Ana sayfa GÜNDEM PAL Öğrencilerine Pilotluk Mesleği Anlatıldı

PAL Öğrencilerine Pilotluk Mesleği Anlatıldı

1334
0

Polatlı Anadolu Lisesi Kariyer Günleri Programının dünkü konuğu, okulun mezunlarından Pilot Yüzbaşı Onur Çalışkan oldu.

Polatlı’nın en kaliteli derneklerinden Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) ve Polatlı Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Kariyer Günleri” programları tüm hızıyla devam ediyor. Programın dünkü konuğu okulun mezunlarından, Pilot Onur Çalışkan oldu. Mesleğinin tanımı, görevleri, sorumlulukları yönünde bilgi veren Çalışkan, söyleşinin sonunda öğrenciler ile sohbet etti. Genel olarak soru-cevap şeklinde ilerleyen konferansa 11-12.sınıf öğrencilerinin yanı sıra, Polatlı Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Gültekin Aydoğan, Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) Başkanı Tamer Taymaz ve öğretmenler katıldı. Program sonunda Pilot Çalışkan’a Dernek Başkanı Taymaz tarafından plaket takdim edildi.

Çalışkan, askeri ve sivil havacılık tecrübelerini anlattı

Polatlı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği (PALMED) ve Polatlı Anadolu Lisesi tarafından öğrencilerine yönelik meslek seçiminin önemi seçtikleri mesleklerin zorluk ve kolaylıklarını daha iyi anlamaları amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenen ve geleneksel hale gelen kariyer günlerinin konuğu Pilot Onur Çalışkan, Pilotluk mesleğini nasıl seçtiğini anlattı. Çocukluğundan beri Pilot olmak istediğini belirten Çalışkan, 2002 yılında Polatlı Anadolu Lisesinden mezun olduktan sonra Hava Harp Okulu sınavlarını kazanmış. Zorlu bir eğitimin ardından İzmir’de Pilotaj eğitimi alan Çalışkan eğitimlerini tamamlamasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde pilot olarak görev yapmaya başladı. 2009-2015 yılları arasında nakliye pilotu olarak görev yapan Çalışkan, 2015 yılında sivil havacılıkta meslek hayatına devam etti. Çalışkan son dönemlerde yaşanan olaylar ve pilot açığından dolayı KHK kapsamında TSK’daki görevine geri dönmüş. Çalışkan şu anda Eskişehir’de Yüzbaşı rütbesinde pilot olarak görev yapıyor.

Öğrencilerin ilgisini en çok çeken pilot maaşı oldu

Pilot Çalışkan, programın devamında PAL Öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Mülakat aşamalarından meslekte yaşanabilecek zorluklara kadar pek çok soruları yanıtlayan Çalışkan, Pilotluğun genel olarak güzel ve tercih edilebilir bir meslek olduğunu söyledi. Öğrencilerin pilotluk hakkında en çok merak ettiği ise pilot maaşları oldu. Çalışkan öğrencilerin bu sorusunu da cevapladı ve pilot maaşlarını duyan öğrenciler, pilotluk mesleğine daha sıcak bakmaya başladı.