DOLAR 8,86701.19%
EURO 10,47991.21%
ALTIN 499,051,70
BITCOIN 379979-3,10%
Ankara
15°

PARÇALI BULUTLU

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yıldızkaya: “Filistinli masumların haklı davaları bir kez daha saldırıya uğramıştır”

ABONE OL
15 Aralık 2017 12:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden açıklamasına tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul eden açıklamasına bir tepki de Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’dan geldi. Başkan Yıldızkaya, dün yazılı bir basın açıklamasında bulunarak Trump’ın skandal kararına tepkisini dile getirdi. Başkan Yıldızkaya, yaptığı açıklamada; “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın haksız ve hukuksuz bir biçimde inancımızın mübarek şehirlerinden Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesi ile Filistinli masumların haklı davaları bir kez daha saldırıya uğramıştır. İlk kıblemizin onurunu taşıyan, inancımızın üç büyük mescidinden birine ev sahipliği yapan Kudüs; 918 yıl evvel Haçlıların işgaline uğradığı gibi yeni ve acımasız bir kuşatmayla sarsılmıştır.”ifadelerine yer verdi.

“İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nin kararı, zalimlere okkalı bir şamar, muazzam bir cevaptır”

Başkan Yıldızkaya, açıklamasının devamında; “Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamada söylediği gibi ‘ABD-İsrail kumpasının tüm yönleri deşifre edilmiş, Kudüs’ü tasallut altına almak için devreye giren Siyonist emellere tesir düzeyi yüksek tepki gösterilmiştir. Bu gelişme oldukça umut ve memnuniyet vericidir. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan skandal kararının reddiyle birlikte kınanması birlik ve dayanışma ruhunun temerküz ve tecellisidir. Birleşmiş Milletler kararlarına, uluslararası antlaşmalara açıkça aykırı olan ABD zorbalığının tarih, vicdan ve hukuk karşısında hükümsüz olduğunun vurgulanması değerli, dengeli ve isabetli bir değerlendirmedir. Ayrıca, başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız Filistin devletinin teyidiyle birlikte dünyaya tanınması yönünde çağrıda bulunulması zalimlere okkalı bir şamar, muazzam bir cevaptır.”dedi.

“Bu karar insanlığın ortak mirası olan Kudüs’ü bir avuç azınlığa teslim etme çabasıdır”

Başkan Yıldızkaya, açıklamasının sonunda; “Kudüs; İslamiyet, Hıristiyanlık, Musevilik için kutsal bir mekandır. Alınan bu kararla bölge tekrar ateş çemberine dönmekte, birçok masum insanın hayatı tehdit edilmektedir. ABD Başkanı Trump’ın aldığı bu karar insanlığın ortak mirası olan Kudüs’ü bir avuç azınlığa teslim etme çabasıdır. Bu karar sağduyuyu ortadan kaldırmakta ve insanlığın vicdanını sızlatmaktadır. Bu karar insanlığa, barışa, huzura vurulan bir darbedir. Tüm insanlığın alınan bu karar karşısında dimdik ayakta durması gerekmektedir. Hukuki ve meşru hiçbir temeli olmadan alınan bu kararı Polatlı Belediyesi olarak şiddetle kınıyor, en kısa sürede bölgenin barış ve huzura kavuşmasını temenni ediyoruz.”cümlelerine yer verdi.

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.