Ana sayfa GÜNDEM Kanserden korunmak mümkün

Kanserden korunmak mümkün

621
0

Kanser tedavisinde Ankara’da bir marka haline gelen Özel Ankara Umut Hastanesi, Kanser hastalığı ve türleri ile ilgili ve korunma yolları konusunda bilgilendirmeye ve vatandaşları bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor.

Özel Umut Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. C. İsmail Bilgiç, kanser hastalıkları hakkında bilgi verdi. Bilgiç, kanser hastalığı türleri, genetik ve risk faktörleri, tedavi ve korunma yöntemleri hakkında konuştu. Kanserin genetik ve çevresel faktörlerin birlikte rol oynadığı bir hastalık olduğunu belirten Bilgiç, erken teşhisin kanser tedavisinde önemli rol oynadığını belirtti. Genetik faktörlerin önüne geçilmesinin zor olduğunu belirten Bilgiç, hayat tarzını değiştirerek kansere yakalanma riskinin azaldığını söyledi.

Sigaradan uzak durun, akciğer kanseri olma riskini azaltın

Özellikle meme kanserinde eğer ailede varsa meme kanseri taramasından erken yaşta geçilmesi gerektiğini belirten Bilgiç, en az ayda bir elle muayene yapılmasını, en ufak bir şüphede hemen doktora başvurulması gerektiğini söyledi. Çevresel faktörün kanser yapıcı etkilerine de değinen Bilgiç, dünyada en çok görülen kanser türünün akciğer kanseri olduğunu bu sebeple sigara kullanma alışkanlığından ve sigara içilen ortamlardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Bilgiç, en zor teşhis edilen kanser türünün de pankreas kanseri olduğunu belirterek, bu tür bir kanserin iç organlara yakınlığı sebebiyle çok çabuk yayıldığını, bu sebeple son aşamaya doğru ancak tespit edilmesi nedeniyle kötü sonuçlara neden olduğunu, pankreas kanserinin sinsi bir hastalık olduğunu, korunmak için ise doğru beslenme, bol oksijen alma ve spor yapılması ile kanser önleyici diğer tedbirlerin uygulanması gerektiğini söyledi. Bilgiç, pankreas kanseri hastalarının özellikle karın ağrısı, sarılık ve vücutta kaşıntı gibi belirtilerle hastaneye geldiğini söyledi. Kolon kanseri teşhis yöntemlerine de değinen Bilgiç, eğer ailede kolon kanseri olan bir birey yoksa özellikle 50 yaşından sonra kolonoskopi yaptırmak gerektiğini söyledi.

Kanserden korunmak için yapılması gerekenler

Özel Umut Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. C. İsmail Bilgiç, konuşmasının devamında kanserden korunmak için yapılması gerekenlerden bahsetti. Kanserden korunmak için; bol oksijenli ortamlarda bulunmak, meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesi, kırmızı etin doğru pişirilmesi, alkol ve sigara kullanmamak, düzenli spor yapmak, tavsiye edildi.