Ana sayfa GÜNDEM Ovacık: “Rantçı değil halkçı yerel politikadan yanayız”

Ovacık: “Rantçı değil halkçı yerel politikadan yanayız”

865
0
PAYLAŞ

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanlığınca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününe özel bir basın toplantısı düzenlendi.

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık ve Yönetimi, Kadın Kolları Başkanı Canan Türker ve Gençlik Kolları Başkanı Aytaç Ateş ile birlikte yerel basınla kahvaltıda buluştu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. CHP İlçe Örgütünce BEKOS Börek Evinde organize edilen kahvaltı programında, gazetecilik mesleğinin zorlukları ve önemi, ilçenin ve ülkenin gündemi konuşuldu. Ovacık, hem geçmiş dönem Ak Parti yerel yönetimini hem de mevcut MHP yerel yönetimini eleştirdi.

“Basın mensuplarımız bizim için çok önemli”

CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık yerel basının hükümet ka­nadından desteklenmesi gerektiğini düşündüğünü ifade ederek; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü­nüzü kutluyorum. Emekçi çalışan gazetecilerimiz özellikle yerel ga­zeteciler basın mensuplarımız bizim için çok önemli. Kısa bir sü­rede olsa bende bu işle uğraştım. Ne kadar zor bir iş olduğunun bi­lincindeyim. Sizlerin özellikle yerel anlamda ve hükümet nezdinde yasal güvence altına alınarak desteklenmesinden yanayım. Maa­lesef ki mevcut hükümet sizin so­runlarınıza çok da eğilmiyor diye düşünüyorum. Yerel Basın yalnız bırakılmaması, demokrasini olmaz olmazlarından basının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Maalesef 163 gazetecimizin tutuklu olduğu bugünlerde bunun önemi daha da ortaya çıkıyor. Milletvekili olmasına rağmen içerde olan arkadaşla­rımız var. Bu kabul edilemez bir durumdur. Demokratik Türkiye’ye yakışmamaktadır.”dedi.

“Olağanüstü hal ül­kemize hayır getirmez”

Açıklamasının devamında ülke gündemine değinen Ovacık, OHAL’in sürekli uzatılmasına tepki göstererek, OHAL uygulamasının demokratik sistemin uygulanması önüne set oluşturduğunu söyledi. Reza Zarrab davası sürerken CHP’li bir belediyeye operasyon düzenlenmesini gündem değiştirmek olarak değerlendiren Ovacık, Ak Parti hükümetinin medyayı da kullanarak gündemi istediği zaman ustaca değiştirdiğini söyledi. Ülkenin bir borç sarmalında olduğunu söyleyen Ovacık, hükümetin  borcu borçla kapatmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

“Taşeron İşçileri Gündeme Getiren CHP Olmuştur”

Taşerona kadro durumunu gündeme taşıyanın CHP olduğunu belirten Ovacık;  “Bizim dile getirdiğimiz ko­nular zoraki de olsa hükümet tarafından karşılı bulmaya çalışıl­makta. Hem asgari ücretin yaklaşık 200 TL artışı bizim sayemizde oldu. Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili muammalı du­rumlarda söz konusudur.”dedi. Konuşmasının devamında eğitim sistemini eleştiren Ovacık; Laik eğitim sisteminden uzaklaşıldığını, daha 4+4+4 sistemi oturmamışken TEOG sınavının değiştirildiğini, 16 senede eğitimde yapılan değişikliklerin eğitimde kaliteyi düşürdüğünü ve Türkiye’nin uluslar arası standartlarda son sıralarda yer aldığını söyledi. İlçemizde bir ortaokul hakkındaki iddialara da değinen Ovacık; “Yetiştirme yurdunda yetişen genç­lerimizin istihdam edilmesinin yeri okullar olmamalı daha farklı alan­larda istihdam edilmemelidir. So­runlu yetişen çocukların sübyanların arasında işi olmamalı diye düşünüyoruz. Milli eğitim ba­kanlığı ile İlçe Milli eğitimimizin ve Kaymakamlığımızın görüşerek bu konuda önlem alınmasını talep ediyoruz.”dedi.

“Suriye Politikası çamura saplandı”

Uluslararası ilişkiler anla­mında ülke politikasını eleştiren Başkan Ovacık, “Dış politika an­lamında hükümet sınıfta kalmıştır. Özellikle bu Suriye Politikası çamura saplandı. Suriye de rejime karşı düşünce ile mezhep üzerinden dış politika oluşturul­muştur. Orada radikal unsurlara destek sağlanmıştır. Bunun sancıla­rını şuanda yaşamaktayız. Hükü­met bu sıkıntılı süreçten Rusya ve İran’la ortak hareket etme yönünde temaslarda bulunarak bu sıkıntıdan kurtulmaya çalışmaktadır. Yurtta sulh cihanda sulh politikası­nın dış politikada egemen olması gerekiyor. Özellikle Kudüs’ün Amerika’daki iç politikaya alet edilmesine karşıyız. Kudüs’te çö­zümün iki devlet arasında olmasın­dan yanayız.”şeklinde konuştu.

