Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Okulda Akademik Başarı İçin Ne Yapmalıyız?-KÖŞE YAZISI

Okulda Akademik Başarı İçin Ne Yapmalıyız?-KÖŞE YAZISI

770
0

Karne günü geldi ve aileler heyecanla karneleri bekliyor . Gençler ve çocuklar ise hangi notun açıklamasını nasıl  yapacaklarına dair zihin taramasında. Peki bu kadar stres yaşarken başarı gerçekten gelebilir mi? Elbetteki oldukça zor karne notları ile öğrencinin akademik düzeyini ve zekasının belirleyiciliğini ölçmek bana göre en anlamsız çalışmadır.Öncelikle koca bir dönemi geri de bırakan ailelere ve çocuklarımıza geçmiş olsun diyorum yeni bir dönem için hazırlıklara şimdiden başlayan ailelerin heyecanı ve stresini hayretle izliyorum. İkinci döneme daha farklı başlamak ve ilerlemek için neler yapılmalı biraz bahsedelim istedim.

Bir öğrencinin hayatını düzenleyebilmesi duygusal- sosyal- akademik vb pek çok alanda gereklidir. Ve gerçek başarı ancak bu şekilde ölçülebilir. Merkezimizde uygulanan dikkat testleri- kişilik test ve envanterleri ile doğru hedef belirleme ve doğru çalışma yöntemleri ile öğrencilerinizin akademik başarısını artırmaya ne dersiniz ve sadece okulda değil her alanda. Psikolojik danışmanlık yanında koçlukta son zamanlarda ülkemizde yerini almaya başladı. Polatlı ilçesinde koçluğu yapılan öğrencilerle kat edilen mesafeye bakıldığında da doğru işi yaptığınızı anlıyorsunuz. Ve buradan istem dışı da olsa kendimi iyi hissetmeye ve gururlanmaya başlıyorum danışanlarım adına.

Bazen çocuklar hedefinin ne olduğunu hangi derse nasıl çalışması gerektiğini öğrenme stilini bilmiyor olabilir. Bu şekilde yetişen çocuk başarısızlıkla etiketlenecek ve ailesi- arkadaşları hatta öğretmenleri tarafından da sürekli eleştirilecektir. Gelin biz eleştirmeye kendimizden başlayalım . Doğru davranış sergiliyor muyum ? Çocuğuma destek oluyor muyum yoksa onu daha da zor duruma mı sokuyorum. Cümlelerim olumlu mu olumsuz mu ? çocuğum ondan ne beklentim olduğunun farkında mı? Ya da ben çocuğumun ne istediğini biliyor muyum? Ve bunun gibi yüzlerce soru ile kendimizi değerlendirebiliriz. Eleştirebiliriz.

Peki gelim çocuğumuza bir koçu olduğunda çocuğunuzun başlangıç noktası ne olacak ? işte bu ve benzeri doğru soru teknikleri ile çocuğunuzun zihnini doğru yönde kullanmaya ve problemlere çözüm odaklı bakmasını sağlayacak bir çalışma içerisine girmiş olacak.

Nerdeyim bulunduğum nokta neresidir? Ve ben nereye ulaşmak istiyorum ?

Not: (Bu cümleleri lütfen sadece not ve okul bazlı değerlendirmeyin. Örneğin : arkadaşlarımla aram iyi değil ve ben düzeltmek istiyorum – ailemle iletişimde zorlanıyorum ve onlara gerçekte neye ihtiyacım olduğunu söylemek istiyorum- yanlış yapmaktan korkuyorum ama denemezsem hiçbir zaman öğrenemeyeceğim girişimci olmak istiyorum gibi cümleler de bir hedef noktasıdır. )

Şimdi isterseniz kısaca koçluk ve öğrenci koçluğu nedir bundan bahsedelim .

Koçluk Nedir?

Koçluk, kişilerin iş ve özel hayatlarında belirlemiş oldukları hedeflere ulaşmasını sağlayan, potansiyellerini açığa çıkaran, kişisel farkındalıklarını artıran, sosyal veya mesleki performanslarını yükselten çok yönlü bir gelişim sürecidir. Koçluk meslek standartları Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 22/5/2013 tarihli ve 2013/41 sayılı karar ile onaylanmış; 29/6/2013 tarihli ve 28692 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Böylelikle Türkiye’de koçluk, (Seviye 6) bir meslek olarak kabul edilmiştir.

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrenci koçluğu, öğrencilerin eğitim-öğretim hayatını ve sosyal becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir süreçtir.  Bu süreç, öğrencinin potansiyel kaynaklarını ortaya çıkardığı, hayattan beklentilerini belirlediği, duygusal zekâsını geliştirdiği, kişisel yetkinliklerini artırdığı çok yönlü bir gelişim yaratır. Öğrencinin okul başarısını artırmanın yanı sıra, hayat başarısını yükseltir ve kişisel gelişimini destekler.  Böylelikle kişileri hem eğitim-öğretim hayatına hem de yaşamın kendisine hazırlar.

Öğrenci Koçluğu Neden Önemlidir?

Öğrenci koçu öğrencilerin öğrenme modelini, temsil sistemini, çoklu zekâsını, EQ (duygusal) zekâsını, olumlu veya olumsuz inançlarını, değerlerini, stres seviyesini vb. birçok durumu ortaya çıkarır. Bununla birlikte, öğrencinin hedefine yönelik bir yol haritası oluşturmasına, eylem adımlarını belirlemesine ve hedefe doğru ilerlemesinde öğrenciye yol arkadaşlığı yapar. Aynı zamanda, seçme-yerleştirme merkezli eğitim sistemimizden dolayı birçok öğrenci, kendini kaygılı, karamsar ve başarısız hissetmektedir. Sınavlarda yüksek performans göstermek isteyen öğrencilerin yalnızca bilgisel donanıma sahip olması yetmez; stres ve kaygı yönetimini de öğrenmesi gerekir. Öğrenci koçluğu, öğrencinin olumsuz duygularını ortadan kaldırmasına yardımcı olarak sınav sürecinin kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlar. Özellikle ortaöğretim ve üniversite girişi sınavlarına hazırlanan öğrencilerin süreci daha kararlı, başarılı ve motive bir şekilde yürütebilmesi için öğrenci koçu profesyonel destek sağlar.