Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz ABD, “Ankara ve PYD’yi Yeniden Uzlaştırmalı”ymış!-KÖŞE YAZISI

ABD, “Ankara ve PYD’yi Yeniden Uzlaştırmalı”ymış!-KÖŞE YAZISI

640
0

Bunu, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey söylüyor.

Jeffrey özetle, “Her ne kadar Afrin harekâtı ile diplomatik çözüm ihtimali azalmış gözükse de, Vaşington’un, Suriye’de birbiriyle savaşan iki müttefikini uzlaştırabilir. Türkiye ve PYD’nin 2015 yılına kadar birlikte uyum içinde çalıştığını hatırlatmakta fayda var. Kobani’de IŞİD’e karşı operasyonların önünü koordinasyon içinde açmışlardı.” diyor. (BBC Türkçe, 26 Ocak 2018)

Eski Büyükelçi, bunları ve daha fazlasını, yine eski dışişleri kıdemli danışmanı David Pollock ile birlikte Şikago Tribune gazetesi için kaleme alıyor.

Bendeniz, bir “ekip” halinde dile getirilen bu fikirlerin boşuna olmadığı kanısındayım.

Eski Büyükelçi, terör örgütü PYD ile “yeniden uzlaşma”dan bahsederken, açıkça “yeniden” bir “çözüm süreci” öneriyor.

Bence, bu ihtimal kesinlikle var… Pek çok “mahfilde” gizli-açık konuşuluyor, dillendiriliyor!

İÇ ve DIŞ POLİTİKA İÇ İÇE

Artık, dış politika ayrı, iç politika ayrı değerlendirilemiyor… Her iki alan birbirininin içine geçmiş, alanına girmiş vaziyette…

Muhtemel bir “çözüm süreci”nin hem iç, hem de dış politikada doğrudan etkileri olacaktır. Bu etki, şimdiye kadar, içte de dışta da ülkenin aleyhine oldu.

Görüldüğü gibi, şimdi, içte ve dışta “yeniden çözüm süreci” heveslileri yoğun bir mesai halindeler…

Bahçeli’nin “ani” ve “anlam verilemeyen” çıkışlarının da bu ihtimalle alâkalı olduğu görüşündeyim. MHP’nin, her seferinde şiddetle karşı çıktığı “süreç”in tekrar gündeme gelmesine hiç tahammülü yok.

Bahçeli, AKP’ye yaklaşarak ve yakınlaşarak, muhtemel “çözüm-açılım süreci”nin önünü baştan kesmek istiyor. İktidar partisinin bütün “geriye dönüş” gemilerini yakmak istiyor.

Şimdilik gayet başarılı…

AKP-MHP yakınlaşması, hatta “ittifakı” sürerken, ABD eski büyükelçisinin “yeniden uzlaşma” önerisinin gerçekleşmesi imkânsız!