Ana sayfa GÜNDEM Aydın’dan, mükelleflere önemli uyarılar

Aydın’dan, mükelleflere önemli uyarılar

734
0

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek aralık ayında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7061 sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” (Torba Yasa) hakkında çok önemli bilgiler verdi.

Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek 01.01.2018 tarihinden önce mükelleflere 7061 sayılı torba yasa hakkında hatırlatma ve bilgilendirmede bulundu. Aydın, 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan torba yasa ile ilgili yeni düzenlemeler ve yapılan değişiklikler ile alakalı konuştu.

Aydın, 7061 sayılı torba yasa hakkında konuştu

Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek 01.01.2018 tarihinden önce mükelleflere 7061 sayılı torba yasa hakkında hatırlatma ve bilgilendirmede bulundu.

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, dün bir basın toplantısı düzenleyerek aralık ayında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7061 sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” (Torba Yasa) hakkında önemli bilgiler verdi. Aydın, 01.01.2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan torba yasa ile ilgili yeni düzenlemeler ve yapılan değişiklikler ile alakalı konuştu.

Vergi mükellefi olmayan internetten satış yapamayacak

Aydın, öncelikle yeni düzenlemeler hakkında konuştu. Yeni düzenleme ile birlikte artık herkesin internetten istediği gibi satış yapamayacağına değinen Aydın; “İnternet üzerinden satış yapan mükelleflerimizin ya da mükellef olmayıp da yinede internet üzerinden satış yapan kişileri engellemek adına devlet vergiye gönüllü uyum sağlamak için bu durumu şeffaflaştırmak adına e-ticaret üzerinden yapılan bu işlemlere ambargo koydu diyebiliriz. Yani; İnternet üzerinden satış yapan kişiler e-ticaret.gov.tr adresine 31.12.2017 tarihine kadar kayıt olmazlarsa 5bin ile 20bin TL arasında cezalara maruz kalacaklar. Vergi mükellefi olsun olmasın herkes internet üzerinden satış yapan buraya kayıt olmak zorunda. Buradaki amaç vergi kaçırmalarını önlemek, artık internetten satış yapmak isteyenler elde ettikleri gelirin vergisini ödeyecekler. Bu düzenleme sosyal medya hesapları ve bazı alışveriş siteleri üzerinden yapılan satışları da kapsıyor.”dedi.

Kira gelirinden alınan vergi %40’a çıkıyor

Kiradan elde edilen gelir üzerinden alınan vergide artış olacağını duyuran Aydın; “7061 sayılı kanunda çok önemli maddeler 1.1.2018’de yürürlüğe giriyor. En önemlilerinden bir tanesi kira gelirlerine verdiğimiz beyannameler. Sadece kiradan dolayı mükellef olan kişiler götürü gider dediğimiz masraf yazma yöntemiyle %25 oranında elde ettikleri gelirin %25’i oranında gider yazıyorlardı. Bu rakam %15’e düştü. Ödeyecekleri vergide ortalama %40’a varan bir artış olacak. Vergideki bu artışın sebebi götürü gider oranının  %25’den %15’e düşmüş olmasından kaynaklanıyor. 1.1.2018’de itibaren devreye giriyor. 2017 yılında elde etmiş gelirlere de uygulanacak.”şeklinde bilgi verdi.

Vergi avantajı %75’den %50’ye düştü

Sermaye şirketleri ile ilgili yapılan Taşınmaz ve iştirak kazancı satış istisnası düzenlemesi hakkında konuşan Aydın; “Sermaye Şirketleri, bünyelerinde tutmuş oldukları menkul kıymetlerin ve gayrimenkullerin iki yıl aktifinde kayıtlı olması halinde, bu gayrimenkul ve menkullerin satışından dolayı %75’lik bir vergi avantajı sağlıyorlardı. Fakat bu %75’lik vergi avantajı 7061 sayılı torba yasayla birlikte %50’ye düşmüş durumda. Kurumların iki tam yıl süreyle aktifinde yer alan taşınmaz ve iştirak hisselerinin satış kazançlarında hali hazırda %75 oranında bir kazanç istisnası var iken 7061 torba yasa ile birlikte %50’ye düşmüş oluyor bu istisna.”dedi.

Kurumlar vergisi %20’den %22’ye çıkıyor

7061 sayılı torba yasa ile birlikte kurumlar vergisinde yapılan değişikliğe değinen Aydın; “Kurumlar vergisi oranlarında da yine bu yasa ile birlikte değişiklik yapılmış. Kurumlar vergisi normalde vergi masrafı ne olursa olsun %20 üzerinden vergi ödüyorlardı. Ancak 1.1.2018’de uygulamaya başlamak üzere %20’den vergi oranı %22’ye çekmiş durumda.”dedi. Aydın, 2018-2019 ve 2020 yılları için kurumlar vergisi oranının %22 olarak belirlendiğini söyledi.

