargıtay Onursal Üyesi Leyla Köksal, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aydın Bacak, Polatlı İstiklal Madalyalılar Dernek Başkanlığı, Askeri Erkan, Asteğmenlerin aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Babası ve dedesiyle aynı yerde askerlik yaptı

Babası ve dedesi vatani görevini Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yapmış olan Asteğmen Aday’ı Selçuk Yiğit Yılmaz’a Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan tarafından ödül verildi. Asteğmen Aday’ı Selçuk Yiğit Yılmaz’ın dedesi Merhum Selahattin Yılmaz 1957-1958 yılları arasında, Babası Merhum Bülent Yılmaz, 1988-1989 yılları arasında vatani görevini Topçu ve Füze Okul Komutanlığında yaptı.

Ağırcan: “Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur”

Törende konuşma yapan Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Hurşit Ağırcan, konuşmasında şunları söyledi: “Unutulmayacak bir törene şahitlik ettiniz. Sizlerle birlikte bu törene Türkiye Cumhuriyetini temsilen şanlı al bayrağımız da şahittir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizi temsilen şanlı sancağımız da şahittir. Çanakkale, Kurtuluş, Kore, Kıbrıs ve teröristlerle mücadele harekatında yiğitçe mücadele ederek canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz de şahittir. Ve bugün bize bu güzel ülkemizde özgürce yaşama hakkını veren Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir. Silahlı Kuvvetlerimizin saflarına katılan kahraman arkadaşlar; Bu yeminle sizler milletimize sadakatle hizmet edeceğinizi emirlere ve amirlerinize itaat edeceğinizi ulusumuza layık olacağınızı Atatürkçü Düşünce Sistemine gönülden bağlı kalacağınıza beyan ettiniz. Bu beyanın teminatı şeref ve namustur. Şeref ve namus Türk ulusu için hava kadar su kadar toprak kadar kutsaldır ve erdemdir. Sizlerin ettiğiniz yemine bağlı kalacağınıza vazifeyi namus bilerek çalışacağınıza parolanızın vatan bayrak ve şeref olacağına dürüstlük ve karakterden asla taviz vermeyeceğinize gönülden inanıyoruz. Asla unutmayınız ki dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden birisi aynı zamanda Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası ve daima ulusun hizmetinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü Atatürkçü Düşünce Sisteminden mutlak itaate dayalı disiplin anlayışından, sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan ve daha da önemlisi olan bağrından çıktığı yüce Türk milletinin ona olan güveninden ve sevgisinden almaktadır. Türk askeri olmak, Mehmetçik olmak bir onurdur. Askerlik göreviniz ilerde çocuklarınıza anlatacağınız torunlarınıza bırakacağınız manevi bir mirastır. Artık kutsal görev sırası sizde. Sizlere güveniyor ve iyi birer asker olacağınıza yürekten inanıyoruz. Ettiğiniz bu kutsal andın size ailelerinize Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Yüce Türk Ulusumuza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”

“Atalardan yadigar Mehmetçik ruhunu arkadaşlarımıza sevgiyle aşıladınız”

“Yemin eden arkadaşlarımızı yetiştiren kahraman silah arkadaşlarım anne ve babalarının bizlere emanet ettiği biricik evlatlarını büyük bir sabır ve inançla gece gündüz demeden çeliğe su verir gibi nakış gibi işlediniz. Atalardan yadigar Mehmetçik ruhunu arkadaşlarımıza sevgiyle aşıladınız. Asker arkadaşlığı bir ömür boyu unutulmaz dediniz. Ve bekli de en önemlisi aldığınız emanetleri bugün annelerin ve babaların karşısında büyük bir gururla çıkardınız. Emek ve gayretlerinizden dolayı sizlere de ayrı ayrı teşekkür ediyor ve yürekten kutluyorum. Değerli misafirler saygıdeğer anne ve babalar, canınızdan kıymetli evlatlarınızı vatan borçlarını ödemek için bizlere emanet ettiniz. Bizler de birer anne ve babayız. Bir evladın ne kadar zor yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz. Ve bu yüzden Nizamiyeden adım attıklarından itibaren onlar bizimde evlatlarımız olmuşlardır. Bu yüce milletin hasretleri devam ettikçe içimizde gönlümüzde rahat olsun çünkü bizler emanetlerinizin sadık bekçileriyiz. Oğullarınız bizim göz bebeklerimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken başta ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyeti intikal etmiş gazilerimizi rahmetle yaşayan gazilerimizi minnet ve şükran duygularıyla anıyorum. Etmiş olduğunuz yeminin size ailelerinize milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor yolunuz ve bahtınız açık olsun diyorum.”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.