“AKP ve MHP Polatlı’yı yönetemedi, yönetemiyor”

Ovacık, konuşmasının devamında yerel sorunlara değindi. “Hem 10 yıllık AKP Yakup Çelik dönemi hem de mevcut Milliyetçi Hareket Partili üç buçuk senelik Belediye Yönetimi bize göre Polatlı’yı yönetemedi, yönetemiyor” diyen Ovacık, alınan kararların ve ihalelerin şeffaf olmadığını iddia ederek kamuoyundan gizlendiğini söyledi. Kartaltepe ihalesi hakkında konuşan Ovacık; “E-90’na bakan Belediye’nin kendi arsasına yapmış olduğu ihale %32 lerde verildiği söyleniyor. Bu %32 lik oran şuanda Polatlı’nın hiçbir yerinde %32lik oran yok. Yani emsali düşük olan yerlerde bile şuanda 30’ların üzerinde kat karşılığı arsalar veriliyorken Polatlı Belediyesi emsali yüksek olan değerli bir arsasını, E-90 bakan arsasını %32 ile kat karşılığı vermiş durumda. Bizce Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu oranı çok düşük buluyoruz. Ortalama şuanda borsa yolunda arsalar kat karşılığı veriliyor. %42lerde 43lerde hatta 45lerde kat karşılığı arsalar verilir iken %32 ile ana artere Eskişehir yoluna bakan E-90 bakan bu değerli arsanın %32 lerde verilmesini biz kabul etmiyoruz, aykırı buluyoruz. Halkçı düşünceye uygun bulmuyoruz, rantçı olarak bir düşünce olarak görüyoruz. Aynı zamanda yola cephe yapılacak olan iş yerlerinin Polatlı esnafımıza zararının dokunacağını düşünüyoruz. Zaten Polatlı’da ulusal marketler Polatlımızın sıcak parasını alıp götürüyorlar. Buna rağmen daha yine de Polatlı’nın mevcut sıcak parasının vatandaşın cebindeki paranın yine dışarıdan gelen firmaların cebine aktarılmasına karşıyız.”dedi.

“Yerel seçimlerde başarı elde edersek nasıl halkçı belediye olunur göstereceğiz”

İlçedeki otopark sorununa da değinen Ovacık, Polatlı Belediyesi bütçesinin bu sorunu çözmek noktasında yeterli olduğunu fakat 13 buçuk yıldır bu konuda tek çivi çakılmadığını söyledi. Hem Ak Parti hem de MHP Yerel yönetim anlayışını eleştiren Ovacık; “Rantçı değil halkçı yerel politikadan yanayız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak inşallah önümüzdeki yerel seçimlerde başarı elde edersek nasıl halkçı belediye uygulamaları politikalara uygulanıyor onları inşallah Polatlı halkına seçimi kazandığımızda göstereceğiz. Bu anlamda; Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Odunpazarı, Ankara Çankaya, Yenimahalle, Aydın Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Avcılar Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi bizlere ön ayak olacak belediyelerdir. Polatlı’da inşallah halkçı bir belediyeye seçimlerde başarılı olarak uygulamaya sokacağız.”dedi.

Yürütmeyi durdurma davası devam ediyor

Üçpınar hakkında açtıkları yürütmeyi durdurma davasından da bahseden Ovacık, “Talebimiz var ama umudumuz yok” dedi. Üçpınar bölgesi hakkında beton yığınından kaçan vatandaşın bu bölgenin imara açılmasıyla beton yığınına sokulduğunu söyleyen Ovacık; “Cumhuriyet Halk partisi olarak kabul etmediğimiz bir düşüncedir. Polatlı’nın daha yeşil bir alana kavuşması sosyal orantıların artarak nefes alınabilir bir yaşam merkezi haline gelmesini istiyoruz. Bu anlamda hem Ak partili hem de Milliyetçi Hareket Partili Belediye yönetimlerinin bu icraatlarını da uygun bulmuyoruz ve biz onlardan farklı olacağız. Bahsettiğim gibi imar konularında da şehrin tüm gelişiminin eşit olarak ele alacağız. Rantı eşit dağıtacağız.”dedi.