DOLAR 8,67700.08%
EURO 10,18360.15%
ALTIN 492,040,12
BITCOIN 373226-8,64%
Ankara
25°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:18

İMSAK'A KALAN SÜRE

Beyazıt: “Yanlış tarım politikası, Polatlı’mızda hissedilmektedir”

Beyazıt: “Yanlış tarım politikası, Polatlı’mızda hissedilmektedir”

ABONE OL
9 Şubat 2018 11:44
Beyazıt: “Yanlış tarım politikası, Polatlı’mızda hissedilmektedir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İl Başkanı Beyazıt Polatlı’da

Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Av. Fatih Beyazıt, dün Polatlı’ya gelerek bir dizi ziyarette bulundu, ardından düzenlediği basın toplantısında yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Av. Fatih Beyazıt, dün Polatlıya geldi. Beyazıt, Saadet Partisi İlçe Teşkilatını ziyaret ederek İlçe Başkanı Reşat Ayar ve yönetimi ile görüştü. Ardından bir basın toplantısı düzenleyen Beyazıt, ülke gündemine ve özellikle tarım ve hayvancılığa dair açıklamalarda bulundu. Saadet Partisi Ankara İl Başkanı Av. Fatih Beyazıt, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“TZOB’un çiftçinin yanında durmaması…”

“Saadet partisi Polatlı ilçe başkanlığımızın öncülüğünde ilçemizin tarım ve hayvancılıkla ilgili yaşamış olduğu sorunlara dikkat çekmek, ilgili karar alıcı mercilere yol göstermek,  emektar hemşerilerimizin emeklerine sahip çıkmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Katılımlarınızdan dolayı her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnsanoğlunun yaşamını sürdürebilmek için bitkisel ve hayvansal ürünlerin elde edilmesi ile ilgili yaptığı faaliyetlerin tümüne tarım denir.  Ülkemizin önemli tahıl üretim bölgelerinden Polatlı’mızda çiftçilerimiz her sene yetiştirdikleri üründen zarar ettiklerini belirterek, TZOB’un çiftçinin yanında durmamasına isyan etti haberlerini her hasat döneminde okumaktayız. Yıllar boyu izlenen hükümet politikaları çiftçiliği ortadan kaldırıcı, kırdan kente göçü tetikleyici politikalardır. Serbest piyasa şartlarının tam oluşmaması, devletin tarımda belirleyici unsur olması ve bütçe dışı finansman kaynaklarına sıkça başvurulması Hazine’ye maliyet artırımından başka bir şey getirmemektedir. Bunun nedeni, ülkemizde taban fiyatlar belirlenirken, siyasi tercihler ve oy kaygısının ön plana çıkmasıdır. Dünya şartları ile uyumlu olmayan fiyatlar nedeniyle borsalar çalışamamakta, ithalat cazip hale gelmekte ve Ziraat Bankası bütçe dışı kaynak aramak zorunda kalmaktadır. Aktarılan bu kaynaklar doğal olarak devletimizin her yıl katlanan borç oranlarını artırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Sözün kısası ne devlet ne de çiftçi kazanamamaktadır.”

“Polatlı’da hayvancılık ve tarımla uğraşan kardeşlerimiz yeterli desteği alabilmiş değiller”

“Anlamsız ve yanlış tarım politikası en sıcak şekliyle burada Polatlı’mızda hissedilmektedir. Büyükşehir yasasından kaynaklanan sorunlar yetmezmiş gibi köylülerimizin ulaşım sorunu her geçen gün büyüyerek devam etmektedir. Buğday başta olmak üzere soğan ve kavun yetiştirilen Polatlımızda üretici maalesef istediği fiyattan ürününü satamamaktadır. Bu konuda TZOB ve Tarım-Kredi Kooperatiflerine büyük sorumluluklar düşmektedir. 10 yıl önce bir köyde 10 bin küçükbaş, 250 büyükbaş hayvan varken, şimdi bin, bin beş yüz koyun var, 150 büyükbaş hayvan ancak çıkar, mahsul para etmiyor, köylü traktörünü satıp borcunu ödüyor, yeni traktör almak için krediyle borçlanıyor.  Bir anlamda borcu borçla kapatıyorlar. Polatlı’da hayvancılık ve tarımla uğraşan kardeşlerimiz yeterli desteği alabilmiş değiller. Yeterli önem ve değer kendilerine gösterilmiş değil. Bu anlamda doğru ve yeterli desteklenirse Polatlı Türkiye’nin buğday ihtiyacını karşılama anlamında önemli bir görev ifa edecektir.”

