DOLAR 8,6236-0.06%
EURO 10,12400.02%
ALTIN 492,690,10
BITCOIN 363670-2,67%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

13:02

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Özel, öğrencilerin sorunlarını meclise taşıdı

Özel, öğrencilerin sorunlarını meclise taşıdı

ABONE OL
4 Ocak 2018 14:24
Özel, öğrencilerin sorunlarını meclise taşıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi Meclis Üyesi Mahir Özel sözünü tuttu; Polatlı Belediye Meclisi 2018 yılı ilk toplantısında ilçemizde bu yıl eğitim öğretime başlayan Gazi Üniversite Polatlı Meslek Yüksek okulu öğrencilerinin sorunlarını meclise taşıdı.

Geçtiğimiz ay “Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Polatlı” haberimiz ile gündeme gelen sorunlar üzerine, öğrencilerin yaşadıkları bu sorunlara kayıtsız kalmayarak sorunları öğrencileri ziyaret ederek yerinde dinleyen Meclis Üyesi Mahir Özel, söz verdiği gibi bu sorunları ilk meclis toplantısında kürsüye çıkarak anlattı. Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde de bu sorunları anlatacağını ayrıca EGO Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yapacağını söyledi.

Özel: “Bundan sonrası sorumluların ayıbıdır”

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi Meclis Üyesi Mahir Özel sözünü tuttu; Polatlı Belediye Meclisi 2018 yılı ilk toplantısında ilçemizde bu yıl eğitim öğretime başlayan Gazi Üniversite Polatlı Meslek Yüksek okulu öğrencilerinin sorunlarını meclise taşıdı.

Geçtiğimiz ay “Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Polatlı” haberimiz ile gündeme gelen sorunlar üzerine, öğrencilerin yaşadıkları bu sorunlara kayıtsız kalmayarak sorunları öğrencileri ziyaret edip yerinde dinleyen Meclis Üyesi Mahir Özel, söz verdiği gibi bu sorunları ilk meclis toplantısında kürsüye çıkarak anlattı. 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında açılan Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasında eğitime başlayan Polatlı Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin sorunlarını geçtiğimiz ay “Üniversite Öğrencilerinin Gözünden Polatlı” başlığı ile manşetimize taşımıştık. Haberin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi Meclis Üyesi Mahir Özel, Polatlı Meslek Yüksek Okulunu ziyaret ederek öğrencilerle görüşmüş ve sorunları yerinde dinlemişti. Özel, Polatlı Belediye meclisinin yılın ilk toplantısında bu sorunları meclise taşıdı. Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde de bu sorunları anlatacağını ayrıca EGO Genel Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yapacağını söyledi.

“Ulaşım, yurt, barınma konularının özellikle öne çıktığının bire bir dinledik”

Meclis Üyesi Mahir Özel, Polatlı Belediye Meclisinde yaptığı konuşmada; “Üniversite öğrencilerimizin basına yansıyan sorunları ve sıkıntılarını kendilerinden birebir dinlemek ve onlarla ilgili yapabileceklerimizi değerlendirmek maksadıyla Belediye Meclis Üyesinin sorumluluk bilinciyle ziyaretlerine gittik. Gittiğimiz de gördük ki tek sorunlarının derslerini çalışarak bir üst sınıfa geçip başarılı olmak hedefi ile mesul olan üniversite öğrencileri yerine; ciddi anlamda: eğitim, ulaşım, barınma, çevre, kentsel sosyal alanların yetersizliği ve emniyetle ilgili bir takım sorunla mücadele verdiklerine şahit olduk. Anlatımlarından, ulaşım, yurt, barınma konularının özellikle öne çıktığının bire bir dinledik. Onlar bizim evlatlarımız. Bu yurdun umudunu inancının tarihini töresini bizden aldıkları tüm deneyimleri geleceğe taşıyan, yine yurdun dört yanından bize gelen dinamik genç insanlarımız. Onlar; Genlerimizin genç sahipleri. Göz bebeklerimiz, Umuda açılan kapımız, Geleceğe açılan penceremiz. Her türlü sorunla savaşmış, hayat gailesi içinde mücadele etmiş, ailesinin çabaları kendi gayretleri sonucunu Polatlı mızı tercih etmiş ve burada okumaya gelmiş bize kendisini kendilerini emanet etmiş yavrularımız, evlatlarımız,  ana kuzuları. Onlar yurdun, bu aziz vatanın dört bir yanından yine bu ülkeye hizmet etmek maksadıyla ve kentimizde üniversite eğitimi almak amacıyla gelmiş çocuklarımız evlatlarımız. Annelerinin babalarının Gözlerinden esirgediği Vatan evlatları.”dedi.
“Halledilmeyecek hiçbir sorun ortada yok”

