Ana sayfa GÜNDEM Sobacılar Odası; Çepur ile devam

Sobacılar Odası; Çepur ile devam

1031
0

Polatlı Sobacılar, Nalbantlar vb. Esnaf ve Sanatkarlar Odası, olağan genel kurulunu gerçekleştirdi; iki adayın yarıştığı seçimde mevcut Başkan Cabbar Çepur 98 oyla yeniden başkanlığa seçildi.

Polatlı Sobacılar, Nalbantlar vb. Esnaf ve Sanatkarlar Odası, cumartesi günü Güldeste Konak’ta olağan genel kurul toplantısını yoğun katılımla gerçekleştirdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan kongrenin Divan Başkanlığını ANKESOB Genel Sekreteri Nurettin Erol yaptı. Kongrede Mevcut Başkan Cabbar Çepur ve Başkan Adayı Halil Karakaya başkanlık için yarıştı. Yapılan seçim sonucunda 98 oy alan Cabbar Çepur yeniden Polatlı Sobacılar, Nalbantlar vb. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı oldu, Başkan Adayı Karakaya ise 57 oy aldı.

Yıldızkaya: “Oda başkanlarımızla ayda bir toplantı yapmayı planlıyoruz”

Kongreye; Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Belediye Meclis Üyeleri, siyasiler, STK temsilcileri ve esnaflar katıldı. Kongrede raporların okunması ve müzakereye sunulmasının ardından konuşmalar yapıldı. Kongrede konuşma yapan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya; “Bugün bu salonda bir kez daha gördük ki rekabetin olduğu yerde heyecan, mücadele oluyor. Önceki dönemlerde küçük bürolarda yapılan kongreler büyük salonlara taşmış durumda. Kongrelerimizde görev alan, göreve talip olan, seçilen, seçilemeyen bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın devlet hayatımızda, sosyal hayatımızda çok büyük önemleri var. İnşallah Kongrelerin bitiminde Sayın Kaymakamımızın da içinde olduğu bir heyetle, bütün oda başkanlarımızla ayda bir defa bir araya gelip Polatlımızın sorunları ve çözümleri üzerine konuşmayı planlıyoruz. Esnaflık bizim kültürümüzde önemli bir müessesedir. Kendileri şehrin dinamiğini oluşturuyorlar. Bende uzun yıllar esnaflık yapmış bir kardeşinizim. Tabi ki günümüz şartlarında ekonomik sıkıntıların farkındayız, biliyoruz. İnşallah bunlar aşılacaktır diye düşünüyorum. Hepinize bol kazanç temenni ediyorum.”dedi.

Polatlı Sobacılar, Nalbantlar vb. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetimi;

Başkan Cabbar Çepur. Yönetim Kurulu Asil Üyeler: Bülent Çelen, Adem Karaaslan, Mehmet Karaoğlan, Abdullah Eryıldırım, Recep Sönmez, Hasan Cenk Polat. Denetim Kurulu Asil: Ramazan Şimşek, Oğuzhan Uslu, Taner Eker.

“Sevdamız Polatlı Davamız Türkiye”

Başkan Çepur, yaptığı konuşmada sözlerine “Sevdamız Polatlı Davamız Türkiye” diyerek başladı. Çepur; “Bu parola ile çıktığım bu güzel yolda bir yerde değil her yerde olmayı kendime ilke edindim. Polatlı Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi doğa ve çevre koruma başkanıyım. Polatlı Şehit Ailelerine Hizmet Derneği Başkan Yardımcısıyım. Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı Denetim Kurulu Üyesiyim. Ayrıca; Yardımseverler Derneği, Türk Hava Kurumu, Kızılay Derneği, Madde Bağımlıları Derneği, Polatlıspor, Doğa ve Hayvanları koruma Derneği ve özellikle altını çizerek belirtmek istiyorum; Polatlı Kadın Eğitim ve Dayanışma Derneğinin tek erkek üyesiyim. Polatlı’da olmaktan gurur duyuyorum. Öncelikle Polatlı Halkına, Polatlı Esnafına ve değerli üyelerime beni bu görevlere layık gördükleri için çok teşekkür ediyorum.”dedi. Çepur, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Odamızı devraldığımızda bir hayli sigorta ve vergi borcu vardı, neredeyse hacizlik durumundaydık”

