Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz İsrail-Kudüs Meselesinde Rusya Nerede?-KÖŞE YAZISI

İsrail-Kudüs Meselesinde Rusya Nerede?-KÖŞE YAZISI

459
0
PAYLAŞ

Ortada!

Rusya, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması konusunda gayet ortadan gidiyor.

ABD Başkanı Trump kararını açıklayalı bir hafta oldu. Rusya’dan, Rus Devlet Başkanı Putin’den “güçlü” bir karşı çıkışa şahit olmadık!

ABD’nin stratejik müttefiki İngiltere, Fransa, Avrupa Birliği, daha ilk dakikadan itibaren “sert” bir şekilde karşı çıktıkları halde, Putin’den aynı “sertliği” göremedik.

Hatta Katolik dünyanın dinî lideri Papa bile karşı çıkarken, Putin’den bir karşı duruş görmedik.

Putin, 11 Aralık 2017 Pazartesi günü Suriye, Mısır ve Türkiye’yi ziyaret etti. Dünya ve bilhassa, bütün İslam âlemi Kudüs’e odaklanmışken, gösterilerde Filistinliler öldürülürken, Putin’den yine Trump’a “sert” bir muhalefet, İslam âlemine “güçlü” bir destek gelmedi.

Putin Türkiye’den ayrıldıktan sonra, çoğu gazete, “Kudüs konusunda benzer yaklaşım içindeyiz” başlıklarıyla çıktı.

Benzer yaklaşımımız neymiş?

Ortak basın toplantısında Putin şunları söyledi: “Amerikan yönetiminin kararı bu bölgedeki durumu daha da kötüleştirmekte ve dengesizleştirmektedir, fiilen İsrail-Filistin arasındaki barış sürecini baltalayabilir bir karardır. Barış süreci, Birleşmiş Milletler kararları kapsamında yürütülmelidir. Kudüs’ün statüsü kararı, mutlaka İsrail ile Filistinliler arasındaki doğrudan temaslar neticesinde alınmalıdır.”

Burada, ABD’ye, Trumpa etkili-kararlı bir karşı çıkış görüyor musunuz?

Ne diyor Putin: Kudüs’ün statüsü kararı, İsrail ile Filistinliler arasındaki doğrudan temaslarda alınmalıdır.

Yahu, bu kadarını Amerika da söylüyor.

Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanırken, bütün Kudüs İsrail’in demedi ki!

“Barış”, “sadece barış”, “Kudüs sadece üç dinin kutsal şehri değil artık başarılı bir demokrasinin de başkentidir” diye diye tanıdı.

Yani üç dinin mensuplarının da Kudüs’te hakkı var diyor zaten. Üstelik “başarılı bir demokrasinin başkenti” diyor… Eh, başarılı demokrasi, Kudüs’ü sizden mi esirgeyecek? Gidin istediğiniz gibi gezin-tozun! Yarısını veya üçte 1’ini de siz başkent yapın! Bunu BM gözetimindeki görüşmelerle yapın!

Kudüs konusunda Putin, Trump’a hiç de muhalif gibi durmuyor.

Eğer Rusya, ABD’nin kararına hakikaten karşı olsaydı, kendi başkentinde, “Bu karar kabul edilemez”, “bunu kınıyoruz” gibi bir açıklama yapardı.

Türkiye’de, Türklerin hoşuna gitsin diye edilen şu yukarıdaki sade suya tirit lafları değil!