DOLAR 8,6261-0.03%
EURO 10,12640.03%
ALTIN 491,69-0,10
BITCOIN 362201-0,25%
Ankara
18°

AZ BULUTLU

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Seçimlere rağbet arttı! – KÖŞE YAZISI

ABONE OL
20 Aralık 2017 09:21
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf olmayanın hiç ilgisini çekmez! Esnaf olanların çoğu ise ihtiyacı olmadığı sürede oda’nın kapısını dahi çalmaz…

Başkan seçilmeden önce büyük bir hevesle çalışan aday, seçildikten sonra zorluklar karşısında dert yanmaya başlar. Maddi imkansızlıklardan ve üyelerin ilgisizliğinden yakınır durur! Bazı başkanlar ise kendi işini gelişmek için oturduğu koltuğu kullanır ve görev süresi bitene kadar maddi anlamda ne kazanırsa o kardır onun için…

STK nedir; Topluma yararlı hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklara biz Sivil Toplum Kuruluşları yani kısaca STK diyoruz. Çoğumuzun bildiği gibi STK lar oda, sendika, vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir.

Bazı kişilerin STK’larda,  başkan ve yönetimlerinin amacı bellidir. Hedefi koltuğunu korumak, makam ve makam arabası sahibi olmaktır maalesef. Birde toplantı başına alınan para var buna da hakkı huzur diyorlar. Kimisi için en önemlisi protokole girmektir, bu onlar için en büyük hedeftir. Bu yüzdendir ki çoğu üye bağlı bulunduğu STK ya güvenmez ve seçim dönemlerinde oy kullanmaya dahi gitmezler.

Bütün bunları neden yazdım? Önümüzdeki yıl yani 1 Ocaktan itibaren Sivil Toplum Kuruluşlarının seçimleri başlıyor. Bir iki hafta arayla ilçemizde toplam on altı (16) STK’nın olağan genel kurulları yapılacak. Bildiğim kadarı ile mevcut başkanların çoğu yeniden aday. Bir iki kuruluşta mevcut başkanlar tek başına seçime giderken bazı kuruluşlarda ise en az üç başkan adayı mevcut. Çok adaylı olan STK’lardaki adaylar epey uğraş veriyor ve üyeleri ziyaret ediyor oylarına talip oluyorlar. Umuyorum seçildikten sonrada aynı hevesle üyelerin sıkıntılarını dinleyip çözüm üretirler.

Bu arada hangi Oda başkanı seçildiği görev sürecinde nasıl çalıştı, neler yaptı? Onların yaptıklarını yazıp aktarmak biz yerel basın mensuplarına düşüyor. Maalesef biz basının içinde yer alanlara baktığımızda görevimizi tam olarak yapmadığımız görülüyor. Burada öz eleştiri yapmak gerekiyor! Kendim başta olmak üzere bu konuda hiç birimizin görevini yapmadığı görülüyor.

Seçim öncesi başkan olmak için hevesle çalışan başkanlar seçildikten sonra zorlukları görünce bolca ağlıyor kimisi dişini tırnağına takıp var gücüyle çalışıp uğraşıyor.

Bilmem biliyor-musunuz? İlçemizde 150 civarında oda ve dernek var. Her STK kuruluşunda en az 7  yönetim kurul üyesi var bazılarında bu sayının 10-15 kişi olduğunu düşünürseniz, çarşıda dolaşırken piyasada selam verdiğiniz 1000 kişinin hatta 1500 kişinin başkan, başkan yardımcısı yada yönetimden bir  ismin olduğunu görürüz.

Eeee koltuk  savaşı çok zorlu bir maratondur. bazıları adam olduğu için bu yönetimlerde yer alırlar ve o sivil toplum kuruluşuna katkıda bulunurlar. Bazıları da sırf o yönetimde oldukları için adam olurlar!!! Seçimler Polatlı’mıza hayırlı ve uğurlu olsun.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.