Ana sayfa GÜNDEM Çırak çalıştırana devlet desteği

Çırak çalıştırana devlet desteği

1136
0

Her yıl ocak-temmuz-ağustos-eylül aylarında yapılan çırak kayıtları, yapılan değişiklikle artık yıl boyunca yapılabilecek.

Polatlı Elektrik- Elektronik Teknisyenleri ve Esnaf Odası Başkanı Recai Taşçı, çıraklık yönetmeliğinde yapılan değişiklik hakkında basın açıklamasında bulundu. Çırak çalıştıran işverene verilecek devlet desteği hakkında konuşan Taşçı, öğrencilerin çıraklık sigortalarının devlet tarafından yatırıldığını ifade etti.

Artık yıl boyunca yapılacak

Çırak öğrenci kayıtlarının artık yıl boyunca yapılabileceğine değinen Başkan Taşçı; “Daha önce çırak kayıtları, Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 40. maddesi gereği her yıl temmuz-ağustos-eylül ayları ile ocak ayında yapılıyordu. Yapılan değişiklikler ile artık kayıtlar herhangi bir döneme bağlı olmaksızın yıl boyu ve sürekli olarak yapılabilecek. Çıraklık eğitimin zorunlu örgün eğitim kapsamına alınmasından sonra, çıraklık eğitimi ile ilgili yapılan düzenlemeler kapsamında; Orta öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Kayıt işlemleri” başlıklı 22. maddesinin 9. fıkrasında; “3308 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin 2. fıkrasına, “Bir İşletme ile sözleşme imzalayan 18 yaşından büyüklerin kayıtları yıl boyunca devam eder” ibaresi eklendi. Çırak öğrenci kayıtları yaş sınırı olmaksızın tüm yıl boyunca devam etmektedir. Kayıt yapılan öğrencilerin çıraklık sigortaları devlet tarafından yatırılmaktadır. Ayrıca yanında çırak çalıştıran işletmelere devlet desteği verilmektedir. Kayıt yaptıracak çırakların en az ortaokul/ ilköğretim mezunu olması gerekmektedir.”dedi.