Ana sayfa GÜNDEM Ovacık, Radyo Hür’e Konuk Oldu

Ovacık, Radyo Hür’e Konuk Oldu

692
0

Radyo Hürde Hür Siyaset Programında, Mehmet Salçın, İstiklal Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sevim Işık ve Ayrıntı Gazetesi İmtiyaz Sahibi Osman Yüksel’in konuğu olan CHP İlçe Başkanı Selami Ovacık; kongre süreci, 2019 seçimleri, delegelerin istifaları ve vatandaşın CHP ye bakışını anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe başkanlığı 2019 seçimleri için çalışmalara başladı. 2014 seçimlerine nazaran bu seçimde Belediye başkan adayını oldukça erken açıklayacak olan CHP  mart 2018 tarihinde CHP Polatlı Belediye başkan adayını ve Belediye meclis üyelerini sahaya indirecek. Radyo Hüre konuk olan CHP Polatlı İçe Başkanı Selami Ovacık gazetecilerin sorularını cevaplandırarak merak edilen aday profilini çizdi.

“Bunlar siyasetin doğasında var”

CHP İlçe başkanı Ovacık; “2019 yılında 3 seçim var.  Budan dolayı önceki dönem ilçe başkanlarımız belediye başkan adaylarımız  tek bir aday ve liste ile  ilçe kongresine gidilmesi gerektiğini söylediler. Önceki dönem ilçe başkanlarımız Parti büyüğümüz ilçe dışında iken delegelikten  istifa ettiğini söylediler. Kendisini aradım saygı duyduğumu söyledim. Bunlar siyasetin doğasında var. Ama bu harekete şaşırdığımı da söyleyebilirim. Polatlı’da yaptığımız kongremiz katılım olarak fena değildi çok idealde olmasa vasat bir kongre değildi.”dedi. Başkan Ovacık daha sonra şunları söyledi:

“CHP Polatlı’da baraj altında kalmamalıydı”

“CHP daha önceki seçimlerde olduğu gibi 2014 yılında adayını geç  çıkarttı. Bu önemli bir faktördü. İkinci faktör büyükşehirdeki adayımızın MHP tabanlı  oluşu elimizi zayıflattı. Yerelde   Mürsel beyin ilçe başkanlığı döneminde kendisini ona göre hazırlayıp çalışmalara erken başlaması bir faktör. Ak Parti iktidarının yerelde 2 dönem belediye  başkanlığı yapması kendisinin yıpranması, Polatlılı seçmenin Ak partili adaydan kurtulma isteği, CHP’nin yerelde 3 parti oluşu bizim hanemize eksi yazıldı. Yakup Çelik’ten kurtulma istediği o günün şartlarında ana muhalefet olan MHP’ nin önünü açmıştır. “Ankara’da Mansur Polatlı’da Mürsel” söyleminin  Polatlı’da seçmen üzerinde etkisi artmış ve karşılık bulmuştur. CHP  olarak bilinçli seçmen kitlesine sahibiz. Polatlı’daki olay Etimesgut’ta yaşandı. Buna rağmen CHP Polatlı’da baraj altında kalmamalıydı. Ana muhalefet partisi bu duruma düşmemeliydi. O günün şartlarında aday bulma sıkışıklığı yaşandı. Aslolan adaydı ve adayın tabanı olması gerekiyor ve erken yola çıkması gerekiyor. Buradan ders çıkarttık.”

CHP mart ayı itibari ile belediye başkan adayını açıklıyor

“Ocak ayının ilk haftası il kongremiz var. Daha sonra ilçe genişletilmiş  istişare toplantımızı yaparak aday olmak isteyen arkadaşlarımızı  cesaretlendirerek düğmeye basacağız. Mart itibari ile seçime bir sene kala adayımız ve kadromuzu şekillendirmiş olacağız. Aday ve çekirdek kadrosu sahalarda olacaklar. Tabanı vizyonu olan her kesimden oy alabilecek eğitimli maddi gücü yerinde olan  partiyi kucaklayan CHP üyesi olan herkes aday olabilir.”

“Polatlı’da Bizden Başka Hiçbir Parti Ses Çıkarmadı”

“Polatlı Belediye meclisinde temsil edilmememizin sıkıntısını sancılarını yaşıyoruz. Gündemi takip ediyoruz ama işin içinde olmayınca sonradan öğreniyorsunuz.   Zaman zaman  meclis toplantılarına katılıyoruz ama daha aktif olarak gerekiyor. Üç arkadaşımıza göreve verdik belediye meclis toplantılarına katılacağız. Elimizden geldiği kadar düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Özellikle imar konularında  Üç pınar Şehitlik bölgesindeki imara gören bölge ile  elimizden   gelen çabayı sarf  ettik. Bu konu Genel merkezimizin de bilgisi dahilide.  İdari mahkemesine dava açtık. Bu konuda hiçbir parti bizim kadar duyarlı olmadı. Polatlı için önemli bir sorun. Rantlar devam ediyor. Şehitlik bölgesinde emsallerin 2,5 bulması 1.8 çıkması 1 buçuk kar trilyonluk ranta sebep oldu. Biz bunları kabul edemedik ve CHP noktasında benim üzerimden dava açıldı.   Polatlı da arsa sıkıntısı yok ki dengeli açın kent rantını eşit dağıtın.   Rant dönmüştür birileri bir olan malını bin yapmıştır.  Adamın  3 milyona maliyeti var 50 milyonluk arsa sahibi olmuş.”