DOLAR 8,63650.08%
EURO 10,15610.33%
ALTIN 493,380,26
BITCOIN 3811684,52%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

MÜSLÜMAN KOMÜNİSTLERİ KURULTAYI VE MUSTAFA SUPHİ ‘NİN KONUŞMASI-KÖŞE YAZISI

MÜSLÜMAN KOMÜNİSTLERİ KURULTAYI VE MUSTAFA SUPHİ ‘NİN KONUŞMASI-KÖŞE YAZISI

ABONE OL
6 Şubat 2018 11:12
MÜSLÜMAN KOMÜNİSTLERİ KURULTAYI VE MUSTAFA SUPHİ ‘NİN KONUŞMASI-KÖŞE YAZISI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Sosyalist Komünistleri Teşkilatı’nın İlk Çalışmaları :

Türk Sosyalistleri Konferansı’nda Türk Sosyalist Komünistleri Teşkilatı’nın Mustafa Suphi başkanlığında beş kişiden oluşan Merkezi Komitesi”” kurulduktan sonra, teşkilat, çalışmalarına başlamıştır. Ancak teşkilatın programının yapılmayıp daha sonra toplanması düşünülen kongreye bırakılmış olmasının bazı yanlış anlamalara sebep olacağı düşünülerek, bu yanlış anlamalara meydan vermemek için Türk Komünist Teşkilatı şu kararları alarak ilan etti:

“1- Türk Sosyalist Komünistleri bütün su-i tefehhümleri izale için Rus Komünistleri programını aynen kabul eder.

2- Göçme devri için “Rusya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Kanun-ı Esasisi”ni aynen kabul eder.

3- Türk Sosyalist Komünistleri Türkiye’nin içtimaı inkılap cihetlerinde Rus Merkez Fırkası ile el ele hareket eder.”

Birinci Müslüman Komünistleri Kurultayı 5 Kasım 1918’de, Moskova’da açılmış ve altı gün devam etmiştir. Rusya’nın çeşitli bölgelerinden gelen 42 delegenin katıldığı bu kurultayda; Rusya’daki Müslüman Komünistlerinin vaziyeti, Müslüman Komisariyatı Teşkilatı, Müslüman Komünistlerinin Doğu’da uygulayacağı taktikler ve Mustafa Suphi’nin teklifi üzerine “İlmi Hey’et” hakkında raporlar okunarak, bu konularda kararlar alınmıştır. Ayrıca Müslüman Komisariyatı Merkezi Bürosu için seçimler yapılmıştır.

Kurultay başkanlığına Sultan Galiyev, Yalimov, Yarulasın seçilirken, Lenin, Troçki, Siverdlov, Zinoviyev, Stalin, F.Adler, Llbkanent, Maklin. Lebisi kurultay şeref başkanlığına getirilmiş ve kurultay sekreterliklerini de Abdurrahman, Firdevs, Urmanov, Açmazov yapmışlardır.

Türkiye Komünist Teşkilatı da bu kurultaya büyük önem vermiş ve Mustafa Suphi’nin başkanlığında 5 delege ile kurultaya iştirak etmişlerdir. Kurultaya Türk fukarasını temsilen katıldıklarını söyleyen Mustafa Suphi kurultayı tebrik konuşmaları yapılırken söz alarak, aşağıdaki konuşmayı yapmıştır:

“Sizi Türk Komünistleri namına tebrik için söz alıyorum. Dünyanın tali mukadderini tebdil edecek olan büyük inkılabının merkezi Moskova’da adalet, hak ve hürriyet namına Türk fukarasını temsil etmek ne büyük bahtiyarlık… O, Türk fukarası ki, paşa ve padişahlarının asırlardan beri devam eden vahşet ve cinayetleri altında eziliyor. O Türk fukarası ki, Avrupa’nın her türlü siyasi ihtiraslarına kan döküyor, Avrupa’nın vahşi ve muhteris dişleri arasında çiğneniyor. Eziliyor, mahvediliyor. Ve fakat aynı zamanda şu yalancı medeniyet dünyası tarafından yine “barbar” namıyla yad olunuyor. Filhakika Türkiye’de diğer memleketlerde olduğu gibi barbarlar var.Türkiye’de İnsan katili, kan emici hainler eksik değil fakat bunlar paşalar, padişahlar … Burada temsil ettiğimiz Türk işçisinin, Türk fukarasının kanını emici alçak vahşiler …

Bugün Rusya’da parlayan beynelmilel içtimai inkılap bayrağını kollarında yükselten Türk işçi ve köylüsünün mümessilleri, beynelmilel kapitale karşı ve fakat her şeyden evvel kendi zalim, barbar paşalarını ezmek azim ve kuvvetiyle hareket ediyor. Ben burada söz söylerken bütün Rusya’nın o fedakar kahramanlarına hitap ediyorum.Bütün dünyanın, bütün dünyadaki fukara sınıfının saadeti namına harikalar gösteren Rus ve Rusya’daki Müslüman inkılap kahramanları bilsinler ki, cenubun feyyaz- ı ekaliminde de aynı emel, aynı ideal için nefesini fedadan çekinmeyen Türk yoldaşlar var. Ve emin olsunlar ki, cenupta ihtilalin patlak vermesi bir “ateş” emrine bakıyor.

Yoldaşlar, Müslüman Komünistlerinin bu siyezdi pek büyük ehemmiyetle telakki olunacak bir ictimadır. Biz Rusya içinde içtimai inkılabın devam ve ihtisarına çalışırken, Avrupa muhterisleri kendi aralarında memleketleri birer çiftlik, halkları birer esir sürüsü halinde paylaşmak istiyorlar ve bu memleketler, bu halklar bilirsiniz ki umumiyetle Müslüman memleketleri, Müslüman halklarıdır. Onun için Moskova’daki Müslüman Komünistleri Siyezdi bütün Avrupa, o hain Almanya’nın, o sarraf Fransa’nın o hilekar, katil İngiltere’nin, Amerika’nın ….. ileyh korkulu nazarlannı celbeden o vakıa …

Onun için yoldaşlar, biz kararımızla metin azimkâr, kararlarımızı icrada tereddütsüz ,cesur olacağımıza şimdiden birbirimize söz vermeliyiz. Ve burada nazariyatçı ütopist sosyalistler halinde değil, bütün manasıyla ihtilalci, icracı bir heyet halinde hareket etmeliyiz.

Dünya inkılabı mühim bir devir geçiriyor. Bizim siyezd nazariyattan ziyade faaliyete ehemmiyet vermeli. Buradan çıkacak son karar bir nazariye mahiyetinde değil, belki her an patlamağa ve Avrupa’nın taç ve tahtını başına devirmeğe mehyai azim bir şarapnel muhabbetinde olmalıdır.

“Yaşasın Yoldaşlar, Rusya’nın bütün dünya fukarasına ümit azimi, hayat bahşeden inkılâbı,

“Yaşasın Müslüman Dünya’nın fedakar kahramanları,

“Yaşasın Enternasyonal!”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.