“Çiftçi borç sarmalında”

“İlçemizin büyük bir kısmı çiftçilikle geçinirler. Ama şimdi hepsi bir borç sarmalı içinde kıvranmaktadır. 6 sefer borçlar ertelendi. Faizler kalktı mı? Hayır, faizler kalkmıyor. Niye kalkmıyor? Hangi gerekçeyle kalkmıyor? Soğan üreticisi memnun değil, buğday üreticisi memnun değil, arpa üreticisi memnun değil, hayvancılık yapanlar memnun değil. Kimse hayatından memnun değil, herkes borç batağında. Esnafta doğru dürüst hayatından memnun değil. Eğer çiftçinin durumu iyi olsa gidip alışveriş yapacak, esnafta gülecek ancak yanlış hükümet politikalarının ceremesini hep birlikte ödüyoruz. Tabii Polatlımızın önemli bir sorunu da mevsimlik işçilerdir; Maalesef on yıllardır devam bu sorun karşısında hala Mevsimlik tarım işçileri ile ilgili özel bir yasal düzenleme yapılmış değildir. Daha önceleri Güneydoğu illerimizden sağlanan mevsimlik tarım işçileri ihtiyacı Suriye krizinden sonra Suriyeli sığınmacı kardeşlerimizden karşılanır olmuştur.  Ancak konuyu temel insan hakları, ensar kardeşliği, kerim devlet anlayışıyla ele almak icap eder.”

Mevsimlik Tarım işçisi sorunları

“Mevsimlik Tarım işçisi olarak çalışanların; Sosyal güvenceleri yok, Temel sağlık hizmetlerinden mahrumlar, Temel eğitim haklarından mahrumlar, Temel barınma sorunları var. Mevsimlik tarım işçileri, çalışma saatleri dışında da çoğunlukla çadır ya da barakalarda elektrik, su, kanalizasyon imkanları olmadan yaşıyor. Çalışma ve barınma koşulları nedeniyle, diğer işçilerden farklı sağlık ve güvenlik tehditleriyle karşılaşıyor. Ulaşım sorunu yaşam hakkı ihlallerine neden oluyor, Ortalama çalışma süreleri 12 saatin üzerinde, Ücretleri düşük, Çocuk iş gücü yoğun. Aileleriyle birlikte mevsimlik tarım işçiliği yapan çocuklarımız, sağlık, beslenme, barınma ve hijyen koşullarından uzak büyüyor; eğitim haklarını yitiriyor; bedensel ve ruhsal bakımdan büyük zararlar görüyor. Saadet partisi olarak buradan karar alıcı mercilere iletilmek üzere ifade ediyoruz ki; Bu toprakların en önemli özelliği tarım ve hayvancılık noktasında yeryüzünde kendi kendine yetebilen sayılı bir kaç ülkeden biri olmasıdır. Bunun kıymetini bilirsek yukarıda belirtilen sorunlara dair acil önlemler alır, sıkıntıların bertaraf edilmesi için hemen harekete geçeriz. Gübre fiyatları, mazot fiyatları, bankaların çiftçinin ortağı durumuna getirilmiş olması kabul edilebilir değildir. Üreticinin üretmesinin yolunu açmak, maliyetlerinin azaltılması için çaba göstermek hükümetlerin en önemli görevidir. Tarımda çözüm, ithalatta değil, üretimde aranmalıdır. Son zamanlarda ‘Milli tarım politikası’ toplantıları yapan hükümete Saadet Partisi olarak soruyoruz; Bu nasıl Milli tarım politikası? Üreticinin üretmesinin yolunu açmak, maliyetlerinin azaltılması için çaba göstermek hükümetlerin en önemli görevidir. Tarımda çözüm, ithalatta değil, üretimde aranmalıdır. Milli mücadelenin verildiği bu topraklardan tarım ve hayvancılık alanında ivedilikle yeniden kurtuluş mücadelesinin verilmesi gerekmektedir. ”

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.