“Faaliyet raporunda da belirttiklerimizin haricinde söylemeye gerek duyduğum konulardan bazıları şöyle; Odamızı devraldığımızda bir hayli sigorta ve vergi borcu vardı, neredeyse hacizlik durumundaydık. Hem vergi borcumuzu hem sigorta borcumuzu ödedik. Odamızın üye kayıt defterleri Ankara Ağır Ceza Dairesinde idi defterlerimizi getirttik. Odamızı, diğer odaların seviyesine çıkarttık. Bu konuda bize her zaman yardımcı olan Genel Sekreterimiz Feride Özöztürk’e teşekkür ediyorum. Babalar gününde en yaşlı ve en genç üyelerimizi ziyaret ederek babalar günlerini kutladık. Yine anneler gününde tüm esnaf annelerimizin anneler gününü kutladık, ellerini öptük. Bugüne kadar odamıza üye olan esnaflarımızın doğum günlerini kutladık. Aynı zamanda cenazelerine ve düğünlerine katılarak acılarını ve sevinçlerini paylaştık. Odamız olarak tüm üst kuruluşlar ve oda, derneklerle aramızı iyi tutarak bir çok faaliyette bulunduk. Özellikle Polatlı Şehit Aileleri Dernek Başkanı Savaş Dinçer ile beraber tüm şehit aileleri anne ve babalarını ve şehitleri de kabri başında ziyaret ettik ve etmekteyiz. Şehit Aileleri Başkanı Savaş Dinçer’e teşekkür ederim. Vergi dairemizle beraber vergisiz ve sigortasız çalışanlarla mücadele başlattık. İyi neticeler aldık. 15 Temmuz darbe girişimine denk geldi biraz ara verdiler ve yeni dönemde de devam edeceğiz.”

“Haksız rekabetin önüne geçmeye çalışacağız.”

“Odamızın hem ismini hem de üyelerimizin Nace kod sıkıntılarını Gümrük ve Ticaret bakanlığına en az 5 kere giderek Bakanımız, bakan yardımcımız ve Esnaf Genel Müdürümüz Necmettin Erkan ve Daire Başkanımız ile görüşmemiz neticesinde hem isim konusunda, hem de nace kodları konusunda istişare yaparak odamıza faydalı olmaya çalıştık. Bu bağlamda bizlere her zaman destek olan Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Hüseyin Ar Başkanıma teşekkür ediyorum. Bundan sonra yapacaklarımdan ilk iş olarak başka odalarda olan üyelerimize Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğiyle birlikte Polatlı’da komisyon kurarak odamıza almak, Polatlı Belediyesi ve Vergi Dairesi desteğiyle Müteahhitler Derneği ve Emlakçılar Odası ile beraber toplantı yaparak Sigortasız ve vergisiz çalışanlar hakkında esnafımızın zarar görmemesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Haksız rekabetin önüne geçmeye çalışacağız.”

“Helal oylarınıza ihtiyacım var”

“Tüm üyelerimize odamızın kayıt numarası, sicil numarası odamıza kayıtlı olduğuna dair oda belgesi vereceğiz. Bizim geldiğimizde odamız çok kötü durumda idi buralara kadar getirdik bir şeyler yapmaya çalıştık. Bundan sonra siz değerli üyelerimizin oyları ile nasip olursa daha iyisini de yapmaya çalışacağız. Buraya gelen beni onurlandıran siz değerli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayın üyelerimiz Odamıza bundan sonra hizmet edebilmek için sizin gibi güzel ve değerli esnaflarımızın o değerli helal oylarınıza ihtiyacım vardır. Beni bu değerli göreve layık gören siz değerli üyelerimize şimdiden teşekkür ediyorum. Saklamak değil paylaşmak olsun Özün. Eleştiri değil çözüm bulmak olsun Sözün. Yıkmakta değil yapmakta olsun Gözün. Saldırmak değil sarılmak olsun Çözüm. Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”