Eski yazar kasalar mali hafızaları dolana kadar kullanılabilecek

Mükelleflerin en çok merak ettiği konulardan biri olan yeni yazar kasalara geçiş işlemleri hakkında da bilgi veren Aydın; “Şuan da kullanmış oldukları yazar kasalar eğer ki eski nesil yazar kasa ise mali hafızaları dolana kadar kullanmaya devam edecekler. Buna barkotlu sistem yazar kasa kullanan perakende marketler de dahil. Barkotlu yazar kasa kullanan marketler de mali hafızaları dolana kadar eski nesil yazar kasalarını kullanmaya devam edecekler.”dedi.

Vergisini düzenli ödeyene %5 indirim

ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, toplantının devamında bir de indirim haberi verdi. Bu yeni düzenlemeye göre kurumlar ve gelir vergisini düzenli ödeyen mükelleflere %5 vergi indirimi uygulanacak. Vergi indiriminden yararlanacak olan mükelleflerin, ticari, zirai ve mesleki faaliyetler nedeniyle gelir vergisi mükellefi olmaları gerekiyor. Finans ve bankacılık sektöründe faaliyet gösterenler ve sigorta şirketleri, emeklilik ve yatırım şirketleri (kurumlar vergisinden hariç) %5’lik indirimden yararlanamayacaklar. Peki vergi indiriminden yararlanabilmek için; indirimin hesaplanacağı ait olduğu yıl ile bundan önceki iki yılda beyannamelerini yasal süresi içinde vermiş olmaları ve kanunun tanıdığı yasal süre içinde ödemiş olmaları lazım. Bir diğer yararlanma şartı ise; beyanname yılı ve önceki iki yıl içerisinde idarece her hangi bir ceza uygulanmamış veya eksik bildirim tespit edilmemiş olması gerekiyor. Vergi indiriminden yararlanmak için ayrıca; vergi borcunun beyanname verildiği dönemde en fazla bin lira olması gerekiyor ve vergi indiriminin hesaplanacağı ait olduğu yıl ile bundan önceki dört takvim yılında herhangi bir ceza almış olmaması gerekiyor.

Serbest meslek için de e-defter zorunluluğu başlıyor

2014 yılı ve sonrası yıllık hasılatları 10 milyonu geçen mükellefler e-deftere geçiyorlardı ve faturalarını e-fatura olarak kesiyorlardı. ASMMMO Polatlı Temsilcisi Semih Aydın, maliye bakanlığından yapılan açıklamaya değinerek 01.01.2018 tarihinden itibaren serbest meslek mensuplarının da artık e-defter tutacaklarını söyledi. Buna göre artık serbest mesleklerde de defter beyanları internet üzerinden yapılacak. Geçmişe dönük her hangi bir işlem yapılamayacak. Aydın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Artık serbest meslek mensuplarının muhasebe birimlerine faturalarını gönderirken geçmiş dönemden fatura kalmaması için özen göstermeleri lazım, çünkü artık geriye dönük işlem yapılamayacak. Serbest meslek mensupları ile basit usul mükelleflerin de e-defter sistemine geçmeleri gündemde. Basit usul mükelleflerin en geç 30.06.2018 tarihine kadar başvuru yapması gerekiyor. Serbest meslek mensupları da 31.01.2018 tarihine kadar başvuru yapmalılar.”dedi.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Dönemi Başlıyor

Son olarak 01.01.2018 tarihinde uygulanmaya başlayacak olan Zorunlu BES hakkında açıklama yapan Aydın; “01.01.2018 tarihinden itibaren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler de bireysel emeklilik sistemine geçiş yapacaklar. Normalde 2017 yılında 1000 işçi ve üzerinde çalışanlar bireysel emeklilik sistemine geçti. 250 ve üzerinde çalışanlar 1 Nisanda bireysel emeklilik sistemine geçti. 100 işçi ve üzerinde çalışanlar da 1 Temmuz 2017 tarihinde bireysel emeklilik sistemine geçmiş bulunmakta. 01.01.2018 tarihinden itibaren ise çalışan sayısı 50 ve üzerinde olan ancak 100’den az olan işletmeler yanında çalışan işçilerine zorunlu olarak bireysel emeklilik sistemine kayıt yaptırmak zorunda. 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ise 10 işçiden fazla ve 50 işçiden az çalışanı olan kişiler de bu tarihten itibaren bireysel emeklilik sistemine giriyor. 01.01.2019 tarihinden itibaren ise 5 işçi ve üzerinde çalışanı olan herkes bireysel emeklilik sistemine geçmek durumunda. Bireysel emeklilik sistemi, işçinin almış olduğu maaşın %3’ü kesilerek fona aktarılmasıyla gerçekleşecek. Eğer işçi bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak istemiyorsa iki ay içerisinde işverenine durumunu bildirerek sistemden çıkabilir. İşçi isten çıktığında eğer isterse fonda biriken parasını talep edebilecek. Bireysel Emeklilik sistemine kayıt edilecek işçi en fazla 45 yaşında olacak.”şeklinde bilgi verdi.