Özel, konuşmasının devamında; “Ülkenin her şeyini umudunu inancını kültürünü tarihini töresini geleceğe taşımak gelecek nesillere ulaştırmak maksadıyla yetiştirdiğimiz evlatlarımız. Anadolu’nun gelişen tarih kültür ve ekonomik alanda mesafeler kat eden kentimiz Polatlı’yı, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanına tanıtıp izletip sevdirmeyi hedeflemişken, görülen o ki yurdun dört bir yanından bize gelen bizden biri olmaya bizi sevmeye aday olan çocuklarımızın hiç de istemediğimiz haklı tepkilerini alıyoruz. Mezuniyetlerinde onları Polatlı ile ilgili güzel anılarla kendi kentlerine kendi çevrelerine gönderecekken istemeden de olsa kentimiz ile ilgili olumsuzlukları bu genç dimağların belleklerinde yükleyip yörelerine öyle gönderiyoruz. Aslında  görüyoruz ki halledilmeyecek hiçbir sorun ortada yok. Polatlı belediyesi olarak da yapılabilecek ne varsa yapılmış ve yapılmaya devam edildiği görülüyor. Ancak ulaşım  barınma ve diğer konular da yukarıların daha aktif olması gerektiği inancını taşıyoruz. Yakın zamanda çözümler umuduyla, notlarımızı alarak Polatlı ve Ankara belediye meclislerin de sesleri olacağımızı, konuların çözümüne yönelik girişimlerde bulunarak yine ilgili idari ve sorumlu makamlara anlatacağımız sözünü verdik. Verdiğimiz sözü tutmazsak bu bizim ayıbımız olurdu. Bu vesile ile biz sözümüzü yerine getirdik.  Bundan sonrası öğrencilerimizin istek ve dileklerini yerine getirmeyen sorumlularının ayıbıdır. Bu Meclisin; ortak paydası Polatlı, ortak sevdası Polatlı olan üyelerden meydana geldiğine inancımız tamdır. EGO Otobüslerinin acilen sefere başlayarak ulaşımda ki sorunları çözmesi Ak partili meclis üyelerimizle birlikte öncelikle çözmemiz gereken sorunların başında gelmektedir. Diğer yandan Polatlımız eğitim alanında da sürekli mevzii kaybetmektedir. Ankara’nın başka bir ilçesi Çubuk da 14 bin kişilik üniversite kampusu açılırken Polatlının çok küçük çapta öğrenci yurtlarından dahi eksik kalması düşündürücüdür. Bu konuda Ak partili Büyükşehir Meclisi üyesi arkadaşlarımın daha aktif olmalarını beklemek Polatlılı hemşerilerimizin öncelikli arzularıdır. Allah hepimize yardımcı olsun.”cümlelerine yer verdi. Bunun üzerine Meclis Üyesi İlyas Kara, eski Devlet hastanesi binasının sağlık bakanlığından tahsisinin büyükşehire verildiğini ve aile yaşam merkezi olarak planlandığını hatırlattı. Kara, Ak Parti ilçe başkanlığının o binanın yurt olması konusunda gayretleri olduğunu söyledi.

“Çok daha rahat ve konforlu bir eğitim öğretime kavuşacaklar”

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, yaşanan bu sorunlara ilişkin; “Polatlı Üniversite şehri olmak istiyor. Geçmiş dönemler ve bizim dönemimiz dahil gayretlerimiz var. Bir şehirde Üniversite kurulmasının kararı, siyasi iradenin vereceği bir karardır. Üniversite kurulma aşamasında olduğu için özellikle barınma sorununun olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu konuyla ilgili KYK İl Müdürü Polatlı’ya iki defa geldi. Kendileri ile birlikte acil olarak nerelerde yurt yapılabileceği konusunda tartıştık. Şehitlik mahallesinde eski Şafak yurdunun tadilat yapılarak bu yıl açılması planlandı, eski eşyalar belediyemizce tahliye edildi. KYK birkaç gün sonra buranın tadilatını yapacak. Mahir Bey’e teşekkür ederiz, kendisi duyarlılık göstererek öğrencileri ziyaret etmiş bu çok önemli. Bir diğer konu ulaşım konusu; Polatlı’daki şehir içi ulaşım konusu şu anda bizi daha çok ilgilendiriyor. Bu konuda UKOME birimine bilgi verdik, görüşmelerimiz devam ediyor. Bu yıl biraz aksamalar olsa da önümüzdeki yıl öğrencilerimiz çok daha rahat ve konforlu bir eğitim öğretime kavuşacaklar. Keşke Çubuk’tan önce Polatlı Üniversite olabilseydi. İnşallah sıra bizimdir, kampus alanımız hazır, sadece siyasi iradenin karar alması gerekiyor.”dedi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.